Założenia projektu w zakresie spraw członkowskich

forum poświęcone proponowanym zmianom w Statucie ZHP
rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 20 maja 2009, 19:28

Mhm. Z tego samego powodu hm. Wiesław Maślanka nadal jest Naczelnikiem. Słusznie nabył do tego prawo w drodze wyboru.

I z tego samego powodu kolega Druha Czesława z ławki NSH nadal nosi białoczerwoną podkładkę stopnia harcmistrz PRL. Słusznie nabył do tego prawo bo mu przyznano.

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 20 maja 2009, 19:30

Poprawka literowa: hm. PL, a nie PRL.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 maja 2009, 07:19

no nie bardzo mogę zgodzić się z argumentacj ad persona Maślanka

tzn. członkowstwo (w organizacji) w swej istocie nie ma charakteru określonego w czasie - a jedynie określone są przesłanki jego ewentualnego ustania (np. odejście z organizacji)

pełnienie funkcji pochodzącej z mianowania co do zasady zgodnie naszym Statutem jest funkcją określoną w czasie poprzez kadencję której ramy czasowe określają moment wygaśnięcia uprawnień płynących z funkcji

zatem jesli chcemy "wykosić" jakiś rodzaj członkostwa to musimy wprowadzić konkretne przepisy o ich wygasnięciu a nie zwyczajnie pominąć tą grupę w nowym statucie

np. w uchwale wprowadzającej musiałby się znaleźc zapis że osoby należące do tej pory do grupy X od tej pory należą do grupy Y
ale nie poprzez milczące pominięcie - juz choćby dlatego że to nieuprzejme olać grupę osób i zapomnieć o nich
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 07:20 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 21 maja 2009, 08:52

ale do uchwał, wprowadzających jeszcze daleko (jakieś pół roku). zresztą to od delegatów będzie zależało jaki statut w osteteczności będzie.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 21 maja 2009, 09:25

Ale niezależnie od losów obecnych członków wspierających, warto się zastanowić nad ewentualnymi korzyściami czy też stratami spowodowanymi ewentualnym usunieciem członków wspierających.
Leszek (sq5vja) już wspomniał o stratach jakie to wywoła w środowiskach specjalnościowych.
Jakie mogą być ewentualne korzyści ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 21 maja 2009, 13:10

Ja osobiście nie widzę korzyści z likwidacji tej grupy. Ale mogę się mylić. Jakieś korzyści widzicie?
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 maja 2009, 15:35

rynio pisze:Mhm. Z tego samego powodu hm. Wiesław Maślanka nadal jest Naczelnikiem. Słusznie nabył do tego prawo w drodze wyboru.

I z tego samego powodu kolega Druha Czesława z ławki NSH nadal nosi białoczerwoną podkładkę stopnia harcmistrz PRL. Słusznie nabył do tego prawo bo mu przyznano.
Chyba nie , bo mu się skończyła kadencja ;) ale z tym haempeelem to Ci się nie udało. Według wszelkich znaków z przeszłości - kto go miał ten go nadal ma. Tak jak i tych chyba jedenastu /12 ?/ ś.p. harcmistrzy RP
Mam uchwałę RN o tym, że kto chce to sobie nadal moze ten nieszczęsny stopień używać.
Ja po prostu zwróciłem dyplom tego "stopnia " :D i dlatego twierdzę że jestem po prostu "muzealnym" .......harcmistrzem / starczmistrzem raczej :( /

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 21 maja 2009, 17:27

A podeślij mi proszę tę uchwałę.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 maja 2009, 08:34

Wydrukowaliśmy ją w starym, papierowym Haerze, bo Paweł Raj i Ja byliśmy autorami sprzeciwu - by....nie zamieniać Haempeela na HmRP, i niejako spowodowaliśmy Uchwałę. Przekopię te roczniki, zeskanuję i prześlę. W sumie to smaczna i ciekawa marginałka z przeszłości :P
Ostatnio zmieniony 22 maja 2009, 08:35 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 maja 2009, 10:03

No faktycznie, przykład rynia był trochę nie trafiony, bo z jednej strony mamy funkcję pochodzącą z wyboru dokonywanego na z góry określony czas, a z drugiej przynależność powstającą dobrowolnie wskutek deklaracji woli i nie mającą ograniczenia czasowego.
Ale nie ta kwestia ma tu znaczenie i nie ją podnosił Jarek. Coś, co jest zgodne z przepisami niekoniecznie musi być zgodne ze zwykłym poczuciem przyzwoitości, a ta kwestia jest tu znacznie ważniejsza od akademickiego sporu o prawa słusznie nabyte.

Nawet jeśli likwidacja danej kategorii członkowskiej jest zgodna z prawem - bo raczej jest, ZHP jest w tej kwestii suwerenny - to i tak pozostaje pytanie, co z ludźmi od lat służących Związkowi wiedzą (drogą) i czasem (cennym), którzy nie widzą się w harcerskich mundurach, ale chcą z nami na jakichś zasadach współdziałać. No i? Likwidujemy ich kategorię członkowską i co? Dziękujemy, spadajcie? Murzyn zrobił swoje?

Ta propozycja, to prosta recepta na zrażenie do nas iluś tam sojuszników i wygenerowanie iluś tam wrogów, którzy na hasło "harcerz" reagować będą w najlepszym przypadku złośliwym śmiechem.

Wszystkie organizacje skautowe dbają o pozaskautowy support. Do 1947 roku w ZHP support był autonomiczną częścią składową Związku. My za to robimy wszystko, żeby nikt z nami współpracować nie chciał.

Nie tędy droga, druhowie. Szukajcie przyjaciół, a nie produkujcie wrogów.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Nowy Statut ZHP”