zhp.net.pl dla hufców

forum usług zhp.net.pl
ODPOWIEDZ
Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 25 lis 2008, 15:49

Tak się zastanawiam... docelowo zhp.net.pl skierowany jest do PJO i instruktorów. Czy planujecie może rozwinąć ofertę rónież na hufce? Jest za tym kilka argumentów:

-większa poczta: obecnie nasze skrzynki w domenie zhp.pl są raczej... niewielkie. Wystarczy mieć na nich kilkadziesiąt maili, z czego parę będzie miało większe dokumenty i robi się już ciasno. Konta "googlopochodne" mają aż nadto miejsca, więc problem przepełnienia skrzynki znika
-szybsza komunikacja mailowa: poczta między kontami zhp.net.pl przechodzi niemal natychmiast, niezależnie od wielkości załączonego pliku (poniżej limitu przesyłki, rzecz jasna), więc i przerzucanie załączników hufiec-jednostki jest wydajniejszy.
-wygodne zarządzanie pocztą on-line: wszelkie wymiany maili są wygodnie łączone w "dyskusje", bardzo intuicyjny interfejs, wszystko on-line, bez dodatkowego oprogramowania typu Outlook czy Thunderbird. Wszyscy wiemy, że poczty nie odbiera się tylko w lokalu hufca, i że do jednej skrzynki może mieć dostęp kilka osób.
-KALENDARZ!:Baaaardzo fajna i wydajna rzecz. I właśnie przede wszystkim instruktorzy i PJO mogłyby na tym najbardziej skorzystać, podpinając u siebie kalendarz organizowany przez hufce i mieć wszystko jak na dłoni, widzieć, czy plany nie kolidują ze sobą, ustawiać sobie przypomnienia o odprawach, imprezach itd.
-dokumenty:co prawda nie przepraktykowaliśmy tego jeszcze (poza kilkoma próbami symultanicznej pracy na jednym dokumencie), ale i tu drzemie pewien potencjał, jak choćby przygotowywanie sprawozdań, planów pracy itd.

Strona startowa jest fajnym gadżetem, choć osobiście po paru podejściach w różnych serwisach dałem sobie spokój. Jeżeli zaś chodzi o komunikator, to nie sądzę żeby w naszych realiach wygrał z gg czy o2 ale zawsze jest to jakaś alternatywa :) tym bardziej że domyślnie działa przy włączonej poczcie.

Oferta zhp.net.pl jest fajną inicjatywą. O ile fajniejsza by była, gdyby pozwolić hufcom wejść w ten obszar :) No i faktycznie pomogłaby w usprawnieniu pracy hufców i drużyn jednocześnie.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 26 lis 2008, 16:19

Elo,

Dzięki za tak dłuuuga wiadomość :)
Usługa ZHP.net.pl jest przeznaczona dla instruktorów, osób pełniących funkcje instruktorskie lub w razie potrzeby w przyszłości docelowo dla każdego członka ZHP z zaznaczeniem na każdego.

W chwili obecnej ograniczamy się do instruktorów/drużyn etc. ze względów zasobów osobowych, które mogą tym zarządzać liczymy, że w niedługim czasie (pewno z rok) uda nam się połączyć tę usługę z ewidencją ZHP.

W kontakt @zhp.net.pl czy @zhp.pl należy rozróżnić przede wszystkim grupy docelowe, dwa serwery jakie obsługują te usługi, trzy odpowiedzialność.

Poczta w domenie @zhp.pl jest usługa korporacyjną za której funkcjonowanie i działanie odpowiada GK w chwili obecnej pojemność skrzynek jest jaka jest ALE jeżeli jest wyraźna potrzeba powiększenia skrzynki należy na adres helpdesk@zhp.pl przesłać prośbę i zostanie ona powiększona. Nie dajemy X po to aby Y skrzynek było wiecznie przepełnionych nie dlatego,że jest za mała, a dlatego, że hufiec nie ma ochoty kontrolować swojej poczty. Bez sensu trzymać gigabajty śmieci ;-)

Rozwiązaniem dla hufca, albo raczej dla płynności przepływu informacji i wykorzystania możliwości oferowanych przez ZHP.net.pl jest oczywiście zadbanie aby każdy instruktor itd. taką skrzynkę posiadał. Jedna oficjalna skrzynka mailowa z której korzysta pewno jedna/dwie osoby i to na komputerze w hufcu nie jest rozwiązaniem rozwijania tej usługi w tę stronę. Staramy się aby dla @zhp.net.pl stworzyć jeszcze szereg usług dodatkowych mam nadzieję, że wkrótce one się pojawią - pracujemy, rozmawiamy i testujemy :)

Za pocztę @zhp.net.pl odpowiada Google inc. - korzystamy z rozwiązania partnerskiego Google dokładnie tego samego co np. użytkownicy @gazeta.pl czy @fotka.pl :). Mimo, że usługa ta jest pewna i stabilna to jednak nie mamy wpływu na jej funkcjonowanie w związku z tym w chwili obecnej nie chcemy opierać korporacyjnej komunikacji na tych usługach - w przyszłości może się to zmieni. Ale nawet jeśli nadal @zhp.net.pl i @zhp.pl będą oddzielnymi usługami mimo, że będą wyglądać podobnie lub posiadać te same funkcje.

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 26 lis 2008, 18:44

Ja doskonale rozumiem różnicę między usługami zhp.net.pl i zhp.pl. Zgadzam się też z zasadą jednej podstawowej skrzynki, za pośrednictwem której przesyłana jest oficjalna korespondencja. Ale można przecież korzystać z forwardowania poczty czy odbierać ją pośrednio przez inną usługę, zostawiając nadal ten sam, podstawowy adres korespondencyjny. Sam staram się w hufcu doprowadzić do sytuacji, w której każda jednostka ma stały, normalny - adres mailowy. (no bo jak wygląda adres do prowadzącego jednostkę w domenie np. buziaczek.pl?)

Nie dążę też do zwiększania pojemności skrzynek w nieskończoność (choć wg mnie 100MB dla hufców to absolutne minimum).

Za przykład może służyć choćby interfejs pocztowy. Może ktoś się ze mną nie zgodzi, ale wg mnie ten na home.pl nie jest przejrzysty. Na pewno nie tak przejrzysty jak googlowy.

Owszem, mogę założyć konto dla hufca bezpośrednio w googlu i udostępnić kalendarz poprzez link.
Można też założyć, że jeden z instruktorów będzie prowadził na swoim koncie kalendarz hufca i udostępniał go innym.
Mogę ustawić odbieranie poczty z @zhp.pl przez konto instruktora w @zhp.net.pl lub prywatne z @gmail.com (co zresztą czynię)

Tylko czy takie rozwiązania nie są omijaniem problemu?
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 26 lis 2008, 23:10

Czytacz pisze:(...) w której każda jednostka ma stały, normalny - adres mailowy. (no bo jak wygląda adres do prowadzącego jednostkę w domenie np. buziaczek.pl?)
Dobra dobra, bo powiem komu trzeba, że buziaczek się nie podoba ;) choć ja osobiście jestem fanem @amorki.pl ;p
Czytacz pisze:Nie dążę też do zwiększania pojemności skrzynek w nieskończoność (choć wg mnie 100MB dla hufców to absolutne minimum).
Jeżeli masz taką potrzebę napisz z tego konta na helpdesk.
Czytacz pisze:Za przykład może służyć choćby interfejs pocztowy. Może ktoś się ze mną nie zgodzi, ale wg mnie ten na home.pl nie jest przejrzysty. Na pewno nie tak przejrzysty jak googlowy.
Tego nie ma szans zmienić choć wiem że home pracuje nad nowym interfejsem.
Czytacz pisze:Owszem, mogę założyć konto dla hufca bezpośrednio w googlu i udostępnić kalendarz poprzez link.
Wystarczy założyć tzw. google account. Ale tu jest pomysł aby hufcom zakładać techniczne konta na @zhp.net.pl tak aby mogli właśnie mieć bezę informacji. O jakieś dziwnej składni :) aby nagle nie używane było jako oficjalne.
Czytacz pisze:Można też założyć, że jeden z instruktorów będzie prowadził na swoim koncie kalendarz hufca i udostępniał go innym.
To bardzo złe rozwiązanie.
Czytacz pisze:Mogę ustawić odbieranie poczty z @zhp.pl przez konto instruktora w @zhp.net.pl lub prywatne z @gmail.com (co zresztą czynię)
Tak można ale pamiętaj, że wtedy nie gwarantujemy dostarczenia przesyłki :) czasem G jest nadgorliwy.
Czytacz pisze:Tylko czy takie rozwiązania nie są omijaniem problemu?
Zapewne cześć tych rozwiązań to omijanie problemu jednakże w chwili obecnej mamy takie możliwości a nie inne zarówno technologiczne jak i osobowe. Nie wdrażamy narzędzi/usług/stron/projektów, któremu nie możemy zapewnić wsparcia i stabilności działania. Nie finansowej ale osobowej.

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 26 lis 2008, 23:47

Wystarczy założyć tzw. google account. Ale tu jest pomysł aby hufcom zakładać techniczne konta na @zhp.net.pl tak aby mogli właśnie mieć bezę informacji. O jakieś dziwnej składni smile aby nagle nie używane było jako oficjalne.
Mógłbyś jaśniej? Czym mają być te konta "techniczne"? Kompletem usług poza pocztą czy czym?

A założenie google account, o ile się nie mylę automatycznie daje dostęp do wszystkich usług googla.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 27 lis 2008, 10:30

Czytacz pisze:
Wystarczy założyć tzw. google account. Ale tu jest pomysł aby hufcom zakładać techniczne konta na @zhp.net.pl tak aby mogli właśnie mieć bezę informacji. O jakieś dziwnej składni smile aby nagle nie używane było jako oficjalne.
Mógłbyś jaśniej? Czym mają być te konta "techniczne"? Kompletem usług poza pocztą czy czym?
Myślę o tym aby dla chętnych hufców zrobić konta np. o kodzie hufca dla Ciebie to 1100110000000@zhp.net.pl

na którym hufiec mógłby trzymać np. kalendarz hufcowy, ew jakieś dokumenty itd. Można by tam archiwizować pocztę z @zhp.pl w razie potrzeby z automatu.

Przegadamy w weekend na spotkaniu i dam odp.

Czytacz pisze:A założenie google account, o ile się nie mylę automatycznie daje dostęp do wszystkich usług googla.
tak z wyjątkiem poczty,

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 27 lis 2008, 21:14

...musiałbym pamiętać taki binarny login? o zgrozo ;]

Czekam z niecierpliwością na informacje.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 28 lis 2008, 19:46

Czytacz pisze:...musiałbym pamiętać taki binarny login? o zgrozo ;]

Czekam z niecierpliwością na informacje.
To jest kod hufca, zgodnie z Ewidencją ZHP generalnie chodzi o to aby ktoś nie wpadł na pomysł aby używać tego konta jako np. podstawowego konta e-mail itd.,a a skomplikowanie nazwy skutecznie to ograniczy.

Właśnie jestem w pociągu do Wawy, się wyjaśni.

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 01 gru 2008, 20:34

I jak, jakieś decyzje? Wybacz moją niecierpliwość, chciałbym po prostu zaplanować dalsze działania :)
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 03 gru 2008, 00:00

Czytacz pisze:I jak, jakieś decyzje? Wybacz moją niecierpliwość, chciałbym po prostu zaplanować dalsze działania :)
He :) tak naprawdę o tym zapomniałem.
Ale tak możemy założyć konto o składni

kodhufca@zhp.net.pl, które będzie wykorzystywane w ramach hufca jako centralny kalendarz. Kalendarz taki możne być zarządzany przez inne konto na koncie hufcowym jest tylko "baza".

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 03 gru 2008, 15:45

Fajno :) Biorę się za konfigurację.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2008, 15:47 przez Czytacz, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Usługi ZHP.net.pl”