Olśnienie

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
roinuj
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: roinuj » 11 mar 2011, 11:42

No cóż tylko u nas "pracownik" przychodząc do "pracy" musi najpierw zapłacić żeby móc "pracować"!

Bochen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bochen » 11 mar 2011, 11:56

A co się stanie jak nie zapłacę tego haraczu? Jakie poniosę konsekwencje?
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 11:56 przez Bochen, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 mar 2011, 11:59

Mario pisze:Perkoz? Poczekajmy jeszcze chwilkę (bo dłużej to nie będzie trwało) a zaraz dowiemy się, że Zawisza nie jest już nasz:-( Zakusy mówią o wyprowadzeniu Zawiszy do jakiejś niby fundacji wspierającej wodników. Już są fundacje powołane w celu wspierania harcerstwa. Czy jakieś środowisko odczuło jakieś wsparcie z ich strony? A może ich rola fundacyjna polega tylko na drenowaniu majątku ZHP?
Co do zakładania fundacji/stowarzyszeń przez instruktorów na dole, ja to świetnie rozumiem. I myślę, że to niestety jest jedyne wyjście dla ludzi chcących aktywnie działać.
I jestem przeciwny zrzucania wszystkiego na garb poprzednich ekip na Konopnickiej. Uważam, że wszystkie ekipy w tym obecna mają w tym swoją zasługę.
Ps. Czy ten Związek nie zmierza po równi pochyłej do samozagłady?
Problem jest, i nie ma się co czarować, że da się uniknąć drastycznych rozwiązań.
I dobrze, że o tym dyskutujemy. Ale nie można tego czynić w taki sposób, jak uwagi o Zespole Armatorskim "Zawiszy". Na ten temat można znaleźć pełną info w necie, na stronach harcerskich i nie tylko. Wokół nowej organizacji CWM jest dużo rzeczowych głosów, i choć jak zwykle plotki i pomówienia latają jak ćmy do światła, to lepiej poznać fakty, a nawet pomailować z Marabutem, lub z Wodniakami, a potem się wypowiadać.
Perkoz nie przynosi strat, podobnie Głodówka, i pewnie takich rozwiązań jest więcej.
Zamiast mówić o równi pochyłej, zastanówmy się nad tym chociaż, jak tu dużo głosów o sensowności opłaty certyfikacyjnej i o tym co napisał Sikor o zniesieniu składek.
Co do jednorazowej daniny instruktorskiej, jestem przeciw, tak jak Grześ Skrukwa, i PROSZę MNIE O TAKIEJ POTRZEBIE PRZEKONAć, bez argumentów o bankructwie Związku !
Mój Szczep ostatnimi laty wymienił park namiotowy, oraz zakupił VW transportera. My długów nie generowaliśmy.
Zaś pomysł ze stowarzyszeniami o odrębnej od ZHP osobowości prawnej, wspierającymi PJO, jest stary jak świat i znany w szczegółach. Nietrudno go zrealizować, jak i uzyskać dla takiego Stowarzyszenia Przyjaciół i Wychowanków prawo do 1%. Wniosek nasuwa się sam ;)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 12:07 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 12:20

Ja proponuję aby tą opłatę certyfikacyjną podnieść co najmniej do 5000 zł Bo a nóż znajdą się drużyny które będzie stać na opłatę

Przytoczony projekt uchwały dla mnie ma na celu ewidentną dywersję przeciw ZHP aby drużyny uciekały do innych organizacji harcerskich.

Wiewior Gdansk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wiewior Gdansk » 11 mar 2011, 13:20

PERKOZ i parę innych tego typu działalności jest samofinansujących, a ponadto przynoszą korzyści (wystarczy zajrzeć do sprawozdania finansowego zhp). I chyba właśnie dlatego została zastawiona hipoteka PERKOZA żeby było z czego spłacać długi poprzednich władz i różnych chorągwi.
A teraz trzeba szybko spłacić hipotekę. A nie możemy jej spłacić niczym innym jak składkami. Więc mamy dodatkową składkę. I ja wierzę, że zostanie owa skłądka wykorzystana właśnie na ten cel.
Oczywiście informacja o składce poszła zbyt późno, najpierw powinna być rzetelna informacja po co i dlaczego. I mam nadzieję że członkowie RN czytając wątki na tym forum zrozumieją, że najpierw się informuje a potem działa, albo chociaż na raz umieszcza pełną informację.
Osobiście chciałbym zobaczyć program spłaty naszych długów, który podobno został opracowany. I dopiero po zapoznaniu się z tym planem tak naprawdę możemy podjąć dyskusję nt długu, i naszych finansów.
Temat opłaty certyfikacyjnej został odłożony na później, więc można na pewno zgłaszać swoje uwagi RN. I na pewno dobrze by było, jakby ktoś zebrał wszystkie uwagi rzucone na tym forum i i m podesłał.
I gdzieś w postach przeczytałem, że ZHO oferuje słaby program. Według mnie jest bardzo dużo ciekawych pomysłów, ale to głównie od drużynowego zależy, jak to wykorzysta. Mamy bardzo dużo możliwości, ale często wolimy narzekać "że się nie da". Przykładem propozycji programowych jest np Zlot Kadry ZHP. Może warto pomyśleć, żeby powysyłać podległych sobie drużynowych na ten Zlot?
Uważam, że po pierwsze sami musimy najpierw we własnych środowiskach zrobić porządek, bo jak wiadomo wszystkie zmiany idą od dołu, a nie od góry.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 mar 2011, 13:38

Wiewior Gdansk pisze:PERKOZ i parę innych tego typu działalności jest samofinansujących, a ponadto przynoszą korzyści (wystarczy zajrzeć do sprawozdania finansowego zhp). I chyba właśnie dlatego została zastawiona hipoteka PERKOZA żeby było z czego spłacać długi poprzednich władz i różnych chorągwi.
A teraz trzeba szybko spłacić hipotekę. A nie możemy jej spłacić niczym innym jak składkami. Więc mamy dodatkową składkę. I ja wierzę, że zostanie owa skłądka wykorzystana właśnie na ten cel.
Wiemy że nie Perkoz generuje straty ale to niestety za mało. Jeśli jest potrzeba dodatkowych składek to znaczy że wysokość długu przekroczyła zdolność ZHP do spłat rat. I tyle. Trzeba ten dług zmniejszyć. Moim zdaniem lepiej jest sprzedać coś co jeszcze mamy i spłacić te długi niż sięgać do kieszeni instruktorów których działalność w ZHP naprawdę sporo kosztuje. I tyle.
Wiewior Gdansk pisze:... I gdzieś w postach przeczytałem, że ZHO oferuje słaby program. Według mnie jest bardzo dużo ciekawych pomysłów, ale to głównie od drużynowego zależy, jak to wykorzysta. Mamy bardzo dużo możliwości, ale często wolimy narzekać "że się nie da". Przykładem propozycji programowych jest np Zlot Kadry ZHP. Może warto pomyśleć, żeby powysyłać podległych sobie drużynowych na ten Zlot?
Uważam, że po pierwsze sami musimy najpierw we własnych środowiskach zrobić porządek, bo jak wiadomo wszystkie zmiany idą od dołu, a nie od góry.
Dwa tematy. Program jest słaby BO JEST PRZESTARZAŁY. Oczywiście podstawą programu są stopnie i sprawności a nie propozycje programowe będące jedynie jego uzupełnieniem.
A co do wysyłania drużynowych na zlot kadry. No cóż, kwestia gustu. Ja wolę raczej ich tam nie wysyłać. To nie nasze klimaty. Hałaśliwość, koncerty, plaża, wybory miss i inne tego typu formy wybitnie nie współgrają z tym co robimy w szczepie. To zupełnie inna droga. Naszym programem jest życie a nie zabawa i konsumpcja.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 11 mar 2011, 17:01

OK. Ja nie mam zamiaru płacić dodatkowej składki. Nazwijmy po imieniu, to nieuczciwy pomysł. Nie płaćmy, ludzie obudźmy się. Niech nam zabiorą prawa wyborcze za brak składki, tylko kto wtedy ich wybierze na nową kadencję? Zapomnieli kto ich wybrał? To przypomnę, Ci którzy właśnie swoje składki dotychczas opłacali, bo ci mieli prawa wyborcze. Dlaczego więc karze się właśnie tych uczciwych? Bo nie wierzę, że ci co składek nie opłacali teraz nagle z pokorą wywalą 80 zł. A może w końcu dobrać się do d... tym co odpowiadają za zobowiązania.
I niech nikt nie pisze tu, że były jakieś konsultacje, bo na tak ważny temat nie było w związku szerszej debaty.
Wolę te 80 zł przeznaczyć na miesięczne obiady dla harcerza z uboższej rodziny niż płacić za czyjeś błędy.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

czarny118
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czarny118 » 11 mar 2011, 17:32

co do zlotu kadry, nie wiem jak będzie wyglądać, ale podejrzewam, ze tak jak reszta zlotów. Czyli nuda. Miałem okazję być na jamboree 2007 roku w Anglii. Tamten zlot to było coś, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, polskie zloty są ubogie, a ich główne zajęcia to taniec, śpiew i inne artystyczne zajęcia. Mnie jako harcerza wcale to nie interesuje i nie jestem wyjątkiem. Brakuje mi w programie zajęć nietypowych. W moim hufcu gdyby nie zawody strzeleckie, które sam organizuje nie było by nic innego niż festiwale piosenki i turniej piłki halowej. I oczywiście rajdy, na których co roku jest to samo, a poziom ich trudności jest na takim poziomie, że harcerze, którymi się zajmowałem przechodziły go zasypiając. W ZHP od dawna brakuje mi wyzwań, a może gdyby ZHP zainteresowało się tym, przeprowadziło szereg szkoleń z możliwością zdobycia uprawnień instruktorskich, czy nie moglibyśmy wtedy stworzyć własnej szkoły sportów extremalnych, strzelnicy czy coś na wzór firm zajmujących się team building i imprezami plenerowymi ? Myślę, że przynosiło by to całkiem spore zyski.
pwd. Kamil Czechowski
118 Białostocka Drużyna Wędrownicza "Dzikie Wilki"
Hufiec ZHP Białystok
kontakt 118czarny@interia.pl

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 11 mar 2011, 18:32

W celu uniknięcia nadużyć należy bezwzględnie wpisać wysokość składki i sposób jej regulowania do Statutu ZHP i tym samym odebrać Radzie Naczelnej swobody decydowania o jej wysokości i ustalaniu grupy członków stowarzyszenia, która uiszcza ją w różnej wysokości.

I wzorem zapisów statutu:
1. ZHP nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez chorągiew.
2. Chorągiew nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez ZHP albo przez inną chorągiew.

dodałbym

3. Członkowie ZHP, niebędący członkami władz naczelnych, nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez ZHP.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 18:38 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 mar 2011, 18:59

czarny118 pisze:co do zlotu kadry, nie wiem jak będzie wyglądać, ale podejrzewam, ze tak jak reszta zlotów. Czyli nuda. Miałem okazję być na jamboree 2007 roku w Anglii. Tamten zlot to było coś, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, polskie zloty są ubogie, a ich główne zajęcia to taniec, śpiew i inne artystyczne zajęcia. Mnie jako harcerza wcale to nie interesuje i nie jestem wyjątkiem. Brakuje mi w programie zajęć nietypowych. W moim hufcu gdyby nie zawody strzeleckie, które sam organizuje nie było by nic innego niż festiwale piosenki i turniej piłki halowej. I oczywiście rajdy, na których co roku jest to samo, a poziom ich trudności jest na takim poziomie, że harcerze, którymi się zajmowałem przechodziły go zasypiając. W ZHP od dawna brakuje mi wyzwań, a może gdyby ZHP zainteresowało się tym, przeprowadziło szereg szkoleń z możliwością zdobycia uprawnień instruktorskich, czy nie moglibyśmy wtedy stworzyć własnej szkoły sportów extremalnych, strzelnicy czy coś na wzór firm zajmujących się team building i imprezami plenerowymi ? Myślę, że przynosiło by to całkiem spore zyski.
Kamil, nie przesadzaj. Akurat tu się z Tobą nie zgadzam. Byłem prywatnie na Jambo w Tajlandii, i z Kręgiem Czarnego Dębu na ostatnim Jambo w Anglii. Wspaniałe i ciekawe, ale np. nie dla Wędrowników, którym Jamba oferują służbę organizacyjną, bo ta grupa wiekowa ma swoje Mooty. Co do naszych Zlotów, to zeszłoroczny Zlot kadry był dobrze przygotowany w części letniej Akcji Szkoleniowej. Chyba nie sądzisz, że Sikor zrobił nudne warsztaty Puszczańskie :D. Z ogromnym wysiłkiem przygotowano multum warsztatów - fajnych i ciekawych w ramach Zlotu Drużynowych. Choć formuła ZD mi zupełnie nie odpowiadała - za dużo "konsumpcyjnego harcfun'u" w miejsce własnej pracy i pomyślunku, to trudno mi ocenić go jako NUDę. Tegoroczny Zlot Kadry bedzie w dużym stopniu puszczańsko -pionierski - tak jak Jambo w Szwecji. Pojedź, spotkamy się ;)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 19:01 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 11 mar 2011, 19:11

Czarny 118 tutaj troszkę strzelasz sobie w kolanko:-) Już w zeszłym roku podjęliśmy razem z Wołkiem w naszej chorągwi kroki mające na celu wykształcenie kadr specjalnościowych. Jesteśmy po pierwszym etapie szkoleń zainteresowanie było nikłe. W tym roku planujemy rozszerzyć zakres tematyki o dodatkowe kursy. Zobaczymy jaki będzie odzew ale, aż się boimy. Dlaczego? Bo większa część kadry woli się nie wysilać. I zapewniam Ciebie, ze dopóki, ja odpowiadam w chorągwi za rozwój specjalności będę kładł bardzo duży nacisk na kursy i szkolenia kończące się uzyskaniem państwowych i międzynarodowych kwitów.
Inna spawa faktycznie od jakiegoś czasu wyzwaniem dla wędrownika jest taniec, śpiew i zajęcia plastyczne i sadzenie drzewek.
Osoby będące harcerzami i oczekujące nieco przygody - adrenaliny często skupieni w zmarginalizowanych specjalnościach jako nie poprawne. Mają ambicje inne aniżeli pseudoartystyczne zajęcia, są w tym związku uważane powszechnie za pomyleńców. I nie ma dla oponentów żadnego znaczenia, że są to ludzie mający konkretny cel w życiu, ukierunkowane zdrowe ambicje (nie karierowicze) i są to osoby wkładające bardzo duży wysiłek w swój rozwój psychofizyczny. A podobno mamy wychowywać wszechstronnie tak?
Osobiście mam zdanie, że specjalności są grzebane z jednej prostej przyczyny. Osoby które odpowiadają za program i kształcenie w związku po postu nie mają zielonego pojęcia o specjalnościach (może po za wodniakami) jak z nimi pracować i co w ramach nich robić (ubiegłoroczna trasa specjalnościowa Rajdu Grunwaldzkiego świetnie to pokazała). Dlaczego? Prawdopodobnie same nigdy, nic nie robiły w harcerstwie co mogło by mieć związek ze specjalnościami. No może po za udziałem w szumnie nazywanych licznych manewrach;-)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 19:18 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

czarny118
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czarny118 » 11 mar 2011, 20:41

Mario pisze:Czarny 118 tutaj troszkę strzelasz sobie w kolanko:-) Już w zeszłym roku podjęliśmy razem z Wołkiem w naszej chorągwi kroki mające na celu wykształcenie kadr specjalnościowych. Jesteśmy po pierwszym etapie szkoleń zainteresowanie było nikłe. W tym roku planujemy rozszerzyć zakres tematyki o dodatkowe kursy. Zobaczymy jaki będzie odzew ale, aż się boimy. Dlaczego? Bo większa część kadry woli się nie wysilać...
Co do tych zajęć, słyszałem nieco o nich i z Wołkiem nieco gadałem gdy to zaczynaliście, pomysł mnie bardzo zainteresował niestety słyszałem o 2 waszych spotkaniach i niestety, każdy z tych terminów mi po prostu nie pasował, choć na prawdę żałuję, że nie mogłem na tym być. Czy coś się dalej działo to niestety nic o tym nie słyszałem, myślę, że jest to za mało rozreklamowane. Co do zlotu, tak jak powiedziałem, nigdy nie byłem na zlocie kadry i wyraziłem jedynie swoje przypuszczenia, w tym roku zamierzam pojechać, zobaczyć, dotknąć tego i mam nadzieje, że się nie rozczaruje. Do Szwecji niestety nie jadę, choć chciałem. Niestety praca mi nie pozwoli na to, natomiast bardzo interesuje mnie jambo w Japonii, tam nawet jeżeli będę musiał rzucić pracę to pojadę, chyba że nie będę już członkiem ZHP do tego czasu :)
pwd. Kamil Czechowski
Hufiec ZHP Białystok

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 11 mar 2011, 20:52

Czarny info o szkoleniach, osobiście rozsyłałem do wszystkich hufców naszej chorągwi oraz było info na stronce chorągwianej. Jeżeli jesteś zainteresowany wyśle pakiet na maila.

czarny118
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: czarny118 » 11 mar 2011, 21:05

Mario pisze:Czarny info o szkoleniach, osobiście rozsyłałem do wszystkich hufców naszej chorągwi oraz było info na stronce chorągwianej. Jeżeli jesteś zainteresowany wyśle pakiet na maila.
Oczywiście jestem jak najbardziej chętny, mam nadzieje, że znajdzie się jakiś pasujący termin. A jeżeli nie to od września, chętnie pomogę wam organizować coś takiego. Myślę, że nie mam takich umiejętności i doświadczenia jak wy, ale za to pomysłów, chęci i odpowiednich znajomych mi nie brakuje :)
pwd. Kamil Czechowski
Hufiec ZHP Białystok

Wiewior Gdansk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wiewior Gdansk » 12 mar 2011, 00:32

Co do wędrowników uważam, ze dzieje się coraz więcej. W lutym był Czarny Szlak, będzie OFFrajd, trzy płomienie. Znam parę środowisk wędrowniczych i są to środowiska robiące dużo fajnych rzeczy. Ale w sumie ten wątek jest offtopem;]

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”