Co z 1% w 2008 roku ????

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 22 gru 2007, 20:30

Dokładnie tak Maćku :) Ja info do Chorągwi już posłałem z powiadomieniem że informację juz rozpowszechniam. Bo niezależnie od tego co ustali KCh podatnicy będą wpisywać to co trzeba a urzędy skarbowe będą wysyłać informacje takie jak kazał im Big Boss;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 03 sty 2008, 08:45

no cóż - wypada mi pogratulować Druhowi racji - w takich sytuacjach lubię nie mieć racji
od razu też jakoś ma się więcej zapału do promowania tej akcji
Per Concordia Ad Victoria

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 sty 2008, 17:08

Dostałem dpowiedź z Ministerstwa Finansów:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Departament Podatków Dochodowych
Adres ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa
Telefon + 22 694 33 26 + 22 826 53 94 Fax +48 22 694 33 31

DD3/0680/358/KDJ/07/MB-2445 Warszawa, dnia 2 stycznia 2008 r.

Pan
Janusz Sikorski
jsikorski@wp.pl

W związku z nadesłanym drogą elektroniczną w dniu 30 listopada 2007 r. wystąpieniem
w sprawie zasad przekazywania przez osoby fizyczne 1% podatku należnego na rzecz
organizacji pożytku publicznego, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje,
iż w przedmiotowej sprawie resort finansów wydał komunikat następującej treści:
Zmiana zasad zasilania kont organizacji pożytku publicznego 1% podatku należnego
wynikającego z zeznań podatkowych składanych przez osoby fizyczne została wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) i obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.
Jej celem było uproszczenie mechanizmu alokacji 1% przez darczyńców polegające na tym, aby to urząd skarbowy a nie podatnik dokonywał wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, o co wielokrotnie postulowano w latach ubiegłych.
Powyższa zmiana zasad dokonywania wpłat z tytułu 1% nie oznacza, że darczyńcy zostali
pozbawieni prawa do swobodnego ich przekazywania. Nadal to podatnik decyduje o tym czy chce wspomóc cele statutowe organizacji pożytku publicznego, której organizacji oraz jaką kwotą. Taka sama reguła obowiązywała w poprzednim stanie prawnym. Zgodnie
z istniejącym do końca 2006 r. art. 27d w ustawie o podatku dochodowym od osób
fizycznych, odpowiednio art. 14a w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od
niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmniejszenie podatku należnego
przysługiwało z tytułu dokonania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zatem wprowadzona zmiana dotyczy jedynie mechanizmu przekazywania 1%. Nie ogranicza natomiast prawa podatnika do obdarowywania organizacji pożytku publicznego. Nie pomniejsza również roli jaką organizacje pożytku publicznego odgrywają w życiu
społecznym. W konsekwencji, w obecnym stanie prawnym, podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
Powyższą zmianę zasad przekazywania 1% na konto organizacji pożytku publicznego
odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 r.
Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 – PIT-28, poz. 311 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 123 – PIT-37, poz. 59 – PIT-38.
Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ
podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Wyżej przytoczona treść komunikatu została w dniu 21 grudnia 2007 r. zamieszczona
w portalu internetowym Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).
Mając powyższe na uwadze Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż umożliwienie
wskazania przez podatnika celu szczegółowego 1% w składanym zeznaniu podatkowym,
wydaje się rozsądnym kompromisem godzącym interesy zarówno organizacji pożytku
publicznego, osób objętych działalnością statutową organizacji pożytku publicznego, jak
i organów podatkowych odpowiedzialnych za przekazywanie środków na rachunki bankowe organizacji pożytku publicznego. Powyższe stanowisko podziela również Minister Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie z dnia 17 grudnia 2007 r. Nr DPP-I-073-33-TA/07 wyraził bowiem pogląd, iż przyjęcie powyższego rozwiązania pozwoli wypełnić dyspozycję ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którą podmiotem
uprawnionym do otrzymywania kwot z 1% jest organizacja pożytku publicznego,
a jednocześnie umożliwi organizacji pożytku publicznego dokonanie skutecznej redystrybucji kwot z 1% na szczegółowe cele, zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie, w tym na rzecz osób objętych tą działalnością.

Zastępca Dyrektora Departamentu
(Maria Kalinowska)
Myślę, że to zamyka temat, poza jednym, drobnym pytaniem. Dlaczego to odpowiedź do mnie, a nie do ZHP ??? Czy to ja muszę pisać ? Czy może powinna się tym zajmować organizacja ? No tak, tylko mi zależy, a organizacji, jako takiej, jak widac średnio :/
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 sty 2008, 20:37

Ministerstwo Finansów pisze:Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 – PIT-28, poz. 311 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 123 – PIT-37, poz. 59 – PIT-38.
Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ
podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 04 sty 2008, 00:39

To cudownie a już zaczybałem sie martwić
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 07 sty 2008, 20:25

tak sobie liczyłem.....do końca kwietnia ludzie się rozliczają....czyli środki powinny spływać na konto naszej Chorągwi na przełomie czerwca i lipca...nim CHorągiem to zliczy będzie co najmniej koniec lipca....nim przeleje na konto hufca i hufiec to rozdzieli (uwzględniając że będzie to okres HALu i już rozliczania obozów) to raczej HALu z tych środków nie dofinansuje.....tym bardziej że obóz kończe 5 lipca....

czy ktoś ma jakiś pomysł na przyspieszenie tego - bo nawet jak podatnicy się wcześniej rozliczą to niewiele to da

Druhu Sikorze czy i tym razem jakieś rozwiązanie masz w zanadrzu

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 sty 2008, 21:58

Hmm nie ma wskazania jak szybko US ma prelać kasę. Tu inicjatywa należy chyba do Chorągwi ale trzeba o tym pomyśleć ;)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 07 sty 2008, 22:31

ja rozmawiałem z USem dzisiaj i poweidzieli że mają maksymalnie trzy miesiące żęby przelać na OPP środki - ale wiemy że większość ludzi zwleka więc całość się i tak opóźni

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 sty 2008, 06:38

Tylko mają trzy miesiące nie oznacza, że przeleją po trzech miesiacach. Zawsze mogą wcześniej, zwarzywszy że np ryczałtowcy muszą się rozliczyć do końca stycznia...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 08 sty 2008, 09:29

pytanie czy to że moga wcześniej coś daje - no bo przecież zwrot podatku też mogą wysłać wcześniej a jeszcze nigdy nie dostałem go przed lipcem...

po drugie czy chorągiew będzie przekazywać te środki na bieżąco czy poczeka aż wszystko spłynie...bo to są koszty przelewów - pamiętajmy że o ile US jest niezainteresowany bo obsługuje go NBP czyli nie płaci za przelew o tyle jeśli chorągiew będzie przelewać płacą no. za przelew internetowy 2zł (nie wiem jak to faktycznie wygląda w przypadku naszje KCh - wiem że w moim banku tyle kosztuje przelew inter. i nie jest to najdrożej...) czyli jesli koszt przelewu to jakaś tam małe ale suma a np. odpis jednego z podatników-mojego kolegi wyniósł niespełna 5 zł to widać że trzeba to przemyśleć...

tak czy inaczej nie jestem w stanie szacować pod koniec czerwca jaki jest efekt czyli w czasie HAL nie mogę tego wykorzystać ...

co do ryczałtowców to ok - tylko podejrzewam że raczej niejest to znaczna liczba rozliczających się...
Ostatnio zmieniony 08 sty 2008, 09:30 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”