Co z 1% w 2008 roku ????

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 lip 2007, 22:20

Czy sa jakiekolwiek projekty jak rozwiązać sprawę 1% w 2008 roku ????????
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 04 lip 2007, 14:58

Są! My robimy reklamę i pozyskujemy wpłacających, a wszystek forsę zgarnia GK :((
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 lip 2007, 15:33

Właśnie dlatego pytam... Może jeszcze dązę cos pokombinowac ze statusem opp dla zaprzyjaźnionej jednostki. A jak nie to będę kombinował jeszcze inaczej.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 20 gru 2007, 18:01

:) Wygląda na to że jednak będzie dobrze. Jak można przeczytać na stronach ministerstwa pracy i polityki społecznej http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=5
trwaja prace nad rozwiązaniem problemu. Ciekawy jestem które listy pomogły. Te do Premiera czy te do Ministra Finansów. Ale widać że rozwiązanie które było w nich podawane się spodobało. Może jednak zobaczymy pieniądze zdobyte przez środowiska :D
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 20 gru 2007, 18:22

jak dla mnie niewiele z tego wynika...nawet trudno uznać to za jakiś projekt a czas upływa więc niestety trudno być optymistą
Per Concordia Ad Victoria

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 20 gru 2007, 20:27

wbrew pozorom właściwie wszystko jest jasne i określone :). Najważniejsze że nie trzeba zmieniać wzoru PIT bo to byłoby nierealne a tak właściwie wystarczy pismo MF do naczelników urzędów :)
Sposób jest prosty i w pełni nas satysfakcjonujący :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 gru 2007, 09:50

bo ja chyba inaczej odczytuję ten tekst....

"""
W świetle powyższego, rozsądnym kompromisem, może być możliwość wskazania celu szczegółowego odpisu w deklaracji podatkowej, który to cel byłyby tytułem przelewu dokonywanego przez naczelnika urzędu skarbowego na konto organizacji .

Jednocześnie organizacja pożytku publicznego mogłaby skuteczniej przeprowadzić proces redystrybucji kwot z 1 procenta podatku naliczonego na szczegółowe cele.
"""

jak widać na stronie ministerstwa pisze się że zauważono problem to raz
kompromisem w tej sytuacji MOŻE BYć - to dwa
opp MOGŁABY - to trzy

zatem mamy tu tryb wybitnie przypuszczająco-proponująco-refleksyno nostalgiczny

suma sumarum - nic z tego dla nas nie wynika bo nie sądzę żeby nagle zmieniono przepisy

zatem jeśli ktos widzi to inaczej lub ma inne informacje to prosiłbym o wyjasnienie bo ja niestety niczego bardziej konkretnego nie znalazłem

pomijam fakt że to wymagałoby conajmniej rozporządzenia (jesli nie zmiany ustawy - nie orientuję się jak to jest w tym przypadku z kompetencjami MF w zakresie 1% i OPP)

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 21 gru 2007, 11:12

A ja myślę, ze skoro zauważono problem, skoro Ministerstwo pisze o tym na swojej stronie, jednocześnie proponując rozwiązanie - to jesteśmy na bardzo dobrej drodze do osiągnięcia celu.
Zresztą to jest chyba tylko kwestia poinformowana US, że mają uwzględniać zapisy w tym polu na uwagi przy przelewaniu pieniędzy - i informacje te przekazywać dalej; oraz ludzi, że mogą w ten sposób postąpić.
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 gru 2007, 13:12

"A ja myślę, ze skoro zauważono problem" - no tak zauważono

"skoro Ministerstwo pisze o tym na swojej stronie" - to niestety niewiele oznacza - pewnie nawet sam minister nie wie o tym gdyby go ktoś spytał

"jednocześnie proponując rozwiązanie " - ingdzie nie napisano że to jest rozwiązanie proponowane przez ministerstwo - jedynie zauważono jak można to rozwiązać - nawet nie napisano czy ministerstwo sie do tego przychyla a tym bardziej czy chce iść //w tym kierunku//

"to jesteśmy na bardzo dobrej drodze do osiągnięcia celu" - tu się zgodzę - to prawda jesteśmy na drodze do rozwiązania - jedyna różnica między nami jest taka że ja koniec tej drogi chyba widzę ciut dalej niż 'jstefanska'

"Zresztą to jest chyba tylko kwestia poinformowana US" - nie to nie jest kwestia listu MF do naczelników US - to jest MINIMYM ZMIANA ROZPORZĄDZENIA - co wymaga uruchomienia procesu legislacyjnego na poziomie ministerstwa finansów - które jakby ktoś nie wiedział aktualnie zajmuje się budżetem na nowy rok i trochę nie bardzo jest zainteresowane zajmowaniem się skarg opp - choć to moje prywatne zdanie i mogę się mylić - to tylko ocena

"że mają uwzględniać zapisy w tym polu na uwagi przy przelewaniu pieniędzy" no właśnie i tu znów mam inne zdanie - nowy wzór PITu ma pole na NR KRS i nazwę - zatem nie ma co podać w tytule przelewu - poza tym najprawdopodobniej US będa przelewać pojedynczo na rachunek czyli zbiorczo kwotę a nie każde 5zł - np. US w Koziej Wulce zbierze wszystkie kwoty na tamtejszy hufiec i przeleje z tytułem "1% dla OPP" bo nawet nie wolno im podać listy darczyńców...

"i informacje te przekazywać dalej" - zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i innymi US może przekazać tylko kwotę - żadnej informacji....

zatem póki MF nie zmieni pzrepisów - ze strony USów nie ma rozwiązania boim nie wolno niczego zrobić na własną rękę

swoją droga - najlepsze rozwiązanie "na szybko" byłoby takie że darczyńca miałby obie możliwości do wyboru - albo sam przelewa albo tylko daje taką dyspozycję w PITcie i US robi to za niego - wówczas aktywni i chętni dalej przelewaliby na konto 1 KozioWuleckiej drużyny harcerskiej a ci co nie mają czasu ani chęcie robić przelewu tylko wpisywaliby ZHP i tyle... a US przelałby to i ZHP sam widząc że to z US Kozia Wulka daje to Wulczańskiemu hufcowi...

tylko tyle i aż tyle

a przy okazji - mój brat przyszedł wczoraj że dostał kartkę z zyczeniami od schroniska dla zwierząt na które wpłacił rok temu - był zaskoczony .... i już wie że w tym roku zrobi to ponownie.... zatem jak widać najczęsciej raz pozyskany darczyńca pozostaje na dłużej - tylko za rok to schronisko już nie będzie niestety miało jego dancyh zeby mu kartkę wysłać

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 22 gru 2007, 00:27

alek pisze:"skoro Ministerstwo pisze o tym na swojej stronie" - to niestety niewiele oznacza - pewnie nawet sam minister nie wie o tym gdyby go ktoś spytał
Skoro pisze o tym TO ministerstwo to znaczy że trwaja uzgodnienia pomiędzy NIM a Min Fin
alek pisze:"jednocześnie proponując rozwiązanie " - ingdzie nie napisano że to jest rozwiązanie proponowane przez ministerstwo - jedynie zauważono jak można to rozwiązać - nawet nie napisano czy ministerstwo sie do tego przychyla a tym bardziej czy chce iść //w tym kierunku//
Taaaa piszą bo nie chcą :) Dziwna logika. Jak nie chcą to nie piszą i tyle.
alek pisze:"Zresztą to jest chyba tylko kwestia poinformowana US" - nie to nie jest kwestia listu MF do naczelników US - to jest MINIMYM ZMIANA ROZPORZĄDZENIA - co wymaga uruchomienia procesu legislacyjnego na poziomie ministerstwa finansów - które jakby ktoś nie wiedział aktualnie zajmuje się budżetem na nowy rok i trochę nie bardzo jest zainteresowane zajmowaniem się skarg opp - choć to moje prywatne zdanie i mogę się mylić - to tylko ocena
Nie wiem skąd pomysł że wymaga to zmiany rozporządzenia. PITU NIE TRZEBA ZMIENIAć więc i żadnego rozporządzenia nie trzeba. Min Fin wydaje w piśmie procedure postepowania i US sie stosują.

alek pisze:"że mają uwzględniać zapisy w tym polu na uwagi przy przelewaniu pieniędzy" no właśnie i tu znów mam inne zdanie - nowy wzór PITu ma pole na NR KRS i nazwę - zatem nie ma co podać w tytule przelewu - poza tym najprawdopodobniej US będa przelewać pojedynczo na rachunek czyli zbiorczo kwotę a nie każde 5zł - np. US w Koziej Wulce zbierze wszystkie kwoty na tamtejszy hufiec i przeleje z tytułem "1% dla OPP" bo nawet nie wolno im podać listy darczyńców...
No i tu sie mylisz. Obejrzyj sobie pit-a. Popatrz NAD 1%. widzisz pole ? Heh...
alek pisze:"i informacje te przekazywać dalej" - zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i innymi US może przekazać tylko kwotę - żadnej informacji....
:) Możesz wskazać zapis ustawy ?
alek pisze:swoją droga - najlepsze rozwiązanie "na szybko" byłoby takie że darczyńca miałby obie możliwości do wyboru - albo sam przelewa albo tylko daje taką dyspozycję w PITcie i US robi to za niego - wówczas aktywni i chętni dalej przelewaliby na konto 1 KozioWuleckiej drużyny harcerskiej a ci co nie mają czasu ani chęcie robić przelewu tylko wpisywaliby ZHP i tyle... a US przelałby to i ZHP sam widząc że to z US Kozia Wulka daje to Wulczańskiemu hufcowi...
Nie. Lepsze jest właśnie omawiane rozwiązanie. Jest opis, trafia do jednostki, nie ma, trafia do wspólnego wora organizacji. Proste i skuteczne.

pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 22 gru 2007, 16:48

HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 gru 2007, 16:52

co do najważniejszego ... US nie ma możliwości przekazania ŻĄDNEJ informacji - dlaczego BO NIE JEST DO TEGO UPOWAŻNIONY a niestety nie możne zrobić nic na co mu przepisy wprost nie pozwalają ...

co do UOODO to cóż - jest jasne dla mnie że bez zgody płatnika/podatnika US nie może powiedzieć organizacji kto i ile wpłacił

z tego co mi wiadomo w naszej chorągwi już ustalono że środki pójdą do hufców zgodnie z podziałem terenowym USów jakie będą przelewać więc obawiam się że temat jest zamknięty - niestety

co do "pisma" to nie wydaje mi się żeby coś takiego funkcjonowało - jeśli już to musiałoby to być minimum Zarządzenie MF - co do samego PITU - to nie zaglądam do niego - tu się przyznam - bo robi to za mnie biuro księgowe - ale nie sądzę żeby zmiana formularza PIT mogłą się odbyć w tym terminie - w końcu właściwie już jest moment w którym wielu zaczyna myśleć o rozliczaniu

co ważne - zmiany OK - ale jest na nie jak na ten rok ZA PÓ¬NO - jeśli nawet trwają ustalenia to nie skończą się przez 31. grudnia - a wysoce małoprawdopodobnym jest że ktoś system rozliczeń czy sam PIT zmieni po 1. stycznia...

co do stron ministerstw - no cóż - choćby z czasu zmian w przepisach o patentach żeglarskich pamiętam żę na takiej stronie można napisać wszystko - póki nie ma tego w Dzienniku Urzędowym niestety nie można tego traktować wiążąco - a już na pewno jeśli jesteśmy już praktycznie jedną nogą w roku 2008

no cóż - a co do linku - wydaje się ciekawy - może faktycznie będę musiał do tego PITu zajrzeć...
Ostatnio zmieniony 22 gru 2007, 16:57 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 gru 2007, 18:01

jstefanska pisze:http://mf.gov.pl/dokument.php?const=4&d ... 8fa8982c22
no to chyba mamy rozwiązanie :)
podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji,

a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego,

oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego,
tj. jej nazwę
oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Powyższą zmianę zasad przekazywania 1% na konto organizacji pożytku publicznego odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 r.

Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w:
poz. 135 – PIT-28,
poz. 311 – PIT-36,
poz. 107 –PIT-36L,
poz. 123 – PIT-37,
poz. 59 – PIT-38.

Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Teraz komendy chorągwi, we własnym interesie by łatwo rozpoznać informacje przesłane z US, powinny do 31.12.2007 ogłosić system tych informacji.
Przykładowo:
mokotów-208 WDH
pragapołudnie-13 WLDH
itd.
Głównie chodzi o łatwy system identyfikcji hufców,
bo hufce już jakoś sobie poradzą z rozpoznaniem opisów dot. poszczególnych jednostek.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2007, 18:06 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 22 gru 2007, 19:03

alek pisze:co do najważniejszego ... US nie ma możliwości przekazania ŻĄDNEJ informacji - dlaczego BO NIE JEST DO TEGO UPOWAŻNIONY a niestety nie możne zrobić nic na co mu przepisy wprost nie pozwalają ...
Jesteś w błędzie. Nawet nie chce mi sie tłumaczyć dlaczego. Ale możesz mi wierzyc że bardzo sie w tym przypadku mylisz.

alek pisze:co do UOODO to cóż - jest jasne dla mnie że bez zgody płatnika/podatnika US nie może powiedzieć organizacji kto i ile wpłacił
Sam sobie przeczysz :) UOODO nie ma tu wiele do powiedzenia. Wsazówka - dowiedz sie co to sa dane osobowe.

alek pisze:z tego co mi wiadomo w naszej chorągwi już ustalono że środki pójdą do hufców zgodnie z podziałem terenowym USów jakie będą przelewać więc obawiam się że temat jest zamknięty - niestety
Proszę, nie osłabiaj mnie nawet. JEŚLI MINISTERSTWO MOŻE RUSZYć TYŁEK I W CIĄGU MIESIĄCA ZMIENIć SPOSÓB TO CHORĄGIEW MOŻE TYM BARDZIEJ.

alek pisze:co do "pisma" to nie wydaje mi się żeby coś takiego funkcjonowało -
A jednak, wydaje Ci się. Zapewniam Cię że MinFin może zlecać określone zachowanie swoim podwładnym. Nie tylko może ale nawet MUSI.
alek pisze:jeśli już to musiałoby to być minimum Zarządzenie MF - co do samego PITU - to nie zaglądam do niego - tu się przyznam - bo robi to za mnie biuro księgowe - ale nie sądzę żeby zmiana formularza PIT mogłą się odbyć w tym terminie - w końcu właściwie już jest moment w którym wielu zaczyna myśleć o rozliczaniu
PRZECIEŻ CI NAPISAŁEM ŻE NIE TRZEBA ZMIENIAć PITU, BO MA WSZYSTKO CO JEST POTRZEBNE.
alek pisze:co ważne - zmiany OK - ale jest na nie jak na ten rok ZA PÓ¬NO - jeśli nawet trwają ustalenia to nie skończą się przez 31. grudnia - a wysoce małoprawdopodobnym jest że ktoś system rozliczeń czy sam PIT zmieni po 1. stycznia...
Jak wynika z informacji zalinkowanej PRZED TWOIM POSTEM JUŻ SIę SKOńCZYŁY I MACHINA RUSZYŁA.

alek pisze:co do stron ministerstw - no cóż - choćby z czasu zmian w przepisach o patentach żeglarskich pamiętam żę na takiej stronie można napisać wszystko - póki nie ma tego w Dzienniku Urzędowym niestety nie można tego traktować wiążąco - a już na pewno jeśli jesteśmy już praktycznie jedną nogą w roku 2008
bez komentarza.
alek pisze:no cóż - a co do linku - wydaje się ciekawy - może faktycznie będę musiał do tego PITu zajrzeć...
Zajrzyj i zacznij jak najszybciej naciskać na chorągiew. Bo możesz być pewien że w US już wiedzą co mają robić :) (mam kontakt z 2 naczelnikami US to wiem o czym piszę ;) )

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 gru 2007, 19:39

cóż - pozostaje mi tylko mieć nadzieję że faktycznie tak będzie jak Druh pisze
niestety nie mam żadnego znajomego wśród Naczelników US więc nie mogę tego sprawdzić

co do nacisków - to niestety mam takie możliwości wywierania wpływu na KCh jak każdy inny drużynowy... mogę jedynie posłać info i czekać

a po cichu przygotowywać kanał dystrybucji tej informacji..

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”