Założenia projektu w zakresie spraw członkowskich

forum poświęcone proponowanym zmianom w Statucie ZHP
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 kwie 2009, 20:52

rynio pisze:Nie przywrócono tej kategorii członkowskiej Czesławie.
Owszem -"Nie przywrócono"
Po prostu zmieniono statut i znowu są "członkowie wspierający". Jedyna róznica polega na braku nazwy własnej: "działacz".
Alternatywą jest uznanie ze nadal funkcjonują "starzy" działacze stosownie do ówczesnej wykładni statutu dokonanej po zmianie statutu.
A wykładnię zrobiono po tym jak GK ZHP dostała opinie prawną że przygotowany przez grupę działaczy pozew sądowy "przejdzie" bez problemu.

Czy uważasz że sądy zmieniły swe orzekanie w kwestii ochrony praw słusznie nabytych ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 21:07

azymut pisze:
Maciek P pisze:Tylko, że wyrażenie woli wstąpienia do ZHP następowało (ustnie) w momencie składania Obietnicy lub Przyrzeczenia. Więc patrząc na te zasady kontekstowo trzeba uznać, że członkostwo nabywało się w momencie złożenia tejże.
Przedstawiona sytuacja jest niezgodna z obowiązującym Statutem i uchwałami władz ZHP, ponieważ:
1) próbę harcerki/harcerza realizuje harcerka/harcerz ("Próba harcerki/harcerza przygotowuje do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. Idea i wymagania próby harcerki/harcerza dotyczą kształtowania harcerskiej postawy oraz podstawowej wiedzy o harcerstwie i Związku. W każdym indywidualnym przypadku wymagania powinny być sformułowane odpowiednio do etapu rozwoju (wieku) harcerki i harcerza realizujących próbę." - System stopni harcerskich - załącznik nr 1 do uchwały nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r.),
2) harcerka/harcerz jest członkiem ZHP (§ 17 ust. 1-2 obowiązującego Statutu ZHP),
3) osoby do lat 16 mogą należeć do ZHP za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych (§ 15 ust. 2 obowiązującego Statutu ZHP).

Wyrażenie woli wstąpienia do ZHP wyłącznie w formie ustnej w momencie składania Obietnicy lub Przyrzeczenia przez małoletniego w wieku poniżej 16 lat jest więc niezgodne ze Statutem ZHP i art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, który stanowi, że małoletni poniżej 16 lat mogą należeć do stowarzyszeń, za zgodą przedstawicieli ustawowych, według zasad określonych w ich statutach.

Czuwaj!
Chwila, nie tak hop!

1. Harcerz jest członkiem ZHP.
2. Harcerzem staje się w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego.
3. Członkiem ZHP staje się w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego.

To samo dotyczy zuchów.

Mam ci podać cytaty? To są przepisy, które sam zacytowałeś.

Druga kwestia:
członkostwo w ZHP powstaje w wyniku wyrażenia woli przynależności. Ale wyrażenia woli przez nich (za zgodą rodziców). Zapisywania dzieci przymusowo zabrania Konwencja o ochronie praw dziecka. Zgody prawnych opiekunów nie można traktować jako wyrażenia woli przynależności, a jedynie jako ich zgodę na to, by dziecko taką wolę wyraziło.
Więc proszę nie falandyzować.

Trzecia kwestia:
Kiedy dziecko wstępujące do ZHP składa deklarację chęci przynależności? Jest jakaś forma pisemna? Nie ma. Jedyną stosowaną formą jest właśnie Obietnica i Przyrzeczenie.

I wykazywanie się znajomością cytatów niczego tu nie zmieni.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 10 kwie 2009, 21:15

Ale jakie sądy Czesław? NSH? Nie mam pojęcia, więcej, mam nadzieję, że Ty też nie masz pojęcia jak w przyszłości orzekał będzie NSH. Tylko to w tym przypadku nie ma znaczenia. Bo to nie jest prawo nabyte. Dzisiaj do ZHP należą ludzie bez ograniczeń wiekowych, jutro ZHP przyjmie, że członkami mogą być ludzie tylko do 25 rż. I wylecisz z ZHP Czesław. Ja też. I tyle.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 kwie 2009, 21:17

19kldh pisze:
rynio pisze:Nie przywrócono tej kategorii członkowskiej Czesławie.
Owszem -"Nie przywrócono"
Po prostu zmieniono statut i znowu są "członkowie wspierający". Jedyna róznica polega na braku nazwy własnej: "działacz".
Autokorekta.
W 2001 r. nie było różnicy bo "przywrócono" działaczy.
§ 18

Członkami wspierającymi są:
1) działacze,
2) osoby prawne, w szczególności stowarzyszenia przyjaciół harcerstwa.

Działaczami są osoby pełnoletnie wyrażające wolę stałej współpracy i pomocy jednostkom organizacyjnym ZHP.
Dopiero w 2005 usunieto tą "nazwę własną"
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 kwie 2009, 21:21

rynio pisze:Ale jakie sądy Czesław? NSH?
Jakie sądy ? Powszechne. Wiem ze jesteś karnistą więc pewnie dlatego nie leży Ci temat "ochrony praw słusznie nabytych". Dlatego polecam orzeczenia TK. Warto.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 kwie 2009, 21:22

Maciek P pisze:Chwila, nie tak hop!

To samo dotyczy zuchów.

Tak, proszę bardzo o cytaty z obecnie obowiązującego Statutu ZHP, potwierdzające Twoje stwierdzenie, że: "3. Członkiem ZHP staje się w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego."
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 10 kwie 2009, 21:27

19kldh pisze:
rynio pisze:Ale jakie sądy Czesław? NSH?
Jakie sądy ? Powszechne. Wiem ze jesteś karnistą więc pewnie dlatego nie leży Ci temat "ochrony praw słusznie nabytych". Dlatego polecam orzeczenia TK. Warto.
Dziękuję. Zaglądam. Ale jaka różnica czym się zajmujemy, to nie zmienia faktów. Choć Ty jesteś chemikiem, prawda? To w tej materii może i masz rację.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 kwie 2009, 21:40

rynio pisze:Choć Ty jesteś chemikiem, prawda?
Też.
rynio pisze:To w tej materii może i masz rację.
Może i mam ? ;)

Powtórzę jeszcze raz. Jest oczywistym prawem ZHP by wprowadzić nowe uregulowania dot. kategorii członkowskich.
Ale muszą one uwzględniać zapisaną w Konstytucji RP zasadę "ochrony praw słusznie nabytych".

I stąd moje pytanie o Wasze (zespołu) przemyslenia w tej kwestii.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 21:47

azymut pisze:
Maciek P pisze:Chwila, nie tak hop!

To samo dotyczy zuchów.

Tak, proszę bardzo o cytaty z obecnie obowiązującego Statutu ZHP, potwierdzające Twoje stwierdzenie, że: "3. Członkiem ZHP staje się w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego."
W cytowanym przez ciebie § 17.

Jedziemy po kolei:
Statut ZHP pisze:§ 17
1. Członkami zwyczajnymi są: zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, starszyzna i instruktorzy.
Nie istnieje statutowo inna kategoria członka zwyczajnego ZHP, niż wymienione. O ile wiem, to jest to katalog zamknięty, nie podlegający rozszerzeniu.
Paragraf 16 mówi jeszcze o członkach wspierających, ale to są osoby pełnoletnie lub osoby prawne, więc nas nie interesują.

Następne punkty paragrafu 17 określają w jaki sposób zostaje się członkiem danej kategorii.
Statut ZHP pisze:2. Zuchy składają Obietnicę Zucha, a pozostali członkowie zwyczajni składają Przyrzeczenie Harcerskie.
3. Instruktorem zostaje się po zdobyciu stopnia instruktorskiego i złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego, złożywszy uprzednio Przyrzeczenie Harcerskie. Instruktorem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat.
4. Do starszyzny należą członkowie zwyczajni, którzy ukończyli 25 rok życia i nie złożyli Zobowiązania Instruktorskiego.
5. Starszyzna i instruktorzy, którzy ukończyli 55 lat i złożyli stosowną deklarację właściwemu komendantowi, otrzymują miano seniora.
Co prawda w pkt. 2 nie jest powiedziane, że zuchem/harcerzem staje się po złożeniu Obietnicy/Przyrzeczenia, ale wynika to z kontekstu pozostałych punktów. Sens punktu 2 jest więc taki, że członkiem ZHP w kategorii "zuch" zostaje się po złożeniu Obietnicy, a w pozostałych kategoriach po złożeniu Przyrzeczenia i ew. spełnieniu innych warunków.

Następne punkty
Statut ZHP pisze:6. Starszyzna i instruktorzy mogą się zrzeszać w kręgach.
7. Zasady przynależności członków zwyczajnych do poszczególnych grup metodycznych i do jednostek organizacyjnych określa Rada Naczelna ZHP.
Więc, reasumując.
1. Nie ma w obecnym statucie (podobnie jak w poprzednich) kategorii członkowskiej "przed-zucha" i "przed-harcerza".
2. Statut wymienia zamkniętą listę kategorii członkowskich i podaje kryteria warunkujące ich nabycie. Dla zuchów i harcerzy jest to Obietnica/Przyrzeczenie.
3. Nie istnieje inna, niż Obietnica i Przyrzeczenie forma deklaracji woli przynależności do ZHP. Dotyczy to także członków pełnoletnich.
4. Zgoda opiekunów prawnych nie jest deklaracją woli przynależności do ZHP, ale wyrażeniem zgody na przynależność dziecka do Związku.
5. 1+2+3+4=dziecko członkiem ZHP staje się w momencie, gdy za zgodą opiekunów prawnych złoży deklarację woli w postaci Obietnicy Zucha lub Przyrzeczenia Harcerskiego.

Czy masz jeszcze jakieś pytania? Bo dla mnie paragraf 17 brzmi jasno. Podobnie jak inne przywołane przepisy statutowe z wcześniejszych dokumentów. Zawsze członkostwo powstawały z chwilą złożenia deklaracji woli przynależności w formie Obietnicy lub Przyrzeczenia (przez pewien czas także Zobowiązania Instruktorskiego). Wystarczy czytać ze zrozumieniem.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 kwie 2009, 22:12

Maciek P pisze:Co prawda w pkt. 2 nie jest powiedziane, że zuchem/harcerzem staje się po złożeniu Obietnicy/Przyrzeczenia, ale wynika to z kontekstu pozostałych punktów. Sens punktu 2 jest więc taki, że członkiem ZHP w kategorii "zuch" zostaje się po złożeniu Obietnicy, a w pozostałych kategoriach po złożeniu Przyrzeczenia i ew. spełnieniu innych warunków.
Błędnie interpretujesz zapisy Statutu. Polecam ponowną lekturę § 14 ust. 1 Statutu ZHP, który dotyczy poruszanej materii ("członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego"), a który został przez Ciebie (celowo?) pominięty.

Tak jak stwierdziłeś "nie jest powiedziane, że zuchem/harcerzem staje się po złożeniu Obietnicy/Przyrzeczenia". Nie wynika też to z innego zapisu Statutu.
hm. Rafał M. Socha HR
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 22:25

azymut pisze:
Maciek P pisze:Co prawda w pkt. 2 nie jest powiedziane, że zuchem/harcerzem staje się po złożeniu Obietnicy/Przyrzeczenia, ale wynika to z kontekstu pozostałych punktów. Sens punktu 2 jest więc taki, że członkiem ZHP w kategorii "zuch" zostaje się po złożeniu Obietnicy, a w pozostałych kategoriach po złożeniu Przyrzeczenia i ew. spełnieniu innych warunków.
Błędnie interpretujesz zapisy Statutu. Polecam ponowną lekturę § 14 ust. 1 Statutu ZHP, który dotyczy poruszanej materii ("członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego"), a który został przez Ciebie (celowo?) pominięty.

Tak jak stwierdziłeś "nie jest powiedziane, że zuchem/harcerzem staje się po złożeniu Obietnicy/Przyrzeczenia". Nie wynika też to z innego zapisu Statutu.
Nie lubię manipulacji na poziomie kłamstwa.
azymut pisze:Polecam ponowną lekturę § 14 ust. 1 Statutu ZHP, który dotyczy poruszanej materii ("członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego"), a który został przez Ciebie (celowo?) pominięty.
Maciek P pisze:3. Nie istnieje inna, niż Obietnica i Przyrzeczenie forma deklaracji woli przynależności do ZHP. Dotyczy to także członków pełnoletnich.
4. Zgoda opiekunów prawnych nie jest deklaracją woli przynależności do ZHP, ale wyrażeniem zgody na przynależność dziecka do Związku.
5. 1+2+3+4=dziecko członkiem ZHP staje się w momencie, gdy za zgodą opiekunów prawnych złoży deklarację woli w postaci Obietnicy Zucha lub Przyrzeczenia Harcerskiego.
Nie napisałem § 14 ust. 1 , ale się do niego odniosłem wprost i ująłem w interpretacji.

To, co zrobiłeś, to prymitywna i chamska manipulacja i kłamstwo. Kłamiesz, bo wiesz, że nie masz racji. I tyle na ten temat.

Proszę wykazać mi błąd w interpretacji, ale uczciwie, a nie pałkarskim kłamstwem.

I - niestety - właśnie z paragrafu 17 w kontekście paragrafu 14 (łopatologicznie) WYNIKA, że zuchem staje się po złożeniu Obietnicy, a harcerzem po złożeniu Przyrzeczenia. Czemu wynika?
Bo:
1. nie ma innej przyjętej formy wyrażenia woli przynależności do ZHP (przyjście na zbiórkę to nie jest wyrażenie woli), niż Obietnica i Przyrzeczenie,
2. wszystkie punkty paragrafu 17 od 2 do 5 mówią o tym w jaki sposób nabywa się prawa członkowskie.

A jeśli nie mam racji, to wykaż, że nie mam racji, a nie kłam i nie ograniczaj się do olewczego "błędnie interpretujesz". Jeśli popełniam błąd, to go wykaż.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 22:39

Pytanie 1:
jeśli Obietnica/Przyrzeczenie nie jest wyrażeniem woli przynależności do ZHP, to kiedy takie wyrażenie woli (mające wiążącą moc prawną) następuje?

Pytanie 2 (które Rafał zignorował):
jeśli członkiem ZHP zostaje się przed Obietnicą/Przyrzeczeniem, to na jakiej podstawie odmawiamy pewnej grupie członków ZHP prawa posługiwania się odznakami organizacyjnymi?

Argument z Prawem o stowarzyszeniach jest niepoważny. Żadna ustawa nie zabrania głupoty, a chyba nikt nie chce być głupi.

Pytam o przepisy wewnętrzne: na podstawie jakiego przepisu wewnętrznego części członków odmawiamy prawa posługiwania się odznakami organizacyjnymi?

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 kwie 2009, 22:46

Maciek P pisze:Nie lubię manipulacji na poziomie kłamstwa.
Maciek P pisze:To, co zrobiłeś, to prymitywna i chamska manipulacja i kłamstwo. Kłamiesz, bo wiesz, że nie masz racji. I tyle na ten temat.
Maciek P pisze:...a nie pałkarskim kłamstwem.
Maciek P pisze:..a nie kłam i nie ograniczaj się do olewczego "błędnie interpretujesz".
Prowadzenie dyskusji w takim stylu nie jest przeze mnie akceptowane.

Uczestników forum, którzy będą chcieli poznać analizę przepisów w kwestii nabywania członkostwa ZHP oraz składania Obietnicy Zucha/Przyrzeczenia Harcerskiego proszę o zapoznanie się z innymi moimi postami na forum "Nowy Statut ZHP" - tak w odniesieniu do obecnie obowiązującego Statutu ZHP, jak również projektu nowego dokumentu.
hm. Rafał M. Socha HR

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 22:49

Aha. Ty nie będziesz akceptował tego, że zaprotestowałem przeciw manipulowaniu moją wypowiedzią i napisaniu przez ciebie nieprawdy wraz z insynuacją.
No znakomite!

A doczekam się odpowiedzi na pytania? Czy mam napisać je jeszcze raz?

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 22:55

Uczestników forum chcących zapoznać się z jedynie słusznymi poglądami druha Rafała zapraszam do czytania jego postów. Myślących i zadających pytania zapraszam do czytania całości i uczciwej dyskusji. Może nie mam racji, ale poproszę o argumenty zamiast manipulacji, które w wykoaniu druha Rafała wykazałem tu:

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=82224#p82224

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Nowy Statut ZHP”