Watra 2009 - już po zlocie - podsumowanie

ODPOWIEDZ
Julian wlkp
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Julian wlkp » 31 sie 2009, 09:48

Cześć!

Chciałbym się z Wami podzielić kilkoma spostrzeżeniami po zlocie.

Zacznijmy od przygotowań do zlotu:

nad Watrą pracowaliśmy od dawna - przygotowania do konkursu wśród referatów ogłoszono 26.01.2008, a więc 19 miesięcy temu. Tak długi okres i przychylność poprzednich organizatorów zlotów, pozwoliły nam uniknąć wielu pomyłek, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Dużą niepewnością napełniały problemy komunikacyjne pomiędzy organizatorami, a uczestnikami, które jak się później okazało wynikły m.in. z winy sprzętu komputerowego i poczty. Okazało się, także, że większość patroli z chęcią dokonywało zmian w zajęciach zlotowych pod kątem sugestii zespołu programowego Zlotu. Niepokoiła nas pewna grupa patroli, która uparcie próbowała uzasadnić dlaczego nie zamierzają wykonywać zadań, mimo, że przyjadą na zlot. Tu znów przyszło rozwiązanie - większość z tych zespołów, które miały problemy z kulturalną komunikacją i postawą wędrowniczą już przed zlotem, po prostu nie pojawiło się na nim. Statystyki mam nadzieję, że pojawią się wkrótce, jednak, wydaje mi się na tą chwilę, że nie dotarło na zlot około 150 spośród zgłoszonych osób.

Wędrówki przed zlotowe.
Miałem niezwykłą przyjemność koordynować prace organizatorów tras przez ostatni rok. Każdy z nich, z niezwykłym zapałem podjął się realizacji zadań i wyznaczenia standardów, które miały sprawić, że wszystkie trasy będą odpowiednio przygotowane na Wasze przyjęcie. Podczas zgłoszeń uczestników było sporo pracy z zapewnieniem Wam udziału w możliwie preferowanych przez Was trasach. Sporo patroli zmieniało zdanie jeszcze po zakończeni zgłoszeń. Komendanci tras chcą z zapewnić Wam możliwie najatrakcyjniejszy program stale weryfikowali listy osób. Jednakże...

...nastąpił pierwszy dzień wędrówek przed zlotowych i okazało się, że na każdej z tras pojawiło się w przybliżeniu tylko 3/4 osób zgłoszonych. Niech żałują ci, którzy nie dotarli, jednakże prośba do Was - następnym razem poinformujcie o tym organizatorów trasy wcześniej, gdyż oni włożyli dużo pracy w przygotowania, a nie przyjeżdżając bez żadnej uprzedniej informacji zachowaliście się nie fair zmuszając ich do nagłej zmiany planów. Poza tym zajęliście miejsca, które ktoś inny mógł wykorzystać. Czy było warto tam jednak przyjechać - mam nadzieję, że napiszą o tym uczestnicy.

Zlot
przyjechali najlepsi z najlepszych, to dzięki Wam atmosfera była tak wspaniała i to dzięki Wam zajęcia programowe w piątek i w sobotę przyciągnęły masę uczestników. Jako komenda zlotu, sami uczestniczyliśmy w części z nich i osobiście przyznaję, że wyszedłem w pełni zadowolony.

Bardzo cieszyły liczne inicjatywy podejmowane przez uczestników - gry, wieczorne atrakcje, naprawianie sprzętu, czy też znoszenie drzewa, co by nam watra nie zgasła przed niedzielą.

Końcówka
przewidywaliśmy z organizatorami, że prace nad zwinięciem zlotu trwać będą bardzo długo i zakładaliśmy, że wyjedziemy dopiero w poniedziałek ,a tu niespodzianka!

Na ostatniej odprawie poprosiliśmy patrolowych, ażeby zgłosili ekipy, które pomogą nam przed wyjazdem w niedzielę. Zgłoszeń była cała masa! Pomimo wczesnej godziny, niewyspania i chłodu, udało nam się do godziny 10 rano (tak!) złożyć całość obozu. Namioty programowe i kocherowiska leżały posegregowane, węzeł sanitarny złożony i lśniący, biwakowiska, oczyszczone, śmieci złożone w jednym miejscu, kawiarenka elegancko przez akademików zapakowana. Co więcej, podczas prac czuć było iście wędrowniczą atmosferę. Patrole często z własnej inicjatywy sprzątały sprzęt i ogarniały teren (może dlatego by się rozgrzać? ;) ).

Dziękuję Wam za pomoc

niezmiernie miło mi ogłosić, że w tym roku w organizacji Wędrowniczej Watry 2009 wzięło udział blisko 700 osób! Mając taki zespół żadna impreza nie jest straszna!

do zobaczenia!

pozdrawiam
phm. Julian Dąbrowski HR
Kierownik Referatu Wędrowniczego
Chorągwi Wielkopolskiej ZHP

www.REFERAT.zhp.wlkp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wędrownicza Watra 2009”