Nowe uchwały GK dot. Składek członkowskich - czy to jest

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
gusia106
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gusia106 » 21 lis 2011, 22:58

Czuwaj!
Mam do Was wszystkich małe pytanie. Ponieważ lekko się zbulwersowałam.
Dotarły do Was informacje dotyczące nowych uchwał Głównej Kwatery na temat składek członkowskich?????
Niedawno dostałam 2 projekty uchwał z października.
Mianowicie:

I projekt:

2. Roczna wysokość składki wynosi:
1) dla wszystkich członków, za wyjątkiem instruktorów 48 zł,
2) dla instruktorów 96 zł.
5. Składkę dzieli się następująco: 15% dla podstawowej jednostki organizacyjnej, 15% dla hufca, 20% dla chorągwi, 50% dla Głównej Kwatery ZHP

II projekt:

2. Roczna wysokość składki wynosi dla wszystkich członków 120 zł.
5. Składkę dzieli się następująco:
1) 72 zł dla podstawowej jednostki organizacyjnej,
2) 12 zł dla hufca,
3) 12 zł dla chorągwi,
4) 12 zł dla Głównej Kwatery ZHP,
5) 12 zł z przeznaczeniem na opłacenie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, których członkiem jest ZHP.

Co Wy jako instruktorzy myślicie na ten temat??????

Powiem szczerze że jeśli taka kwota za składki wejdzie to większość ludzi zrezygnuje, dlatego że kto będzie płacił takie składki??? Patrząc na drużyny, czy gromady, dzieci nie mają skąd płacić jeśli rodzice nie dadzą im na składki, i tu leży następny problem, rodzice NIE MAJĄ pieniędzy na płacenie takich kwot. Tak samo instruktorzy, nie każdy z nas pracuje, niektórzy dopiero co kończą szkoły średnie, czy też studiują, więc skąd oni mają brać pieniądze na to?????

Czekam na Wasz odzew

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 21 lis 2011, 23:12

Agnieszko, ogarnij.
1. Składki ustala Rada Naczelna a nie GK.
2. W ZHR są składki większe.
3. Nawet te 120 zł po podzieleniu na 12 miesięcy to daje nam 10 zł. Ej, no nie przesadzajmy, ale 10 zł na miesiąc odłożyć, to nie jest taka wielka kwota. Rodzice i tak teraz dzieciakom dają na składki zawsze kasę, tylko ta kasa nie dociera od Drużynowych.
4. Skończcie z tym marudzeniem bo zaraz znów usłyszę, że Instruktorzy ZHP ze składką 96 albo 80 zł to wielce uciśnieni przez GK ludzie.
5. Dział "Pozyskiwanie środków" to chyba zły dział... no chyba, że ktoś chce przeprowadzić akcję zarobkową na składki..

We didn't start the flame war...
Ostatnio zmieniony 21 lis 2011, 23:12 przez Piszu, łącznie zmieniany 1 raz.

gusia106
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gusia106 » 21 lis 2011, 23:19

Mariuszu może u Was jest prostą rzeczą zebranie składki. U nas nie. Z uwagi na to że osobiście stykam się w swojej drużynie z problemem tego typu że rodzice nie mają z czego dać dzieciom tych pieniędzy, no bo skąd??? W dużych miastach to może i nie jest problem bo stawki zarobkowe są dużo wyższe i jest więcej pracy niż w małych miastach.
To nie jest tak że rodzice zawsze dają pieniądze na to. Mylisz się.
Prosty przykład jeden rodzic pracuje, ma na utrzymaniu cała rodzine i np 3 dzieci jest w drużynie. I co wtedy? Da tak po prostu 360zł na rok??? Nie da.

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 21 lis 2011, 23:26

Agnieszko, moje miasto, 17 tyś mieszkańców, zaduuupie.
Drugie miasto, które jest w Hufcu, bodajże 10 tyś mieszkańców, nawet bociany tam zawracają.

Może nie problem jest w tym, że rodzice nie mają kasy, a w tym, że ta kasa nie dociera?
Jestem Skarbnikiem Hufca, 2 lata temu ściągalność składek była na poziomie 40-50%, teraz, po wprowadzeniu terminu: 31 marzec oraz systemu PRZELEWOWEGO mamy ściągalność powyżej 80%. I rodzice chcą płacić składki, bo np. u nas widzą, że to się opłaca.

Trzeba po prostu działać i robić, a okaże się, że składki wcale nie są aż takie wysokie.

gusia106
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gusia106 » 21 lis 2011, 23:35

Tylko tak jak Ci mówię u nas jest problem z tym że rodzice nie mają z czego płacić tych składek dzieciom, szczególnie jeżeli w drużynie są rodzeństwa, czy nawet Dzieci z Domów Dziecka. A jeśli składka zostanie jeszcze podniesiona to pojawi się większy problem.

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 22 lis 2011, 00:43

Hmm, nie wiem, na jakim poziomie rozmawiamy, czy jesteś Drużynową i masz akurat takie środowisko, czy jesteś Skarbnikiem Hufca itd.

Wg. mnie i tak najlepszym projektem i rozwiązaniem byłaby opłata w wysokości 450 zł za drużynę. Bo tutaj wiemy ile mamy zebrać, wiemy jak to rozłożyć, no i dodatkowo właśnie można niwelować braki w kasie u niektórych osób obecnością tej kasy u innych..

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 22 lis 2011, 07:36

Chciałbym powrócić do początków dyskusji, bo prawda jest trochę ina. Rada Naczelna przedstawiła do konsultacji pęc projektów nowej uchwały składkowej. Przy czym jeden projekt zakłada składki na poziomie 48/96, drugi 120 zł, natomiast trzy pozostałe proponują pozostawienie składki na poziomie 36 zł. Może po prostu trzeba poprzeć jeden z tych trzech projektów!
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 22 lis 2011, 09:35

Jestem za 120. Podział tej kwoty też jest rozsądny. Tyle płaci się w każdym kółku zainteresowań miesięcznie. Jest tylko kwestia jak postrzegają naszą działalność rodzice. Jeśli jesteśmy słabi nie zapłacą, gdy drużyna jest dobra i rodzice widzą sens posyłania tam dziecka, bo czegoś ciekawego się uczy, bo zmienia się poprzez pracę nad sobą, to chętnie zapłacą.
Powinien przy okazji tej zmiany pojawić się wyraźny zapis, mówiący o członkach drużyny z rodzin o niskich dochodach i wielodzietnych. Na wniosek rady drużyny komendant hufca powinien mieć możliwość zwolnienia takich harcerzy z płacenia części, lub całości składek.
Instruktorzy uczący się i nie posiadający dochodów powinni być obowiązkowo zwolnieni z płacenia 72zł.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, 09:39 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 lis 2011, 15:37

Leonie to tylko jedna uwaga - skoro uważasz że ktoś młody wkładający swoją pracę w organizację jako instruktor nie powinien płacić skoro nie zarabia to czemu ktoś kto ma taki sam wkład ale jeszcze ponad to pracuje ma płacić?

tzn. jeśli mamy zwolnic isntruktorów - to wszystkich - a nie tylko niepracujących - boto zupełnie nieuzasadnione różnicowanie - ktoś kto poza tym że pełni służbę instruktorską karany jest za to że 8 godzin siedzi w pracy??

wszystko i tak sprowadza się do tego czy uznajemy naszą organizację za "święte prawo każdego" i jak kogoś nie stać na składki po 3 zł miesięcznie to mamy na to pzrymykać oczy bo tak ładnie i tak wypada - czy mamy być odpowiedzialną organizacją i musimy powiedzieć "tyle kosztuje funkcjonowanie ZHP" i albo sie ktoś na to zrzuca albo sorryy

ja niestety jestem za tym drugim rozwiązaniem - bo nam jako ZHP nikt nieba nie przychyli - jak człowiek ma ochotę na cukierka bo lubi słodycze to idzie i kupuje cukierka - jak ktośm a ochotę na przygode harcerską to ktoś to musi sfinansować - albo rodzice albo samorząd albo ktoś inny - z pustego i salomon nie naleje

i niestety trzeba sobie jasno i wprost powiedzieć - nie wolno stosować moralnego szantażu pod hasłem "bo rodzice nie mają na składki - czy mamy te biedne dzieci wyrzucić z organziacji"????? przykro mi - ale NIE WOLNO tak stawiać sprawy

natomiast trzeba mówić: funckjonowanie ZHP kostuje TYLE i TYLE a więc TYLE i TYLE MUSI kosztować składka - i koniec

harcerstwo nie jest dobrem luksusowym -ale nie jest też świadczeniem społecznym gwrantowanym na zasadzie takiej że każdy bez względu na wszystko musi w ZHP być... smutne ale racjonalne

i nie łączmy też wolntariuszy z beneficjentami ZHP - czym innym dzieci w drużynie które "otrzymują" a czym innym (większość) młodzi i ambitni funkcyjni poświęcający swój prywatny czas.... dwie różne grupy a więc i dwie różne zasady wkładu w organizację
Per Concordia Ad Victoria

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 22 lis 2011, 16:51

Alek pisze:natomiast trzeba mówić: funckjonowanie ZHP kostuje TYLE i TYLE a więc TYLE i TYLE MUSI kosztować składka - i koniec
Niestety, przejrzystość finansowa w ZHP wg mnie dość mocno kuleje. Trudno wytłumaczyć takiemu nastolatkowi lub jego kiepsko zarabiającemu rodzicowi, co kosztuje TYLE i TYLE. Bo tych pieniędzy jakoś nie widać. Ze składką jak z podatkami - powstaje dylemat, czy lepiej podwyższyć stawkę (podatku/składki) i mieć duże kłopoty ze ściągalnością czy obniżyć (podatek/składkę) do takiej kwoty, że zapłacić będzie mogła duża liczba ludzi.
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy
31 GDH "Burza" im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego"
Szczep Wilki im. "Cichociemnych" - Skoczków Spadochronowych AK

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 22 lis 2011, 21:09

Mi się jednak wydaję, że największa przyszłość ma te 36 zł i opłata aktywacyjna, czy jak ją tam nazwali w wysokości 36 zł.
Masz dalej 36 zł, i to całą Drużyna musi się postarać, żeby zebrać te 450 zł a nie każdy po 36 i z głowy.

Poza tym, te 450 jest niższe, niż to co jest teraz w wymogach(aktualnie 16 os * 36 zł = 576 zł).

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”