Co z jachtem "Zawisza Czarny"?

forum Wydziału Pozyskiwania Środków
Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 13:10

Słuchajcie ludzie. ZHP jest zadłużone na kwotę ok. 3 mln. złotych za remont jachtu "Zawisza Czarny"!!! Odsetki rosną dziennie w kwocie 1 tys. złotych. Ogólnie do jachtu rocznie ZHP dopłaca pewnie jakieś 100 tys. zł. Czy stać nas na to????!!!! Moja odpowiedź jest prosta - NIE. Sprzedajmy jacht a pieniądze, które ZHP dopłaca corocznie do jego eksploatacji przeznaczmy chociażby na szkolenie kadry!!!
Co o tym myślicie?
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 24 mar 2003, 14:54

Nie wiem, no nie wiem...
Z "mojego punktu siedzenia" to bardzo dobre rozwiązanie problemu, ale zdaje sobie sprawe,że prawdopodobnie istnieje cała rzesza ludzi bardzo silnie zwiazanych uczuciowo z tym jachtem. Wydaje mi się, że takim uczuciom należy się szacunek. Z drugiej strony, jeżeli faktycznie tak bardzo im zależy, to może sami spróbowaliby coś wymyślic, żeby utrzymać "obiekt uczuć".
Może się odezwą???
Bo faktycznie nie stać nas chyba (nas=związku) na dopłacanie do tego biznesu.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 24 mar 2003, 15:18

Z mojego punktu widzenia "Zawisza Czarny" to jedna z tych rzeczy, którą należy uratować.
"Zawisza" to NASZ jacht. Upamiętniony w piosenkach, w opowieściach. Decyzja o sprzedaży jest prosta, natomiast utrata takiego symbolu nie byłby dobrym posunięciem.
hm. Krzysztof Kujawski

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 16:26

Niestety sentymenty, sentymentami, symbole, symbolami a długi trzeba spłacać. Czasy kiedy ktoś dał sie raczej skończyły. Zgadzam się, ze decyzja o sprzedaży jest prosta i jestem za tym aby od razu ją podjąć. Naprawdę nie stać nas na taki wydatek... nie mówiąc już o remontach, które trzeba co jakiś czas robić zgodnie z obowiazującym prawem.

No i jeszcze jedno czy ktoś odpowie za remont, gdzie wisimy z zapłatą ponad 3 mln. złotych??? Czy nie było żadnych kosztorysów??? Czy nikt nie wiedział ile to będzie kosztować??? Naprawdę chciałbym znać odpowiedzi na te pytania. Rozumiem to, że toczy się postępowanie sądowe, ale problem jest dużo wcześniejszy, niż teraz zapłata. Ktos te decyzje musiał podjąć.
A teraz niestety pozostała sprzedaż, spłata długów i przeznaczenie sporej kasy na inne cele (tak jak wspomniałem - chociazby na darmowe kształcenie kadry, bo niestety większośc naszych instruktorów się nie szkoli ze względu na koszty).
phm. Wojciech Cabaj

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 24 mar 2003, 17:05

Alex napisał:
(...)Sprzedajmy jacht a pieniądze, które ZHP dopłaca corocznie do jego eksploatacji przeznaczmy chociażby na szkolenie kadry!!!
Co o tym myślicie?
Problem w tym, że Zawisza Czarny służy do szkolenia morskiego harcerzy - i jest jedyną tego typu naszą jednostką. Bez niego Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego ZHP może równie dobrze zawiesić swoją działalność.
Artur Sitek

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 mar 2003, 17:46

Artur napisał:
Alex napisał:
(...)Sprzedajmy jacht a pieniądze, które ZHP dopłaca corocznie do jego eksploatacji przeznaczmy chociażby na szkolenie kadry!!!
Co o tym myślicie?
Problem w tym, że Zawisza Czarny służy do szkolenia morskiego harcerzy - i jest jedyną tego typu naszą jednostką. Bez niego Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego ZHP może równie dobrze zawiesić swoją działalność.
A skąd chcesz wziąść srodki na tak drogie szkolenie ? Czy wiesz ile to "wychodzi na głowę" kursanta ?
To może ja poproszę o "kasę" na utrzymanie harcerskich balonów i na szkolenie.
Wychodzi na to że jestem "ciężki frajer"
;-)
No bo bez harcerskich balonów Harcerski Klub Balonowy
"... może równie dobrze zawiesić swoją działalność ..."
http://republika.pl/scout_balloon_club/
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 24 mar 2003, 22:03

Możemy nawet kupić samoloty i transportery opancerzone, ale kiedy będziemy mieć pieniądze. A żaglowiec już mamy, i jest to głęboko zakorzenione w tradycji naszej organizacji (Zawisza Czarny "pierwszy" został zakupiony przez ZHP w 1934 r. i zdążył odwiedzić 10 krajów, zanim przechwycili go Niemcy), dlatego powinniśmy robić wszystko aby go utrzymać zamiast myśleć komu go tu opchnąć.

Aha - czy wspomniany klub balonowy może poszczycić się takimi osiągnięciami jak uratowanie 8 członków załogi angielskiego barku Marques, który zatonął w czasie regat w okolicach Bermudów? (załoga Zawiszy dostała za to nagrodę Fair Play Komitetu Olimpijskiego).

Żebym mógł się do końca ustosunkować - wyjaśnij mi na jakich zasadach działa klub i jakie są jego źródła finansowania.

A argument o kosztach kursu... najtaniej jest nic nie robić.

[Edytowany przez Artur dnia 24.03.2003 o 18:05 GMT]
Artur Sitek

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 25 mar 2003, 04:20

Bez urazy, ale nie wydaje mi się,żeby ta dyskusja dokadkolwiek nas zaprowadziła, a jak tak dalej pójdzie, to nie będzie o czym decydować, bo zajmą ten cały jacht za długi i nie będzie ani "harcerzy morskich", ani kasy na szkolenie - i co?
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 25 mar 2003, 09:23

Słuchajcie. Nie chodzi tu o to aby się sprzeczać o kluby wodne czy balonowe. Rozumiem, że "Zawisza Czarny" ma wiele osiągnięć i nikt mu tego nie zabierze. To już pozostanie w historii. Ale dlaczego mamy wszyscy ponosić koszty jego utrzymania? Nie stac nas na to. No chyba, ze chcemy mieć drugie Opole, tylko, ze juz w całym ZHP. Nad tym się trzeba zastanowić. Kto wie może ktoś będzie chciał go wydzierżawić na korzystnych warunkach dla harcerzy (gdyby chcieli się szkolić. Tu naprawdę nie chodzi o zasługi tego jachtu. Tu chodzi o KOSZTY.
phm. Wojciech Cabaj

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 25 mar 2003, 11:00

Artur napisał:
Możemy nawet kupić samoloty i transportery opancerzone, ale kiedy będziemy mieć pieniądze. A żaglowiec już mamy, (...)
Żeby było śmieszniej to samolotów i transporterów opancerzonych kupować nie musimy, bo też je już mamy :-)

Artur napisał:
(...)Aha - czy wspomniany klub balonowy może poszczycić się takimi osiągnięciami jak uratowanie 8 członków załogi angielskiego barku Marques, który zatonął w czasie regat w okolicach Bermudów? (....)
A co ma piernik do wiatraka ?
Oczekujesz że balonem będziemy ratować rozbitków ??
Mówimy o sprzęcie a nie o ludziach. A może chcesz wartościować harcerzy wg uzytkowanego sprzętu ?? Na lepszych - bo załoga np. Zawiszy-II , i na gorszych - bo załoga Harcerza-II ??
Artur napisał:
(...)Żebym mógł się do końca ustosunkować - wyjaśnij mi na jakich zasadach działa klub i jakie są jego źródła finansowania.
A argument o kosztach kursu... najtaniej jest nic nie robić.
HKB działa zgodnie z dokumentem:
Kryteria harcerskiego klubu specjalnosciowego ZHP
http://dokumenty.zhp.org.pl/download_9/gkd95spe.htm
A źródła finansowania ? Takie jak kazdej druzyny. I żeby było jasne, to ostatnią złotówkę z funduszy ZHP otrzymał w 1994 roku.

A co do kosztów szkolenia, to nie chodzi o to żeby nie szkolić, tylko żeby robić to taniej. A w ZHP nadal przeważa sposób myślenia rodem z poprzedniej epoki.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 25 mar 2003, 11:11

Właśnie dziś odsetki wzrosły o kolejne 1000 zł. Wcale nie powiem, że przydałyby sie te pieniadze - chociażby na remoncik namiotów, które maja po 30 lat. Albo najlepiej na 5 dniowe szkolenie dla druzynowych. No tak, ale to "Zawisza Czarny"... z tradycjami.
phm. Wojciech Cabaj

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 25 mar 2003, 11:13

Sprzedać, nie sprzedać. Wot i prabljem.
Dzisiejsi lekarze dzielą się ponoć na objawowców i przyczynowców. Ci pierwsi leczą objawy choroby. Ci drudzy przyczyny. Niestety, tych drugich jest jak na lekarstwo. Problem finansowqania i zarządzania Związkiem, to problem nawyków z przeszłości, etatyzacja, liczenie na dotacje, centralizacja itp. Moim zdaniem brak jest koncepcji finansowania statutowej działalności ZHP.
Jakaś gra interesów etatowej kadry/Opole/
jakieś "dziwne interesa" z zakupami....volvo w jednej z chorągwi, a co z udziałami w Harcturze ?
Niegdyś zaistniała koncepcja powołania
odrębnej Fundacji na rzecz ZHP, która m.in.
odzyskiwała by majątek nieruchomy ZHP w Zarząd. Jest taki majątek, sprawa "wisi" od lat.
Żeglarstwo, to świetny interes, najlepszym dowodem jest rozkwit polskich stoczni jachtowych. Zarządzanie Zawiszą tak, by zarabiał na siebie i na szkolenie harcerzy to naprawdę żaden problem. Tak samo z CWM.
Dobry plan finansowy, szkoły pod żaglami,
kursy dla cywili..... ech, dajmy tam jakichś
porządnych harcerzy managerów.
W czasach, gdy buduje się żaglowce, bo to dobry interes, sprzedanie Zawiszy po remoncie to żaden problem, tylko żeby osobno sprzedać silnik, bo jest z U Bota, i za taki zabytek, w pełni sprawny kolekcjonerzy dadzą niezłą kasę.
Do diabła ! Zaczynam mieć tego dość!!!!!!

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 25 mar 2003, 11:24

Niestety tak jak juz pisałem sentymenty, sentymantami a my mamy wolny rynek. Jak na razie ZHP jest jeszcze spójne (chodzi mi o osobowość prawną), ale juz niedługo... może będzie w chorągwiach, może w hufcach( ale nie o tym)... i bedę pierwszym, który na Zjeździe Chorągwi złoży wniosek o niedopłacanie do "Zawiszy". Albo statek się utrzyma sam, albo pod młotek. Niestety. Takie są realia. Na nic tu sentymenty. Ja nie mam ochoty do niego dopłacać, a jeżeli już to w takim układzie chciałbym aby ZHP dało mi pieniądze na remont namiotów - tak około 20 tys. złotych (to też jest majatek ZHP - tak jak "Zawisza Czarny) - a jak w kasie jest pusto, to chyba nie ma róznicy czy 3 mln złotych czy o 20 tys. więcej, no albo 20 dni więcej (jak kto chce bo odsetki i tak lecą).
phm. Wojciech Cabaj

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 25 mar 2003, 16:53

dokumenty napisał:
Artur napisał:
(...)Aha - czy wspomniany klub balonowy może poszczycić się takimi osiągnięciami jak uratowanie 8 członków załogi angielskiego barku Marques, który zatonął w czasie regat w okolicach Bermudów? (....)
A co ma piernik do wiatraka ?
Oczekujesz że balonem będziemy ratować rozbitków ??
Mówimy o sprzęcie a nie o ludziach.
Ratować rozbitków nie musicie, ale (jak zapewne druh się domyślił?) chodzi mi o rangę osiągnięcia.
A może chcesz wartościować harcerzy wg uzytkowanego sprzętu ?? Na lepszych - bo załoga np. Zawiszy-II , i na gorszych - bo załoga Harcerza-II ??
To druh powiedział, nie ja. I mimo, że było to chyba pytanie retoryczne, zadane na nie wiem jakich przesłankach, to odpowiem: NIE.
Artur Sitek

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 25 mar 2003, 16:57

Alex napisał:
Niestety tak jak juz pisałem sentymenty, sentymantami a my mamy wolny rynek. Jak na razie ZHP jest jeszcze spójne (chodzi mi o osobowość prawną), ale juz niedługo... może będzie w chorągwiach, może w hufcach( ale nie o tym)... i bedę pierwszym, który na Zjeździe Chorągwi złoży wniosek o niedopłacanie do "Zawiszy". Albo statek się utrzyma sam, albo pod młotek. Niestety. Takie są realia. Na nic tu sentymenty. Ja nie mam ochoty do niego dopłacać, a jeżeli już to w takim układzie chciałbym aby ZHP dało mi pieniądze na remont namiotów - tak około 20 tys. złotych (to też jest majatek ZHP - tak jak "Zawisza Czarny) - a jak w kasie jest pusto, to chyba nie ma róznicy czy 3 mln złotych czy o 20 tys. więcej, no albo 20 dni więcej (jak kto chce bo odsetki i tak lecą).
Już znam druha stanowisko, nie trzeba 5 razy pisać tego samego - darujmy sobie sentymenty, zaoszczędźmy pieniądze. Trzeba tylko pamiętać, że w ZHP jest wiele niedochodowych rzeczy, które taniej byłoby choćby wyrzucić na śmietnik. Myślę, że zacząłbyś się oburzać tak samo jak ja, gdyby ktoś chciał sprzedać coś Tobie bliskiego.

Zgadzam się, że trzeba zmienić sytuację Zawiszy, ale nie poparłbym decyzji o jego sprzedaniu, dopóki nad ZHPem nie zawisłoby widmo bankructwa.

[Edytowany przez Artur dnia 25.03.2003 o 13:06 GMT]
Artur Sitek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Pozyskiwanie środków”