Sprawy ogólne

forum poświęcone proponowanym zmianom w Statucie ZHP
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 kwie 2009, 11:31

no przeciez piszę, że proponowany model bazuje na 19 wiecznych rozwiązaniach w zarządzaniu.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 10 kwie 2009, 12:57

No tak, ale ja wyjaśniam, dlaczego :) Tak dokładnie, to te rozwiązania korzeniami tkwią w feudalnym modelu lennym. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 10 kwie 2009, 12:59

gorzej Maćku gorzej.... one tkwią w głowach części instruktorów.....;>
Per Concordia Ad Victoria

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 kwie 2009, 13:29

Bo wyjść poza własne przyzwyczajenie jest trudno. Ale właśnie tego należy oczekiwać od instruktora harcerskiego. Aktywności na nowych polach, poszukiwania nowych rozwiązań, a nie KONSERWACJI TEGO CO JEST PRZESTARZAŁE I SZKODLIWE.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 kwie 2009, 14:30

alek pisze:Ja się nie mogę zgodzić ze zdaniem iż przyjęty w projekcie model jest "zbliżony" do obecnego stanu - z całym szacunkiem

na poziomie Zjazdu ZHP czy zjazdów chorągwianych może to nie ma znaczenia bo tam nie zdarzają się osoby bez stopnia instruktorskiego - ale to co jest najważniejsze dla budowania demokracji w naszej organizacji to zjazdu hufców - a tam drużynowi stanowią (a przynajmniej powinni) zdecydowaną większość zebranych - i teraz ta największa grupa zjazdowa będzie dość mocno okrojona

jeśli chemy mieć 100% drużynowych ze stopniem instruktorskim - to najpierw ich do tego wychowajmy i pomóżmy im je zdobyć a nie odbeirajmy prawa licząc że to ich zachęci
Proszę o wskazanie, gdzie w dyskusji padło takie stwierdzenie o >>modelu "zbliżonym" do obecnego stanu<<.
Czy chodzi o poniższy tekst z innego wątku?
azymut pisze:W projekcie Statutu zespół zaproponował, aby struktura władz naczelnych i władz chorągwi była podobna. Odstąpił natomiast od tego na poziomie hufca, pozostawiając model dotychczas obowiązujący.

Pozostawiono:
- komisję rewizyjną hufca, jako organ kontrolny hufca (funkcjonujący na bieżąco), oraz
- zjazd sprawozdawczy, który w połowie kadencji dokonuje za okres od ostatniego zjazdu zwykłego oceny pracy komendanta hufca (z udziałem wszystkich posiadający czynne prawo wyborcze i przydział służbowy do tego hufca).

Nie zdecydowano się na:
- likwidację komisji rewizyjnej hufca,
- likwidację zjazdu sprawozdawczego hufca w połowie kadencji,
- powołanie w to miejsce rady hufca.
Jeżeli tak, to trzeba zauważyć, że moja odpowiedź dotyczyła katalogu władz hufca i w takim zakresie zmiany nie są w projekcie proponowane (poza likwidacją fakultatywnych sądów harcerskich hufca).
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 10 kwie 2009, 17:31

Rafale - sam napisałeś:

"""""Projekt nie przewiduje takiej zmiany.

Wariantów mogłoby być co najmniej kilka, m.in:
1) czynne prawo wyborcze mają tylko szefowie podstawowych jednostek organizacyjnych,
2) czynne prawo wyborcze mają tylko instruktorzy,
3) czynne prawo wyborcze mają instruktorzy mianowani przez właściwego komendanta lub Naczelnika ZHP na funkcję nie mającą charakteru dorywczego oraz wybrani do władz ZHP.

Zespół wybrał ten ostatni, zbieżny ze stanem obecnym."""""""

i ja się odnosiłem właśnie do tego - do kwesti czynnego prawwa wyborczego - jedynie zamist ZBIEŻNY napisałęm ZBLIŻONY a to w miarę podobne znaczenie

dla mnie Rafale niestety odebranie NIEinstruktorom CPW nie jest zbieżne z obecnymi uregulowaniami
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2009, 17:32 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 10 kwie 2009, 19:42

alek pisze:Rafale - sam napisałeś:

"""""Projekt nie przewiduje takiej zmiany.

Wariantów mogłoby być co najmniej kilka, m.in:
1) czynne prawo wyborcze mają tylko szefowie podstawowych jednostek organizacyjnych,
2) czynne prawo wyborcze mają tylko instruktorzy,
3) czynne prawo wyborcze mają instruktorzy mianowani przez właściwego komendanta lub Naczelnika ZHP na funkcję nie mającą charakteru dorywczego oraz wybrani do władz ZHP.

Zespół wybrał ten ostatni, zbieżny ze stanem obecnym."""""""

i ja się odnosiłem właśnie do tego - do kwesti czynnego prawwa wyborczego - jedynie zamist ZBIEŻNY napisałęm ZBLIŻONY a to w miarę podobne znaczenie

dla mnie Rafale niestety odebranie NIEinstruktorom CPW nie jest zbieżne z obecnymi uregulowaniami
Nie dokonałeś cytowania, stąd nieporozumienie - nie wiedziałem o jaki fragment dyskusji Tobie chodzi.

Zgadza się, użyte przez mnie słowo "zbieżny" można jedynie odnosić (patrząc na obecny Statut) do:
- instruktorów mianowanych przez właściwego komendanta lub Naczelnika ZHP na funkcję nie mającą charakteru dorywczego,
- instruktorów wybranych do władz ZHP.
hm. Rafał M. Socha HR
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 14 kwie 2009, 10:20

Rafale mam pytanie ogólne

w chwili obecnej do 24 maja ma trwać dyskusja nad projektem - chwała za reprezentowanie stanowiska zespołu na forum

mam jednak pytanie - najczęściej kiedy padają propozycje odmiennych uregulowań - czy nawet odmiennych założeń statutu w odpowiedzi słyszymy jaki jest przyjęty przez zespół projekt i ewentualnei jaka była argumentacja

na jakich podstawach zatem będą wprowadzane ewentualne korekty? tylko na podstawie chorągwianych konferencji? czy w ogóle nie przewiduje się korygowania tekstu a jedynie upublicznia się tekst i dyskusję aby każdy z delegatów mógł się zapoznać z opiniami na jego temat

tak najprościej mówiąc i przechodząc do konkretów - co musiałoby się wydarzyć aby np. do projektu wpisać CPW tylko dla szefów PJO, albo wprowadzić zapis że KADRĄ są funkcyjni pracujący w PJO a reszta działających w związku instruktorów i nieinstruktorów to kadra pomocnicza?

rozumiem że na podstawie wniosków sugerowanych na forum jest to raczej trudne - zatem kto mógłby taką zmianę w projekcie wprowdzić? jak sądzę RN tegoo nie uczyni (choć formalnie mogłaby to)

na którym etapie Twoim zdaniem jest miejsce na walkę o takie zapisy? jeśli nie na forum to gdzie i kiedy?

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 14 kwie 2009, 11:30

Oczywiście decydujące znaczenie będą miały wnioski płynące z konsultacjiw chorągwiach. Tam trzeba walczyć o możliwie dobrze przeprowadzone konferencje, wcześniejsze dostarczenie materiałów, szeroką reprezentację, być może jakieś spotkania w hufcach wcześniej, a następnie rzetelne i możliwie jasne opracowanie wniosków. Forum ma to do siebie,że nie zawsze odzwierciedla "szerszą" społeczność. Ale członkowie zespołu statutowego czytują to forum i zapoznają się z propozycjami także tutaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 14 kwie 2009, 12:10

jak rozumiem po podsumowaniu dyskusji w chorągwiach zespół wraz z proponowanymi porawkami przedłoży RN jakieś sprawozdanie z "ogólnozwiązkowej" dyskusji na ten temat które będzie jakoś popierać konieczność jednych poprawek i brak konieczności wprowadzania innych - mam nadzieję że takie sprawozdanie będzie także opublikowane - wówczas znane też będzie zdanie na temat tego jak ewentualnie uwzględniono dyskusję na tym forum - na co liczę

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 14 kwie 2009, 13:00

Macieju,
mam nadzieję, że odpowiedź Ryszarda Ciebie satysfakcjonuje.

Dla porządku przypomnę, że tryb i harmonogram dalszych prac nad projektem Statutu ZHP określiła Rada Naczelna ZHP w uchwale nr 39/XXXV z dnia 8 marca 2009 r.
Rada Naczelna ZHP pisze:m.in.:

do 24 maja 2009
wyrażenie opinii na temat projektu Statutu przez Główną Kwaterę ZHP, Centralną Komisję Rewizyjną ZHP i Naczelny Sąd Harcerski ZHP; przesłanie opinii komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej ZHP
odpowiedzialni: Naczelnik ZHP, przewodniczący CKR, przewodniczący NSH

do 24 maja 2009
wyrażenie opinii na temat projektu Statutu przez chorągwie - organizacja w chorągwiach instruktorskich zbiórek konsultacyjnych z udziałem władz chorągwi i co najmniej komendantów hufców; przesłanie opinii komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej ZHP
odpowiedzialni: komendanci chorągwi

29-31 maja 2009
analiza opinii władz naczelnych i chorągwi; opracowanie ostatecznej wersji projektu Statutu ZHP
odpowiedzialna: komisja statutowo-regulaminowa Rady Naczelnej ZHP

II połowa czerwca 2009
prezentacja ostatecznej wersji projektu Statutu na zebraniu Rady Naczelnej ZHP, przyjęcie przez Radę Naczelną projektu
odpowiedzialni: komisja statutowo-regulaminowa Rady Naczelnej ZHP, Rada Naczelna ZHP

lipiec 2009
przekazanie ostatecznej wersji projektu Statutu delegatom na Zjazd ZHP
odpowiedzialny: Przewodniczący ZHP

lipiec-wrzesień 2009
dyskusja delegatów w chorągwiach, ustalenie stanowisk; przesłanie opinii komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej ZHP
odpowiedzialni: komendanci chorągwi

październik 2009
podsumowanie dyskusji delegatów; opracowanie ewentualnych propozycji zmian do ostatecznej wersji projektu Statutu ZHP
odpowiedzialna: komisja statutowo-regulaminowa Rady Naczelnej ZHP

październik 2009
wprowadzenie ewentualnych poprawek do ostatecznej wersji projektu Statutu
odpowiedzialna: Rada Naczelna ZHP
Opinie władz naczelnych oraz chorągwi, które zostaną przesłane do komisji statutowo-regulaminowej, będą upublicznione. Tak samo będzie z wnioskami, wynikającymi z analizy tych opinii i materiałami, które komisja przygotuje dla Rady Naczelnej na zebranie, które zaplanowano na II połowę czerwca 2009 r.
hm. Rafał M. Socha HR

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 kwie 2009, 13:01

O ile pamiętam ostatnio w ten sposób konsultowano sprawę zmian w PH. I niekoniecznie to co ustaliły konferencje znajdowało się w stanowisku chorągwi. No cóż... To tez jest jakiś sposób. Przynajmniej wiadomo konkretnie "kto rządzi w ZHP"
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 14 kwie 2009, 14:44

tak Rafale :)

o ile mogę nie zgadzać się z niektórymi zpaisami w Waszym projekcie o tyle cieszę się że dyskusja jest otwarta i że odpowiedzi na pytania (przynajmniej moje - bo nie śledzę całości) pojawiają się bardzo szybko

zatem nic tylko czekać na zbiórkę w chorągwi i wypowiedzieć swoje zdanie

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Nowy Statut ZHP”