Olśnienie

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 10 mar 2011, 19:27

Myślę, że to co napisał Kamil jest stanowiskiem nad którym warto się pochylić. I nie z perspektywy, "gościu nie wiesz co piszesz" tylko jako realnym i poważnym problemem w skali związku który należy rozwiązać. I nie szukać problemów zastępczych.
Nie jest dla mnie argumentem to że OSP dostaje dotacje z budżetu państwa a my nie. Jeżeli tak faktycznie jest niestety świadczy to tylko o nieudolności naszych władz, które po prostu nie potrafią tego załatwić. Ps ostatnio w wyborczej był dodatek pt. przekaż 1% nie zauważyłem tam reklamy ZHP - a szkoda.
Druga sprawa to promocja i lobbing. Niestety mija już 20 lat przemian a my ciągle nie potrafimy się promować. Dlaczego? Myślę, że powodem tego jest to, ze tak naprawdę nie do końca mamy pomysł na samych siebie. Jak widać mimo, że dużo mówimy o naszej wyjątkowości i misji nie jesteśmy w priorytetach potrzeb społecznych i chyba czas to uczciwie powiedzieć.
Ps. Szanowny druh Przewodniczący jest senatorem ma licznych kolegów parlamentarzystów i mimo to nie potrafi /nie może wielu spraw załatwić które są do załatwienia? Ja tego nie rozumiem.

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 10 mar 2011, 20:08

Mario - z OSP i ZHP nie chodzi o to, że ZHP nie potrafi sobie załatwić. Po prostu OSP są mimo wszystko inną organizacją, która ma nieco inne zadania, i w inny sposób korzysta z środków budżetowych. Więc to nie jest kwestia nieudolności naszych władz.

I jakie sprawy chcesz załatwiać w Senacie czy Sejmie? Jak sami się za swoje sprawy nie weźmiemy to nikt nas nie wyręczy...
Komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 10 mar 2011, 20:30

leman , właśnie sami, druh przewodniczący to chyba nasz jest? :-) A co się załatwi w sejmie lub senacie? Spytaj przedstawicieli stowarzyszeń które mają pieniądze. Co do OSP i ZHP i tak i nie. Każdy ma swoje cele obie instytucje są stowarzyszeniami. I o ile jestem w stanie się zgodzić co do działalności p.poz o tyle np: orkiestry dętej już nie. A w przypadku jednostki działającej u mnie w mieście jest tylko orkiestra. No są też ciekawe szkolenia ale to zarząd wojewódzki pisze i składa im projekty np do PO KLu skąd mają potem na to kasę. Proponuję spytać ilu środowiskom w ZHP chorągwie napisały jakieś projekty do PO KL.
I chyba ostatnia kwestia. Jesteśmy inni tak oni realizują głównie cele istotne bardzo ze względu na dobro i potrzeby społeczne. A kto broni nam się na czymś takim skupić? Wiem realizujemy cel pt; wychowanie i chwała nam za to. Ale z tym wychowaniem giniemy w tłumie setek instytucji wychowujących. A nasz program i metody działania coraz bardziej upodobniają nas do świetlicy a coraz mniej do czegoś co jest oryginalne i niepowtarzalne.

Pozwolę sobie zadać pytanie; jesteśmy super, świetnie się czujemy i bawimy w tym co robimy ale czy do końca odpowiadamy na potrzeby i oczekiwania społeczne? Moim zdaniem nie. A dlaczego? Po pierwsze ze względu na ciągle kurczące się szeregi zwłaszcza wśród wędrowników, a po drugie właśnie ze względu na kasę. Gdy ktoś jest potrzebny i co ważniejsze jest uważany za potrzebnego to środki na wsparcie jego działalności zawsze się znajdą.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 mar 2011, 21:00

cebul pisze:Jeśli chodzi o brak znajomości tematu, to każdy może na stronie RN ZHP sprawdzić, kto jego chorągiew reprezentuje w RN. Są tam maile do tych osób. Można napisać, dopytać się, poprosić o zorganizowanie spotkania, cokolwiek. Można mieć wątpliwości co do zasad wyboru RN - też je mam - ale gwarantuję, że wielu z członków obecnej RN to są instruktorzy z krwi i kości, tak zwani liniowi instruktorzy i mają poukładane w głowie i nie podjęliby takiej decyzji bez analizy tematu. Jak nie w RN, to pytajcie gdzie indziej. Kto umie szukać, ten znajdzie (uprzedzając ewentualne zarzuty pod tym adresem - zgadzam się, że powinna być przedstawiona szeroka informacja w tym temacie, np. żeby uniknąć przekłamań w różnych wypowiedziach, ale jak jej nie ma, to można sobie inaczej poradzić).
Nie ja mam sobie radzić w inny sposób tylko ci którzy podejmują decyzje powinni nas o tym w pełny, odpowiedni sposób nas poinformować. A to że w RN są różni ludzie to wiadomo tyle że po wynikach pracy RN można różne rzeczy wnioskować. Więc jednak trochę zmieniłbym ton. ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 10 mar 2011, 21:21

sikor pisze:Nie ja mam sobie radzić w inny sposób tylko ci którzy podejmują decyzje powinni nas o tym w pełny, odpowiedni sposób nas poinformować.
Sikor, a co ja przed chwilą napisałem:
cebul pisze:uprzedzając ewentualne zarzuty pod tym adresem - zgadzam się, że powinna być przedstawiona szeroka informacja w tym temacie, np. żeby uniknąć przekłamań w różnych wypowiedziach
Nie było tej informacji przed podjęciem tej decyzji przez RN i już nie będzie, bo mleko się rozlało. Można się jej teraz domagać post factum, żeby każdy miał możliwość zastanowienia się nad całą sprawą. I napisałem przecież, że taka informacja powinna być gdzieś opublikowana, żeby instruktorzy wezwani do płacenia składki mogli się z nią zaznajomić i przeanalizować. Ale jak tej informacji póki co nie ma, to napisałem, że można sobie inaczej poradzić i spróbować do niej dojść.
doktor85 pisze:A mógłbyś Mateuszu zacytowac albo podac link do uchwaly w sprawie skladek?
Niestety nie mam jej ostatecznego tekstu, a nie chciałbym publikować dokumentów roboczych, żeby uniknąć niepotrzebnych dyskusji nad sprawami, których w ostatecznym dokumencie może nie być. Myślę, że może niebawem pojawi się na dokumenty.zhp.pl.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 10 mar 2011, 21:37

czytając wypowiedzi i uchwały:
- Pomysł certyfikacyjny jak najbardziej trafiony, tyle żeby ta certyfikacja miała ręce i nogi
- składka 80 zł to będzie teraz zapalnik, aż jestem ciekaw jak to się rozwinie.

Jeżeli raz wyrazimy zgodę na taki precedens, to będą następne, może nie od razu ale w przyszłości będą.

W chwili obecnej mam wątpliwości ( myślę że wielu instruktorów ma teraz takie myśli ) czy warto w tym trwać, po co?

Z dzieciakami, z idee harcerską można przecież pracować wszędzie.

W tej chwili w głowie mam jedną myśl, ale jest zbyt emocjonalna. Może będzie lepiej jak to mówił Kononowicz " nie będzie niczego".
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 10 mar 2011, 21:43

Co do opłaty certyfikacyjnej, to sądzę, że będzie ona konsultowana, zwłaszcza po tym, co się dzieje teraz po uchwaleniu tej dodatkowej składki jednorazowej. Bo warto zauważyć, że opłata NIE została póki co uchwalona, choć z tego co można znaleźć w sieci, sporo osób jest już o jej uchwaleniu święcie przekonanymi i urządza z tego tytułu zadymę...

Przy okazji. Szkoda, że organizatorzy protestu nie umożliwiają wypowiedzi osobom, które nie chcą kliknąć "lubię to". Przez to jest to miejsce do wylewania żali etc., bez możliwości dyskusji. A szkoda.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 mar 2011, 22:11

To są skutki olewania instruktorów tego związku. Do olewania nas jak widać "góra" mocno przywykła i tyle. Ale cóż, jak sobie pozwalamy tak mamy.
Naprawdę ta składka dodatkowa to jakiś obłęd. Płacić mają ci którzy pracując wolontariacko wypełniają misję ZHP. Często i gęsto dokładając to tego interesu. A teraz jeszcze i to. No gratuluję pomysłu. Jeśli ja miałbym długi... Sprzedałbym ten cały Perkoz i z mety. Ale sprzedałbym teraz jako właściciel a nie czekałbym aż go zajmie komornik. Bo, że zajmie... To jakoś jestem pewien. Tylko wtedy ten milion to komornik skasuje jako swoje wynagrodzenie.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 10 mar 2011, 22:29

To co proponuje RN nazywa się "nacjonalizacją strat". Nie może być w żadnym wypadku zgody na składkę dodatkową, gdyż:
1. Należy ponosić konsekwencje błędów i brać za nie odpowiedzialność, a nie przerzucać na innych.
2. Nie ma żadnej gwarancji że składka dodatkowa rzeczywiście rozwiąże problemy finansowe ZHP. Być może za pół roku albo za rok usłyszymy, że dług jest jeszcze większy.
3. Nie mamy gwarancji że składka będzie rzeczywiście jednorazowa. Raz się uda - ktoś może wpaść na pomysł żeby zrobić to po raz drugi i trzeci i czwarty
4. Nie mamy gwarancji że składka będzie rzeczywiście wyegzekwowana równo od wszystkich. Przecież teraz jest tak, że niektóre chorągwie mają zaległości składkowe, a inne nie mają.
5. Większość instruktorów i tak dokłada się materialnie do wykonywanej pracy wychowawczej
6. Dla wielu instruktorów (studenci) 80 zł to dużo.
7. Najcenniejszym kapitałem ZHP są ludzie i ich społeczna, wolontariacka praca. Pomysł ze składką dodatkową to prosty sposób żeby ten kapitał całkowicie zmarnować.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 10 mar 2011, 22:40

Grzesiu coś ci się pomyliło. Najcenniejszym kapitałem ZHP jest Perkoz, który nieźle działa jako firma (nie generuje strat), ale wielu harcerzy nawet nie wie gdzie i co to jest. Inną ważną częścią składową związku jest możliwość bycia kimś ważnym i my mniej ważni za to powinniśmy płacić.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

czarny118
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czarny118 » 10 mar 2011, 23:22

leon01 pisze:Grzesiu coś ci się pomyliło. Najcenniejszym kapitałem ZHP jest Perkoz, który nieźle działa jako firma (nie generuje strat), ale wielu harcerzy nawet nie wie gdzie i co to jest.
z tym się zgodzę, nie byłem tam nigdy, jednak sporo słyszałem o PERKOZie i to same dobre opinie. Uważam jednak, ze znajdą się inne sposoby zdobycia pieniędzy. Prosty przykład, choćby w związku z tym, że ciężko jest zrobić w moim mieście nabór w szkołach, postanowiłem uderzyć w nieco inne miejsca. A dokładniej w Młodzieżowy Dom Kultury, miejską strzelnicę. Mało tego, aby zachęcić ludzi zgłosiłem się z prośbą o pomoc do Białostockiego klubu piłkarskiego Jagiellonia. Zaproponowałem im zrobienie akcji Harcerze za Jagą, Jaga za harcerzami. Jak na razie wszystko jest w stanie negocjacji itd, jednak dąży w dobrym kierunku. Klub miałby dofinansowywać jakieś obozy dla moich harcerzy i pomóc w naborze, a my po prostu byśmy ładnie wyglądali i od czasu do czasu pokazali z nimi. Myślę, że GK mogłaby zrobić coś podobnego, ale na większą skalę. Oprócz tego kiedyś rzuciłem w hufcu pomysł, aby nawiązać współpracę z agencją reklamową. A dokładniej, wiadomo, że agencje często potrzebują ludzi na plakaty itd. My tych ludzi mamy, nie mamy natomiast reklamy. Myślę, że dało by się dogadać z jakąś agencją reklamową, aby w zamian za wizerunek harcerzy, np instruktorów firma zafundowała nam kampanię reklamową. Czy jest to niemożliwe? Osobiście uważam, ze da się to zrobić. Trzeba tylko ruszyć się za biurka i pójść porozmawiać z konkretną ofertą. Pomysłów na zdobycie pieniędzy, czy też znalezienie gdzieniegdzie oszczędności jest wiele, tylko nasze władze nie potrafią ich zobaczyć
pwd. Kamil Czechowski
118 Białostocka Drużyna Wędrownicza "Dzikie Wilki"
Hufiec ZHP Białystok
kontakt 118czarny@interia.pl

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 10 mar 2011, 23:27

"Być kimś ważnym" wcale nie znaczy "robić coś dobrego"

Cieszmy się, że nie chcą 10% z tego co z własnej kieszeni dokładamy do naszej codziennej działalności instruktorskiej :)
Ostatnio zmieniony 10 mar 2011, 23:33 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

bonczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bonczek » 11 mar 2011, 00:58

Rozmawiamy o finansach i o długach, jakoś nie trafiłem na debatę nt. pozyskiwania instruktorów. Bo na dobrą sprawę co ZHP może im zaproponować?
Przeglądam kolejne artykuły o tym że instruktorzy powinni podpisywać umowę wolontariacką, jakoś nie wyobrażam sobie że hufiec pokrywa koszty mojego szkolenia, albo zwraca za podróże służbowe.

Tak wiec martwimy się o finanse, pewnie i słusznie. Ale czy nikt nie z "góry" nie boi się że coraz lepiej wykształcona kadra w końcu się zdenerwuje i odłączy sie od ZHP? Po co taki szczep ma "męczyć się" i złościć na nowe pomysły - więc zakłada fundacje. Sam się finansuje, nie jest obciążony jakimiś naleciałościami a instruktorzy sie skupiają na tym co jest ważne dla nich czyli pracy z dziećmi.

można się oburzyć i krzyczeć a gdzie odpowiedzialność takich instruktorów... tak samo jak ja mogę sie oburzać i pytać gdzie odpowiedzialność instruktorów którzy doprowadzili do obecnej sytuacji (i broń Boże nie mam tu na myśli obecnej władzy - chwała im za pracę i próby zmian, choć fajnie byłoby poznać je przed faktem dokonanym).

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 mar 2011, 10:07

No jak to ? Przecież mamy świeży sposób na pozyskiwanie instruktorów. Przywalenie im składką 116 zł. Teraz to dopiero zaczną do nas walić drzwiami i oknami. A Perkoz należy sprzedać szybko. Dopóki nie przynosi strat. Bo przy naszym harcerskim zarządzaniu straty będą, prędzej czy później.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 11 mar 2011, 10:45

Perkoz? Poczekajmy jeszcze chwilkę (bo dłużej to nie będzie trwało) a zaraz dowiemy się, że Zawisza nie jest już nasz:-( Zakusy mówią o wyprowadzeniu Zawiszy do jakiejś niby fundacji wspierającej wodników. Już są fundacje powołane w celu wspierania harcerstwa. Czy jakieś środowisko odczuło jakieś wsparcie z ich strony? A może ich rola fundacyjna polega tylko na drenowaniu majątku ZHP?
Co do zakładania fundacji/stowarzyszeń przez instruktorów na dole, ja to świetnie rozumiem. I myślę, że to niestety jest jedyne wyjście dla ludzi chcących aktywnie działać.
I jestem przeciwny zrzucania wszystkiego na garb poprzednich ekip na Konopnickiej. Uważam, że wszystkie ekipy w tym obecna mają w tym swoją zasługę.
Ps. Czy ten Związek nie zmierza po równi pochyłej do samozagłady?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”