Olśnienie

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
Lucyna Czechowska
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lucyna Czechowska » 09 mar 2011, 11:36

Wszystko to ładnie pięknie. To oburzenie i groźby, ale czy ktoś zadał sobie pytanie skąd ten pomysł?

Dodatkowe pieniądze nie mają pójść na wynagrodzenia GK czy ogólnozwiązkową biurokrację, ale na spłatę zadłużenia, która osiągnęła taki poziom, że istnieje zagrożenie ogłoszenia przez ZHP upadłości...

I aby od razu ubiec część uwag - nie są to długi GK, ale m.in. rozwiązanych chorągwi, których długi przejęła na siebie GK i inne zaszłości sprzed kilku lat, których ta konkretna GK czy RN nie narobiła. Trzeba mieć świadomość ciężkiej sytuacji finansowej Związku zanim się zacznie krytykować.

A co do 80zł i 10zł - wolelibyście aby każdy zuch, harcerz, harcerz starszy, wędrownik i instruktor ZHP zapłacił 10zł za nieswoje długi?

piotrrodzoch
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: piotrrodzoch » 09 mar 2011, 11:38

ArkadyT pisze:- i najważniejszym zadaniem władz powinno być wypracowanie "złotego środka" na ściągalność składek.
Głównym problemem jest to, że mimo płacenia składek przez harcerzy do hufców, a dalej do chorągwi, chorągwie nie odprowadzają składek do GK... spłacając swoje długi. Więc to nie będzie takie proste...

Pół żartem, pół serio.. może zamiast akcji "na NIE" na facebooku, poczekamy na oficjalne zapisy ustawy i wyniki głosowania RN, a w tym czasie może niech każdy członek ZHP zagra w totka... w końcu lepiej wydać 2zł na zakład niż 80zł na kroplę w morzu ;) Skoro jest nas .... 100 000 (??!!) może ktoś trafi ;)

A powracając do tematu opłaty za jednostki organizacyjne... Polak to kreatywna istota i żadna kombinatoryka mu nie straszna... Jeżeli hufiec ma 30 drużyn - odprowadza Opłatę Certyfikacyjną 475zł (zwaną dalej O/C) za taką też ilość.
Zgodnie z naszą związkową papierologią hufiec musi wykazywać minimum 10 jednostek (zawierając wszystkie piony) ... ... Z oficjalnej liczby 30 jednostek, redukujemy na 10, drużynowi róbta co chceta - łączta się, dzielta, zastępy, patrole, szczepy itp... aby w hufcu zostało 10 drużyn...

Po wszystkim zamiast wykładać 14,250zł ; 10 jednostek = 4750zł. (opcja 4750zł)
Po wszystkim zamiast wykładać 18,000zł ; 10 jednostek = 6000zł. (opcja 600zł)
Rachunek jest prosty, a rzeczywistość brutalna.

Bo ja też się pogubiłem, która opcja jest aktualna ;)
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 12:50 przez piotrrodzoch, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Piotr Rodzoch
KSI Hufca Puławy, RCH Lubelskiej
www.pulawy.zhp.pl

czas lasu różni się od czasu miasta

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 12:54

"A co do 80zł i 10zł - wolelibyście aby każdy zuch, harcerz, harcerz starszy, wędrownik i instruktor ZHP zapłacił 10zł za nieswoje długi?"

Cytując przedmówczynie... Hmm no powiem szczerze, że może jestem chamem, gburem i prostakiem, ale nie uważam, że za to iż pracuje wolontariacko i na co dzień dopłacam do tego, mam sie jeszcze dokaldac po 80 zl, za to ze ktos zrobil dlugi w ZUSie w poprzedniej Chorągwi Opolskiej, czy wzial kredyt w SKOKu i teraz musi oddac osrodek lub go sprzedac...No przepraszam, ale takim idealista nie jestem...

Moze np. wszyscy ktorzy pracowali od poczatku lat 90 w KH, KCh po 300 a RN i GK po 500 zl? Skoro ja mam placic za nie swoje, to moze oni zaplaca za swoje lub poprzednikow bledy;)???
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 13:03 przez doktor85, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Tomasz Sikora
szef Dolnośląskiego Inspektoratu Ratowniczego
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
------------------------------------------------------
tomasz.sikora@zhp.net.pl

piotrrodzoch
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: piotrrodzoch » 09 mar 2011, 13:09

Przyjmuję obowiązki Instruktora Związku Harcerstwa Polskiego. Jestem świadomy odpowiedzialności harcerskiego wychowawcy i opiekuna. Będę dbać o dobre imię harcerstwa, przestrzegać Statutu ZHP, pracować nad sobą, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Wychowam swojego następcę. Powierzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego służby Nie opuszczę samowolnie.

Nic tu o długu mi nie wspominano gdy powtarzałem te słowa po komendancie mojego hufca...
W statucie też o ile pamiętam, nie ma zapisu mówiącego o tym, że będę płacił za długi, których nie ja narobiłem a inne w/w podmioty...

Równie dobrze Komorowski może wystąpić w TVP1 i oznajmić, że w kwietniu 2011 każdy pracujący polak dorzuci do państwowej kasy po 100zł ze swojej wypłaty na dziurę budżetową czy długi, które spłacamy od dawien dawna...

Ludzie w tej chwili buntują się wobec tej sytuacji, powstają jakieś durne tablice na facebooku... Wszelkie negatywne i złe reakcje ja osobiście rozumiem... Nikt nie lubi, gdy musi płacić za coś czego nie zrobił. Problem w tym, że sięga się do mojej kieszeni nie szukając innego rozwiązania. No chyba, że to już na prawdę ostatnia brzytwa ratunku.

Nie chwalę się. Nie jest dla mnie problemem zapłacić 80zł dodatkowo (jednorazowo) mimo że się nie przelewa z portfela po wypłacie. Gorzej natomiast z tymi, którzy zapłacić nie będą mogli. Przecież instruktorzy to nie tylko zamożni ludzie, a jestem pewien, że niektórzy nawet wspaniali instruktorzy w pewnych środowiskach będą mieć dylemat, czy przeżyć za te 80zł tydzień nie gotując zupy z piachu, czy ratować związek z długów.
phm. Piotr Rodzoch
KSI Hufca Puławy, RCH Lubelskiej
www.pulawy.zhp.pl

czas lasu różni się od czasu miasta

Edyta-127
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Edyta-127 » 09 mar 2011, 14:47

Chciałam zwrócić uwagę, że statystyczny stan środków w książce finansowej na koniec roku drużyn ze mojego Hufca wynosi około 400 zł - nie jest to kwota wymyślona, ale sprawdzona, ponieważ wczoraj po otrzymaniu informacji sprawdziłam książki finansowe z ubiegłego roku, więc skąd mają wziąć na opłatę certyfikacyjna?
Powiecie mi od dzieci?

Około 80% środowisk nie płaci składek członkowskich z pieniędzy zebranych od rodziców, a z kasy drużyny, ponieważ pieniądze zebrane od członków starczają im na pokrycie maksymalnie 2 kwartałów.
Powiecie mi- drużynowi nie potrafią zbierać składek?

Może i tak, ale w dzisiejszym czasie rodzice odbierają harcerstwo nie jako zajęcia pozalekcyjne tylko jako pasję młodych ludzi, która dla rodziców jest zmorą - dziecka nie ma ciągle w domu, bo jedzie na jakiś rajd, czy biwak, a najskuteczniejszą karą rodziców jest zakaz chodzenia na zbiórki, czy wyjazdu na biwak.

Moi rodzice nigdy nie dawali mi pieniędzy na składki - zawsze musiałam je zarobić sama. Dorabiając sobie jestem w stanie zapłacić 36 zł, ale już prawie 130 zł - nie jestem tego taka pewna, ponieważ gdy będę miała dylemat: zapłać czesne, a składki - podziękuję za wspólną zabawę,

Rozumiem GK, ale czuję się oszukana, że nawet nie chciała oficjalnie takiej decyzji przedyskutować z nami...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 16:22

Lucyna Czechowska pisze:...
A co do 80zł i 10zł - wolelibyście aby każdy zuch, harcerz, harcerz starszy, wędrownik i instruktor ZHP zapłacił 10zł za nieswoje długi?
Nie. Wolę żeby sprzedać Perkoz i co tam jeszcze jest do sprzedania i spłacić długi wogóle zamiast malutką część na chwilę odraczając egzekucję. Bolesna ale być może skuteczne. A tak, będziemy płacić składki dodatkowe a długi i tak będą rosły bo długi tak mają.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 09 mar 2011, 17:29

Edyta-127 pisze:Chciałam zwrócić uwagę, że statystyczny stan środków w książce finansowej na koniec roku drużyn ze mojego Hufca wynosi około 400 zł - nie jest to kwota wymyślona, ale sprawdzona, ponieważ wczoraj po otrzymaniu informacji sprawdziłam książki finansowe z ubiegłego roku, więc skąd mają wziąć na opłatę certyfikacyjna?
Powiecie mi od dzieci?

Około 80% środowisk nie płaci składek członkowskich z pieniędzy zebranych od rodziców, a z kasy drużyny, ponieważ pieniądze zebrane od członków starczają im na pokrycie maksymalnie 2 kwartałów.
400zł po zapłaceniu do hufca należnych składek? To gdzie tu problem?
Obecnie do hufca wpłacamy 80% z 36zł od osoby tj. 28,8zł*liczba osób, 28,8zł*16,5=475zł, , więc mając w drużynie 16-17 osób z przydziałem, płacisz tyle ile wynosiłaby opłata. Czyli jest to obojętne który system obowiązuje. Niezależnie od ściągalności składek od harcerzy. Oczywiście im więcej ludzi tym większa korzyść dla drużyny w proponowanym systemie. Natomiast plus jest taki, że można legalnie przeznaczyć inne środki na opłatę. Obecnie nie jest to całkiem legalne, bo z kasy związku pokrywasz prywatne zobowiązania członków wobec związku.
Tomasz Rojek

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 17:37

Płacenie prywatnych zobowiązań pieniędzmi ZHP nie jest nie całkiem legalne. To przestępstwo. Nazywajmy rzeczy po imieniu.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 09 mar 2011, 18:18

Problem z składkami zawsze będzie, dopóki świadomość ludzka będzie jaka jest. Ciężko nam wyegzekwować składki od dzieci bo rozumiemy sytuację ich, ich rodziców (czasem ciężką), czasem jest tak, że dziecko chodzi dopóki mu się o składkach nie napomknie - a wtedy znika... Prawda jest natomiast taka, że składki są potrzebne (patrzę też na to z perspektywy hufca, jako komendant) - bo z czegoś trzeba opłacić czynsz, prąd na bazie obozowej poza sezonem, opłacić telefon służbowy (chociaż więcej i tak korzystam z prywatnego) i po to, żeby np. wesprzeć drużynowych, dopłacić im do szkoleń, czasem nagrodzić. Staram się by hufiec był dla drużyn, ale musimy niestety z tych składek korzystać.

Opłata certyfikacyjna to nie dodatek - to po prostu inny sposób zbierania składki i przekazywania dalej. Generalnie zbiera się od członka a płaci od drużyny co wychodzi w rozliczeniu ogólnym korzystniej (jeśli tak miało by być przy kwocie 475 zł).

Fakt jest taki, że nie jesteśmy jedyną taką organizacją, i nie tylko u nas składka jest problemem. Być może powinno się zrobić tak jak w PTTK - jest legitymacja i są naklejki opłatowe, dzięki którym legitymacja staje się ważna na dany rok. Mamy książeczki harcerskie - ale z doświadczenia widzę, że drużynowi nie potrafią z nimi pracować (wskazują to jako biurokrację). Być może trzeba przemyśleć co z taką składką połączyć np. zniżki w 4 żywiołach itp. Strzelam teraz tutaj luźnym pomysłem...

Jeśli chodzi o pokrycie długu to fakt - zostaliśmy jako instruktorzy związku zaskoczeni tą nowiną. Być może oprócz newsa przydałoby się jakieś szersze wystąpienie, oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 09 mar 2011, 18:39

leman pisze:Jeśli chodzi o pokrycie długu to fakt - zostaliśmy jako instruktorzy związku zaskoczeni tą nowiną. Być może oprócz newsa przydałoby się jakieś szersze wystąpienie, oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Nie. Przydałaby się wcześniej szeroka debata nad stanem finansów związku. Nie tylko rozmowy na szczycie, ale ze wszystkimi zainteresowanymi. Może znalazłyby się inne pomysły na wyjście z kryzysu. Czasem warto pytać.
A stało się tak, że garstka ludzie zdecydowała za rzeszę instruktorów bez konsultacji. Tak się nie robi.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 18:51

leman pisze:Opłata certyfikacyjna to nie dodatek - to po prostu inny sposób zbierania składki i przekazywania dalej. Generalnie zbiera się od członka a płaci od drużyny co wychodzi w rozliczeniu ogólnym korzystniej (jeśli tak miało by być przy kwocie 475 zł).
.
Widzisz, róznica pomiędzy opłatą certyfikacyjna a składkami może być zasadnicza. Jeśli opłata będzie właściwie skonstruowana to można będzie w środowisku wypracować bądź pozyskać środki na nią. Na składki NIE WOLNO. I dlatego dobrze skonstruowana opłata tak... Składkom nie.
leman pisze:Jeśli chodzi o pokrycie długu to fakt - zostaliśmy jako instruktorzy związku zaskoczeni tą nowiną. Być może oprócz newsa przydałoby się jakieś szersze wystąpienie, oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Przede wszystkim dyskusja. Bo może trzeba sprzedać majątek ZHP i spłacić długi a nie kombinować jakby tu jeszcze chwile przetrwać. A majątek w ostatecznym rozrachunku i tak sprzeda komornik za śmieszna cenę doliczając swoje niebotyczne wynagrodzenie.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 09 mar 2011, 19:15

Chłopaki ja się zgadzam, że powinna być dyskusja przed. To co wskazałem to niezbędne minimum jakie powinno do nas dotrzeć. Bo o takich obciążeniach nie powinniśmy się dowiadywać z krótkiego newsa.

bonczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bonczek » 09 mar 2011, 22:20

ogólnie opłata certyfikacyjna może być fajna, ale czy nie zdziesiątkuje drużyn wędrowniczych i kręgów instruktorskich?

eloflov
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eloflov » 09 mar 2011, 22:41

rzeczywiście finansową bolączką naszej organizacji jest brak ściągalności składek. Czy opłata licencyjna coś zmieni? Podejrzewam, że niewiele. W Holandii z tego co wiem każdy skaut ma konto w systemie organizacji skautowych, jeśli chce jechać na jakąkolwiek formę zorganizowaną to musi się zarejestrować przez system. Jeśli system nie ma informacji o opłaconych składkach - nie zarejestruje się. Proste.

Rzeczywiście trzeba szerszej debaty na temat finansów. Z tego co słyszałem to naczelniczka dobrowolnie zrzekła się swojej niemałej pensji. Może warto byłoby pójść za jej przykładem. Reforma jest potrzebna, ale wraz z dodatkowymi opłatami struktury też muszą się zreorganizować i oszczędzać.
A już dług 8 milionów to przerasta moje wyobrażenie!

Pomysł z totkiem nie jest zły, ale jakbym wygrał to chyba nie wsparł bym ZHP całą wygraną :P

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 09 mar 2011, 23:21

Może to jest myśl? Żeby stworzyć taki system elektroniczny gdzie najpierw rodzice (przy zuchach czy harcerzach) a potem już sami harcerze i wędrownicy mieli taki dostęp gdzie np, oni mogliby sprawdzić status dziecka / siebie jako członka ZHP (czyli między innymi opłacone składki), drużynowy mógłby im umieszczać (oczywiście po przyznaniu rozkazem) sprawności, stopnie itp. System mógłby np. pokazywać oferty dla dziecka proponowane przez hufiec lub drużynę (biwak, zlot, rajd, obóz) oraz wymogi (np. opłacone składki za pierwszy kwartał, odpowiedni wiek, stopień). Jeszcze ubrać to w ładną szatę graficzną i normalnie facebook się chowa ;)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”