Fundusze harcerskie (dosłownie i w przenośni)

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
ODPOWIEDZ
19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 kwie 2008, 12:33

W Pobudce pojawił się ciekawy artykuł:

http://www.pobudka.org.pl/pl/index.php? ... &Itemid=99

Równie ciekawe (a może nawet ciekawsze) są komentarze do niego.

Artykuł tylko pozornie dotyczy konkretnego przykładu.
Gorąco polecam.

Poniżej kilka cytatów:
Pytanie : po co nam pieniądze?
1. na pewno organizacja kosztuje - koszta księgowo-biurowe i lokale szczebla centralnego należy utrzymać na odpowiednim , koniecznym do funkcjonowania poziomie.
2. Czy i w jakim stopniu okręgi potrzebują pieniędzy - zależy od wielkości i usytuowania każdego z nich w środowisku lokalnym.
3.czy finansować i w jakim zakresie i jakim stopniu jednostki wychowawcze- drużyny.

Otóż tak jak pierwsze pytanie odpowiem - tak - potrzebujemy środków na ten cel, tak na drugie - niech okręgi zdobywają środki w instytucjach lokalnych. Jeżeli chodzi o finansowanie drużyn to każda ich forma jest działalnością awychowawczą.

Druzyna powstaje po to , żeby drużynowy mógł stworzyć odpowiednie sytuacje wychowawcze. Brak harcówki, sprzętu, mundurów JEST SYTUACJą WYCHOWAWCZą.
Odbieranie drużynowym możliwości postawienia harcerzy wobec tych problemów zubaża arsenał tych sytuacji i zawęża jego pracę do zjawisk nierealnych, co więcej uczy postaw roszczeniowych i pasożytniczych, żeby nie powiedzieć , że uczy niegospodarności czy wręcz kombinatorstwa.

I to powinno być główną osią myślenia w kontekście pieniędzy dla harcerstwa ( nie ujmując nic autorowi , świetnego, moim zdaniem artykułu).
2. Wróćmy do użyteczności, bo tu się może kryć klucz do zrozumienia. Użyteczność to miara abstrakcyjna, która ocenia czy jakieś dobro nam się przyda(w naszym przypadku w prowadzeniu działalności wychowawczej). Jeżeli jakieś dobro jest nam bardziej potrzebne niż inne to wtedy ma wyższą użyteczność. Warto zaznaczyć, że jest to miara subiektywna tzn. w jakimś środowisku zakup książek metodycznych może przynieść wyższą użyteczność niż zakup toporków, a w innym szczepie może być odwrotnie. Warto dodać, że większość dóbr cechuje się malejącą użytecznością krańcową, czyli każde kolejne dobro przynosi mniejszą użyteczność. Np. Zakup pierwszego namiotu jest nam bardzo potrzebny, zakup drugiego nadal jest ważny, ale trzeci namiot już nam się tak bardzo nie sprzyda, a jak będziemy kupowali czwarty to nam tylko zawali miejsce w magazynie.
3.Czy drużyny wiedzą jaką użyteczność mają poszczególne dobra i jakich zakupów powinny dokonywać, aby ją zmaksymalizować? W teorii ekonomi na poziomie szkolnym konstruuje się modele w których konsument rozpoznaje poszczególne użyteczności i umie uporządkwoać różne kombinacje dóbr pod względem satysfakcji jaką mu przynoszą. Takie jest też podejście doktryny liberalnej, o reprezentowanie której mnie posądziłaś. W rzeczywistości drużyny nie są w stanie dokładnie ocenić użyteczności poszczególnych dóbr. Przeanalizowanie swoich potrzeb jest bardzo trudne. Ciężko ocenić co jest ważniejsze - nowy sprzęt do kuchni czy nowy namiot. Dofinansowanie uczestników obozu czy dofinansowanie wyjazdu kadry. Często są to kwestie bardzo subiektywnej oceny. Niemniej jednak, w takich warunkach swobody wyboru, w drużynie kształtuje się jakaś struktura wydatków, która w większym czy mniejszym stopniu oddaje jej potrzeby.
Natomiast z tego co wiem, to podejście nazwijmy je... Marksistowskie uznawało, że jednostka centralna wie lepiej, jak zaspokajać potrzeby ludzi, jakie dobra należy im dostarczać, ile i gdzie powinni pracować itd. Na dodatek potrzeby jednostek były finansowane z wspólnego worka, do którego wędrowały efekty pracy całej społeczności. Łatwo się domyślić, że takie podejście było często sprzeczne z rzeczywistymi potrzebami.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”