Olśnienie

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
piotrrodzoch
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: piotrrodzoch » 08 mar 2011, 18:05

ArkadyT pisze:Inicjatywa zwołania nadzwyczajnego zjazdu w celu odwołania władz związku. Już dość, po prostu dość.
kolejny zjazd, kolejne wydatki... itp itd... Mówimy o problemie dodatkowej opłaty czy też składki, ale to nadal nie przyczynia się do tego, aby wyjść z długu... Gdzieś przeczytałem, że mamy już 8mln długu zewnętrznego... żyłem w błogim stanie - przekonaniu, że jest jeszcze 5mln ;) ...

zamiast myśleć o zmianach i kasacji RN, o tym jak uniknąć "dodatkowych opłat" za dług, którego my nie zrobiliśmy, ale przez przynależność do związku staliśmy się jego "spadkobiercami", zastanówmy się jak wyjść z tego dołu...
phm. Piotr Rodzoch
KSI Hufca Puławy, RCH Lubelskiej
www.pulawy.zhp.pl

czas lasu różni się od czasu miasta

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 08 mar 2011, 18:08

Jak? Ogłosić upadłość. Niestety takie są realia.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 mar 2011, 20:42

Niestety zwołanie Zjazdu NIC NIE DA. Czym niby miałby się różnić od poprzedniego. To ci sami ludzie będą naszymi przedstawicielami. Znowu zamiast wyborów do RN będzie wyznaczenie jej członków przez Chorągwie. No i co zmienimy ? N I C. Taka niby demokracja w ZHP jest i tyle.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

eloflov
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eloflov » 08 mar 2011, 22:39

bonczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bonczek » 08 mar 2011, 23:00

Mnie zastanawia tylko jedno. Skoro tylko 4 chorągwie nie mają zaległości w opłaceniu składek członkowskich, to czy nałożenie dodatkowej składki coś zmieni? Ci którzy nie płacili i tak nie zapłacą, a spośród tych którzy płacili znajdzie się spora grupa ludzi którym kolejne koszty się nie spodobają. Tym sposobem zadłużenie chorągwi względem ZHP wzrośnie, liczba instruktorów zmaleje, tak jak zapał do pracy tych co zostaną.

Myślę że o wiele bardziej skuteczna by była akcja - "ej mamy kłopoty finansowe więc robimy zrzutkę" albo "z powodów kłopotów finansowych do kosztu obozu dorzucamy 10zł/os".
No chyba że to nie chodzi wcale o kłopoty finansowe a za te 80 zł dostanę jakiś fajny polar od ZHP :D

kamiltula
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kamiltula » 08 mar 2011, 23:04

Boję się, że taki facbookowy protest nic nie da.
W konsekwencji sam pomysł też wg mnie dodatkowych środków nie da bo większe składki zostaną wyrównane przez mniejszą liczb osób, która je zapłaci.
pwd.Kamil Tuła
Harcerski Klub Podróżnika "Róża Wiatrów"
http://www.hkproza.pl/
"Gdy instytucja przekroczy liczbę 1000 urzędników, nie potrzebuje do swego istnienia świata zewnętrznego: jej własne problemy pochłaniają cały jej czas i wysiłek."
Cyril Parkinson

eloflov
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eloflov » 08 mar 2011, 23:06

czy da czy nie, myślę, że nie zaszkodzi :P, zresztą sam napisałem, że jest skromny . Mam nadzieję, że jednak gro harcerzy go poprze, a ze statystykami się nie dyskutuje :P

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 09 mar 2011, 00:05

Przychodzi rodzic z dzieckiem na stanicę. Jest zadowolony, że dziecko pod okiem odpowiedzialnych ludzi będzie mogło rozwijać swoje pasje, kształcić swój charakter na podstawie starych, wypróbowanych ideałów harcerskich. Pewnie nie zostanie tak jak jego rówieśnicy narkomanem pod trzepakiem i coś oderwie go od komputera.
Pyta instruktora " ile płaci się za harcerstwo" - 36złotych odpowiada instruktor.
Tak tanio tylko 36złotych miesięcznie??- nie 36 złotych rocznie.....
Czy znacie jakąś organizację niecharytatywną, która za zajęcia pozalekcyjne bierze od uczestników tylko 36zł miesięcznie?
Może problemem w naszej organizacji jest to, że się nie cenimy??
Kadra musi płacić za samodoskonalenie z własnej kieszeni!! Może jest to sposób by przestała??
Przecież nikt nie chce finansować naszej organizacji. W czym jesteśmy gorsi od innych kółek zainteresowań, które nie tylko 80zł biorą za miesiąc? Myślicie, że nasza praca nie jest warta takich pieniędzy?? Może jesteśmy przeżytkiem, gdzie wstyd jest kogoś poprosić o składkę 100zł na rok, bo jesteśmy tak beznadziejni, że za inne rzeczy rodzice mogą zapłacić, ale za takie byle co jak harcerstwo to już nie??
Ja wiem GK chce pozyskać środki od tych, którzy i tak wiele dają tej organizacji. Ale uważam, że jest to pierwszy krok, do tego byśmy sami zaczęli doceniać swoją pracę. Gdy my ją docenimy to może w następnej kolejności uczynią to inni.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 00:22 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Radek P
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Radek P » 09 mar 2011, 00:39

Takie pytanie ode mnie. Może trochę to naiwne, ale rozumiem, że za podstawową jednostkę uznana zostaje drużyna. Tzn, że jeśli prowadzę Szczep dajmy na to zrzeszając 3 drużyny (2 harcerskie, 1 wędrowniczą) oraz 2 gromady to muszę odprowadzić do Hufca 3000 zł rocznie (600zł*5), czy może muszę dorzucić jeszcze 600 zł za sam Szczep, a może tylko płacę 600 zł za Szczep, który zrzesza wszystkie jednostki.
pwd. Radosław Podolak HO
Komendant S124 TDHiGZ **AQUA** im. K. K. Baczyńskiego

Dyzma
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dyzma » 09 mar 2011, 01:11

.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 01:22 przez Dyzma, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Tomasz Mika
Powiatowy Związek Drużyn w Świdniku
13 Świdnicka Drużyna Harcerska "Mandragora"
www.mandragora.swidnikzhp.pl

eloflov
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eloflov » 09 mar 2011, 06:51

Ja nie wiem czy my rozmawiamy o rzeczywistości czy teorii.
Rzeczywistość jest taka, że kadra wykłada z własnej kieszeni dużo więcej na samokształcenie i działalność niż w innych organizacjach. I to jest naturalny mechanizm, nikt się nie skarży, każdy wie jak jest. Nawet 16 letni drużynowi, nie mający sporo kasy się dorzucają. Poprzez tę uchwałę stawia się takie osoby jak Ci od których powinno się jeszcze wyciągnąć.

36 zł rocznie od harcerza to też fikcja. Każdy kto prowadzi drużynę wie, że wkładu harcerzy jest więcej. Umundurowanie kosztuje ponad 200 zł, co zostało wywindowane przez GK-owską składnicę. Jadąc na obóz ludzie płacą więcej, bo idzie na obsługę hufców i chorągwi. Przykładów można mnożyć, a to o wiele więcej niż 36 zł rocznie.

Filip11
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Filip11 » 09 mar 2011, 07:08

sorki rozmyśliłem się z tym co chciałem napisać...
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 07:09 przez Filip11, łącznie zmieniany 1 raz.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 09 mar 2011, 08:11

leon01 pisze:Ja wiem GK chce pozyskać środki od tych, którzy i tak wiele dają tej organizacji. Ale uważam, że jest to pierwszy krok, do tego byśmy sami zaczęli doceniać swoją pracę. Gdy my ją docenimy to może w następnej kolejności uczynią to inni.
Niestety składka dodatkowa nie będzie żadnym pierwszym krokiem do doceniania własnej pracy, tylko jednym z kolejnych kroków do jej deprecjonowania. Ex-instruktorzy którzy odeszli z ZHP kilka lub kilkanaście lat temu będą mogli mówić z triumfem "a widzicie? trzeba było dawno odejść. teraz już nie tylko nie wspierają was w pracy wychowawczej, ale jeszcze chcą od was kasy".

Nie będę potrafił i nie zamierzam tłumaczyć młodszym od siebie instruktorom, fajnym młodym ludziom którzy nie mają w życiu lekko, ale potrafią łączyć studia i pracę z służbą instruktorską) że mają zapłacić po 80 zł za błędy tych na górze.
Większość instruktorów rzetelnie płaci składki, odprowadza składki z drużyny i szczepu, rzetelnie rozlicza obozy, dba o sprzęt i inny majątek ZHP, dokłada się do działalności ZHP płacąc za paliwo i eksploatację własnych samochodów używanych do celów organizacyjnych, za rozmowy telefoniczne, papier, toner do drukarki, kserokopie, czy jak zauważył jeden z przedmówców, za książki i inne materiały do samokształcenia. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za długi związane z Perkozem, ZUS-em itd.

Nie zapłacę tej składki dodatkowej i nie będę nikogo przekonywał by ją zapłacił.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 09 mar 2011, 08:26

Radek P pisze:Takie pytanie ode mnie. Może trochę to naiwne, ale rozumiem, że za podstawową jednostkę uznana zostaje drużyna. Tzn, że jeśli prowadzę Szczep dajmy na to zrzeszając 3 drużyny (2 harcerskie, 1 wędrowniczą) oraz 2 gromady to muszę odprowadzić do Hufca 3000 zł rocznie (600zł*5), czy może muszę dorzucić jeszcze 600 zł za sam Szczep, a może tylko płacę 600 zł za Szczep, który zrzesza wszystkie jednostki.
Radek - opłata certyfikacyjna jest naliczana od wszystkich podstawowych jednostek ZHP, zgodnie z Statutem podstawową jednostką jest drużyna, gromada, krąg lub inny podmiot działający na zasadzie drużyny. Szczep jest niejako zrzeszeniem drużyn - więc od niego nie odprowadzasz.

Dwa - nie licz po 600 zł bo na ostatniej RN projekt mówił o 475 zł.
Za projektem:
10. Wysokość rocznej opłaty certyfikacyjnej wynosi dla wszystkich podstawowych jednostek organizacyjnych 475 zł.
11. Opłatę dzieli się następująco:
1) 75 zł dla hufca,
2) 150 zł dla chorągwi,
3) 250 zł dla Głównej Kwatery ZHP
Komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 09 mar 2011, 09:28

A może ratunkiem finansów będzie:
- likwidacja etatów (wszystkich) na jakiś czas - społecznie pracują instruktorzy odpowiedzialni za proces wychowawczy, odpowiedzialni za dzieci, to niech społecznie pracują pozostali na wszystkich szczeblach,
- instruktorzy często pokrywają wiele kosztów swojej działalności z własnej kieszeni (samodoskonalenie, paliwo na dojazdy, obozy, rajdy itp.), więc zawiesić na jakiś czas wypłacanie zwrotów kosztów podróży i diet dla członków wszystkich władz,
- zawiesić członkostwo w organizacjach składkowych skoro mamy z tego tytuły długi,
- i najważniejszym zadaniem władz powinno być wypracowanie "złotego środka" na ściągalność składek.
Brutalne i drastyczne, ale może tak trzeba.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”