Projekt komentarza do Prawa Harcerskiego

ODPOWIEDZ
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 sty 2010, 14:30

No i zgadzamy się we wszystkim :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

doradca
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doradca » 06 sty 2010, 15:58

Czuwaj! Uf ale sie rozpisaliście.
Podobają mi sie Ci co się ze mną nie zgadzają w 99%, ale w 1% tak. Natomiast Ci co mój projekt krytykują w czambuł, to moim zdaniem zwykły "beton".
Wkurzam sie gdy ktoś tylko rzuca slogan, ale z kolei tyle co Ty Drogi Alku, nie będę pisał, ponieważ takiej ilości treści nie jestem w stanie cierpliwie przeczytać, nawet ja.

Tylko napiszę, że statystyki podają; na skrzyżowaniach dróg równorzędnych bez żadnych znaków, jest o wiele mniej wypadków, niż na oznakowanych światłami itp.
Może by tak trochę wiary w człowiek co?
Pozdrawiam! Czuwaj!
Ten dla którego efektywna nauka płynie z przyszłości, a nie z przeszłości.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 06 sty 2010, 16:11

Nauka płynie z doświadczenia. Jakim cudem można mieć doświadczenie z przyszłości? Wot, zagadka zoologiczna. To tak tytułem rzucania sloganami. Oczywiście, twoje ostatnie zdanie jest klasycznym sloganem, z którego nic nie wynika, poza bełkotem. Bo z tego, co się nie wydarzyło nie można wyciągnąć żadnych wniosków, czyli nie może z tego płynąć żadna nauka. Logika się kłania. No, chyba, że postępujemy jak przedszkolak, który nie je szpinaku, bo nie lubi, a nie lubi, bo nie spróbował, a nie spróbował, bo nie lubi. Dla niego nauka też płynie z przyszłości.

A teraz serio. Może zamiast bulwersu i nic nie wnoszących sofizmatów odniósłbyś się do moich i Maćka konkretnych argumentów? Tak byłoby bardziej po harcersku.

arex30
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: arex30 » 06 sty 2010, 16:20

Doradco - zauwaz ze gdyby nie przeszłośc nie było by przyszłości .... to tak na marginesie.
Wielokrotnie juz prze 100 lat próbowano zmieniac czy tez ingerowac w P i PH. Paradoksalnie wtedy kiedy było ono najbardziej na "nie" wiekszośc chciała po "STAREMU".
Nie chce tu uchodzić za Ortodoksa ale ... przypowieśc biblijna mi sie tu nasuwa ( ta o pierwszym kamieniu )
To co jest piękne jest zawsze w naszej duszy więc nie mów że pustkę nosisz w sobie zerknij w głąb siebie a dostrzeżesz tam piękno całego świata.
Pwd. Arkadiusz Brych HO
Członek KRH Hufca
Drużynowy 95GDH "Cytadela" im mjr Henryka Dobrzańskiego "HUBAL"
Członek Założyciel Kręgu Starszyzny "Odrodzenie"

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 06 sty 2010, 17:20

arex30 pisze:Doradco - zauwaz ze gdyby nie przeszłośc nie było by przyszłości .... to tak na marginesie.
Wielokrotnie juz prze 100 lat próbowano zmieniac czy tez ingerowac w P i PH. Paradoksalnie wtedy kiedy było ono najbardziej na "nie" wiekszośc chciała po "STAREMU".
Nie chce tu uchodzić za Ortodoksa ale ... przypowieśc biblijna mi sie tu nasuwa ( ta o pierwszym kamieniu )
Rozwiń proszę Twoją myśl z ingerowaniem w P i PH :) Chiałbym poznać więcej szczegółów (tak na serio)

Natrualną rzeczą jest to że wszystko ewoluuje i się zmienia. Ja jestem za przemyślanymi zmianami a nie trwaniu w czymś co trąci archaizmem. Tak, chodzi mi o PH.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

arex30
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: arex30 » 06 sty 2010, 21:20

LukaszCK poszukaj w starych statutach pewnie znajdziesz sporo tego :)
Dzisiaj czytałem na którymś z portali artykuł dotyczący buntu nastolatków i obecnego jego zaniku. I tak mi się coś zdaje ze to być może jest klucz do dyskusji. Ewolucja społeczna, inne oczekiwania, dostępność wiedzy ( internet ), powoduje ze ideały harcerskie ( te staromodne z Zawiszą Czarnym na czele ) nie są ciekawe.
Jednak jak słyszę od dzieciaków ze mają problemy z historią, przyrodą ...... to pojawia się pole do pracy lub zgodnie z hasłem roku 2010 pole służby.
I taka mała refleksja. Na biwaku zimowym w zeszłym roku ( moim pierwszym po 20 latach przerwy ) na kominku podczas gawędy mówiłem o przyjaźni, braterstwie.... na końcu złożyłem podziękowania mojemu przyjacielowi, bratu .... Maciejowi. Ktoś próbował policzyć łzy ...... niewielu było twardych.
Traktujmy poważnie PH i P. Dajmy dzieciakom przykład taki harcerski przykład.
To co jest piękne jest zawsze w naszej duszy więc nie mów że pustkę nosisz w sobie zerknij w głąb siebie a dostrzeżesz tam piękno całego świata.
Pwd. Arkadiusz Brych HO
Członek KRH Hufca

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 06 sty 2010, 21:41

Ale ja chcialbym zebys podparl swoje stwierdzenie jakimis konkretami :) nie dysponuje czasem na szukanie tego, a skoro juz napisales to mysle ze nie bedzie problemu z rozwinieciem :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

arex30
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: arex30 » 06 sty 2010, 22:12

LukaszCK pisze:Ale ja chcialbym zebys podparl swoje stwierdzenie jakimis konkretami :) nie dysponuje czasem na szukanie tego, a skoro juz napisales to mysle ze nie bedzie problemu z rozwinieciem :)
Ciesze się ze chciałbyś ... i wiem ze oboje wiemy o czym mówię/pisze. Jak widzę masz większa wiedzę ( patrząc na posiadane szarże domniemywam że posiadasz tej wiedzy odpowiednio więcej ). Tak dla przykładu:
1. Harcerz służy Polsce i dla Niej sumiennie spełnia swoje obowiązki.
2. Harcerz chce zmieniać siebie i świat na lepsze.
3. Harcerz stara się rozumieć siebie, rozwija swoje zdolności i zamiłowania.
4. Harcerz chce wiedzieć więcej niż wie, umieć więcej niż umie.
5. Harcerz myśli samodzielnie i działa skutecznie.
6. Harcerz jest uczciwy, dzielny i odpowiedzialny, można na niego liczyć.
7. Harcerz jest życzliwy, uczynny i opiekuńczy.
8. Harcerz jest gospodarny, szanuje pracę własną i innych.
9. Harcerz poznaje i chroni przyrodę.
10. Harcerz dba o sprawność i zdrowie, nie ulega nałogom, nie pali tytoniu, nie pije napojów alkoholowych, nie próbuje narkotyków.
Pwd. Arkadiusz Brych HO
Członek KRH Hufca

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 06 sty 2010, 22:17

Arku naprawde to tylko moja ciekawosc. Przyznaje ze nie znam wielu wersji PH :)
dziekuje :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 07 sty 2010, 08:48

Doradca pisze:Czuwaj! Uf ale sie rozpisaliście.
Podobają mi sie Ci co się ze mną nie zgadzają w 99%, ale w 1% tak. Natomiast Ci co mój projekt krytykują w czambuł, to moim zdaniem zwykły "beton".
Doradco czy ja zaliczam się do tych z jednym procentem czy tych "czambułowców"
:)

a tak serio - nie miej mi za złe że się tak rozpisuje - po prostu wydaje mi się że temat P i P jest dla mnie jak i dla naszej organizacji ważny i nie wyobrażam sobie takiej waznej dyskysji traktować po łebkach

to forum ma mimo wszystko jakiś większy cel niż tylko danie szansy każdemu wrzucić kilka swoich zdań - jeżeli zaś dyskutujemy o PiP to jest to dobry moment aby przekonać kogoś do swojego zdania

odnosząc się zaś do argumentów:
z tymi statystykami które podałeś masz całkowitą rację - upraszczanie zasad jest dobrym kierunkiem
tylko przemyśl poważnie swój argument - skrzyżowanie bez znaków i sygnalizacji dziąłające w oparciu o tzw. zasadę prawej ręki to nie jest miejsce gdzie ufa się kierowcom i ich dobrej woli - tam obowiązują konkretne przepisy - tyle tylko że te najrpostsze
i ja byłbym wielce rad gdyby tym właśnie było nasze PH -najrpopstszym zbiorem norm dającym odpowiedzi jasne i czytelne - albo masz kogoś po prawej rece i mu ustępujesz albo nie masz i możesz jechać
żadnych czerwonych świateł z małą zieloną strzałką dającą prawo do wyjątku z którego 99% korzysta niezgodnie z przepisami (bo nikt poza kursantami i zdającymi egzmian nie zatrzymuje pojazdu przed zielona strzałką mimo że jest taki obowiązek)
zatem podany przez Ciebie argument w moim mniemaniu potwierdza iż potzrebne nam jest jasne i czytelne PH które mówi "postępuj tak i tak, to wolno a tego nie"
mam zatem nadzieję że rezygnacja z tych wszystkich "dodatkowych znaków" "dodatkowych świateł" faktycznie tak jak w pokazanej przez Ciebie statystyce zmniejszyliczbę "kolizji" z prawem harcerskim

dalej Doradco piszesz o zmianach społecznych - tu zgoda pełna - ogromne zmiany na przestrzeni ostatnich... no własnie dekad lat - trudno powiedzieć - faktem na pewno jest że zmiany te postępowały zawsze i nadal postępują - z tą wszakzę różnicą że jeśli keidyś zmianay tylko POSTęPOWAŁY to obecnie GALOPUJĄ i nie zawsze za nimi nadążamy
ale czy zmiany te powodują aż tak ogromne przewartościowanie- trudno mi powiedzieć
wydaje mi się że człowieka prawdomównego zawsze będzie się cenić bardziej niż kłamcę i osobę której zdanie nie znaczy nic (bo sama swego zdania nie szanuje) zatem ten Zawisza tylko utożsamia tą zasadę
dane mi było niedawno znów przyjmować Przyrzeczenie jednej harcerki i znów widziałem jak po powtórzeniu trześci przyrzeczenia po słowach "na słowie harcerza polegaj jak na ZAWISZY" po raz kolejny zobaczyłem łzy w oczach młodego kilkunastoletniego człowieka... czyli jednak nadal jest to coś co może być ważne - ja wiem że to żaden argument - ale trochę przełamuje stereotyp o tej zupełnie innej niż kiedyś młodzieży etc.

a dla nas najważniejsze jest to co pisze Arex... dajmy przykład
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 08:50 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 sty 2010, 09:34

arex30 pisze:LukaszCK poszukaj w starych statutach pewnie znajdziesz sporo tego :)
Dzisiaj czytałem na którymś z portali artykuł dotyczący buntu nastolatków i obecnego jego zaniku. I tak mi się coś zdaje ze to być może jest klucz do dyskusji. Ewolucja społeczna, inne oczekiwania, dostępność wiedzy ( internet ), powoduje ze ideały harcerskie ( te staromodne z Zawiszą Czarnym na czele ) nie są ciekawe.
Też to czytałem i niekoniecznie zgodzę się z twoją konkluzją. Właśnie to, że bunt nie jest już w modzie jest dla nas jakąś szansą. A żeby Zawisza był żywym przykładem, wystarczy w fajnej formie go przybliżyć harcerzom. Tylko, że do tego to sami instruktorzy muszą mieć wiedzę, a z tym bywa różnie.
A więc? Chociażby zestaw gawęd poświęconych poszczególnym problemom ujętym w PH.

Przykładowo "w każdym widzi bliźniego" u nas przedstawia się przez pryzmat patrona drużyny, czyli Jacka Bartosiaka, uczestnika akcji wyciągania amerykańskich agentów z Iraku. Podkreślamy fakt, że w momencie wykonywania tej operacji, Amerykanie należeli do wrogiego bloku wojskowego, czyli Bartosiak (zresztą, wcześniej harcerz) ratował życie wrogów. A więc mimo, że z nimi walczył, poszedł ich ratować, gdy potrzebowali. Co więcej, w całej operacji (wbrew filmowi "Samum") nikt nie zginął, ani nie odniósł obrażeń. Czyli nawet wrogów - jeśli się zdarzy, że ich mamy - należy szanować.

Tak, przy okazji Zawiszy, to zwrot "polegać na słowie" ma szersze znaczenie, niż tylko dotrzymywanie danego słowa. Obejmuje bowiem także prawdomówność. A więc, gdybyśmy chcieli podmienić "na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy", to musielibyśmy napisać:
Harcerz jest prawdomówny i rzetelny, dotrzymuje słowa i brzydzi się kłamstwem. Nie skłamie nawet wtedy, gdy prawda jest niebezpieczna dla niego.

I to też byłoby tylko liźnięcie tematu. Dlatego obowiązujący zapis jest lepszy. Zawiera bowiem większą pulę postaw i zasad moralnych, niż jakikolwiek opis. Wystarczy odpowiednio wykorzystać postać Zawiszy Czarnego (nawet odbajkowionego), żeby dobrze pracować z tym punktem.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 07 sty 2010, 11:54

Bardzo ludzki, bardzo żywy Zawisza Czarny jest przedstawiony na kartach powieści "Narrenturm"Andrzeja Sapkowskiego (pierwsza część "trylogii husyckiej").
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

arex30
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: arex30 » 07 sty 2010, 12:23

A ja tak z innej beczki w temacie Zawiszy.
Wyobraźmy sobie cudowny czas narzeczeństwa, chwile potem slubowanie przed Bogiem.... za lat kilka - proza zycia....... i dylemat harcerza, instruktora.
Pwd. Arkadiusz Brych HO
Członek KRH Hufca

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 sty 2010, 12:31

A jako że wielu nie chce się czytać, bo lenistwo już dawno wkradło sie pomiędzy harcerzy... Informuję że można sobie sprawic tą powiść w formie audiobook-a. Kosztuje 4 dychy ale realizacja jest wyśmienita. 100 aktorów to naprawdę duży zespół ;) Świetna muzyka i klimat średniowiecznej inkwizycji.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 sty 2010, 12:34

arex30 pisze:A ja tak z innej beczki w temacie Zawiszy.
Wyobraźmy sobie cudowny czas narzeczeństwa, chwile potem slubowanie przed Bogiem.... za lat kilka - proza zycia....... i dylemat harcerza, instruktora.
Jaki dylemat? Bo nie za bardzo rozumiem. Możesz sprecyzować?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Komentarz do Prawa Harcerskiego”