Projekt komentarza do Prawa Harcerskiego

ODPOWIEDZ
Kasia_Krawczyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kasia_Krawczyk » 18 wrz 2008, 11:27

Zapraszamy do konsultacji projektu komentarza do Prawa Harcerskiego. Komentarz przygotowany przez zespół ds.kodeksu instruktorskiego i komentarza do Prawa Harcerskiego jest skierowany do wychowanków, chcemy bowiem, by komentarz Druha Mirowskiego pozostał nadal częścią Podstaw wychowawczych ZHP - dokumentu kierowanego do wychowawców - drużynowych i instruktorów. Zapraszamy do przesyłania na adres komentarz@zhp.pl wszelkich uwag do treści i formy projektu, wszelkich propozycji zapisów, refleksji itp. Liczymy, że środowiska instruktorskie oraz sami drużynowi, którzy najlepiej znają swoich wychowanków, odpowiedzą na nasz apel. Zachęcamy także do przesyłania nam reakcji harcerek i harcerzy.
Projekt dostępny jest na stronie www.komentarz.zhp.pl
Czas na konsultacje mamy do 15 października. Zapraszamy!
w imieniu zespołu Katarzyna Krawczyk
pozdrawiam
Katarzyna Krawczyk

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 18 wrz 2008, 21:51

Teraz dopiero zaczynam rozumieć dlaczego wędrownicy mają mieć oddzielnie... To trochę za mało dla nich.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 19 wrz 2008, 14:28

ja odnioslem wrazenie czytajac komentarze do paru pierwszych punktow ze jezyk jest strasznie prosty, czasami za prosty - ale moze to z drugiej strony dobrze bo moze dotrze bardziej do harcerzy. a odnosnie do komentarza do 10ego punktu - wnioskuje z tego ze wychowujemy do zycia bez uzaleznien a nie do zycia w abstynencji tak?
pwd. Dominik Siwinski HO
pelnomocnik komendanta hufca ds. zagranicznych
Hufiec ZHP Konin im Szarych Szeregow
Assistant Scout Leader, 24th Northampton Abington Church Scout Group

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 wrz 2008, 14:41

dominik pisze:odnosnie do komentarza do 10ego punktu - wnioskuje z tego ze wychowujemy do zycia bez uzaleznien a nie do zycia w abstynencji tak?
Pozwoliłem sobie porównać propozycję komentarza do pierwszej połowy 10pp:

Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach

(projekt)
Harcerz myśli, mówi i postępuje tak, aby zasłużyć na miano kulturalnego człowieka, dobrego ucznia i kolegi. Nie życzy innym źle, nie mówi o innych źle, jest wobec innych uczciwy.

(hm RP Stanisław Sedlaczek)
Harcerz (harcerka) chce być panem (panią) samego siebie. Wie, że mogą go (ją) napastować pokusy, zna swoje słabości, ale nie pozwala im rządzić sobą, lecz sam(a) panuje nad nimi. W tym celu ćwiczy swą wolę i wyrabia w sobie hart nie tylko fizyczny, lecz w pierwszym rzędzie moralny, a przede wszystkim szuka pomocy w Łasce Bożej.
Harcerz (harcerka) bez wahania odrzuca od siebie jako grzech wszelki brud - złe towarzystwo, złą książkę, brudne myśli, słowa i czyny.

(hm RP Henryk Glass)
Harcerz brzydzi się wszelkim brudem, unika złego towarzystwa, nie pozwala w swojej obecności nie tylko czynić, ale nawet mówić i dowcipkować nieprzystojnie.

(hm RP Jan Mauersberger)
Dusza i ciało moje należą do Boga. Wszystkie moje siły powinienem oddać sprawie. W Ojczyźnie mojej rozwinąć Królestwo Boże.
Mam być bojownikiem bez kompromisu. Walczyć o czystość, podniosłość, szlachetność obyczajów w Polsce. O supremację ducha, idei, woli nad materią, zmysłowością, użyciem.

(kard. Stefan Wyszyński)
Świat czystych, prawdomównych, wstrzemięźliwych, tworzy nowych ludzi plemię, jakich jeszcze nie widziano, których pragną nowe czasy.
Jeszcze brak jest odważnych, by przezwyciężyć brud, niechlujne moce, niewstrzemięźliwość.

(kard. Józef Glemp)
Widzieć obecność Boga w sobie i drugim człowieku. To oznacza mieć serce wolne od zła. Być czystym, to otworzyć się na drugiego człowieka, na prawdziwą miłość jaką jest Bóg. Czystość w myślach, mowie i uczynkach dopomoże harcerzowi wyrzec się tego, co przemijające i złudne, a objawi prawdziwe oblicze życia.

(hm. Stefan Mirowski)
HARCERZ JEST CZYSTY W MYŚLI, MOWIE I UCZYNKACH, najpierw myśli, potem mówi, dba o czystość i piękno języka. Sprawy płci traktuje poważnie i odpowiedzialnie.

-------------------------
Wg:

http://dziewietnastakldh.republika.pl/prawo.htm
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 19 wrz 2008, 19:55

Zapoznałem się z projektem i pierwsza refleksja (bardzo podobna do poprzedników) jest taka że język jest hmm.. zbyt prosty. Dominik napisał że dzięki tej prostocie może on dotrzeć do harcerzy. Może, ale również nie. Napisanie czegoś w prosty sposób, tłumaczenie "jak chlopu na miedzy" moze nie trafic do niektorych, odstraszajac prostata. Ale z drugiej strony "nieprzekombinowany" komentarz czytajacemu nie pozostawi watpliwosci jak ma rozumiec PH. A komentarz chyba powinien taki byc.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 19 wrz 2008, 20:10

Potencjalny "użytkownik" komentarza ma, jak pokazał Czesio, zestaw skomplikowanych tekstów. Więc niech może ma też jeden prosty.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 19 wrz 2008, 20:47

Ja mam wrażenie< do już drugiej lekturze tekstu>, że skierowany jest on do osób na poziomie zuchowym. No może do czwartoklasistów. Ja komentarz Mirowskiego poznałam właśnie w czwartej klasie i jakoś pomimo nasuwających się kilku pytań, myślę że nie był zbyt ambitny.

Jednak dostrzegłam bardzo fajne elementy, dlatego postanowiłam napisać.

Chodzi mi o:
Potrafi się dzielić wszystkim, co ma- nie tylko przedmiotami, ale również swoim czasem, umiejętnościami
Bardzo dobrze, że zauważono, że obecnie czas jest chyba najbardziej deficytową "wartością".

Natomiast:
Harcerz myśli, mówi i postępuje tak, aby zasłużyć na miano kulturalnego człowieka, dobrego ucznia i kolegi
Mam wątpliwości co do słuszności takiego postawienia sprawy. Zbyt bliskie jest motywacji zewnętrznej.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 wrz 2008, 21:32

kowlak pisze:Potencjalny "użytkownik" komentarza ma, jak pokazał Czesio, zestaw skomplikowanych tekstów. Więc niech może ma też jeden prosty.
Prosty, zgoda, ale napisany dobrym językiem - literackim.
Komentarz Druha Mirowskiego jest taką p r ó b ą właśnie, ale prosty język, jest wbrew pozorom wielką sztuką. Dlatego BiPi nieco uwspółcześniony tak dobrze się czyta. Dlatego tłumaczenia Barańczaka sztuk znanego dramaturga WS :D są takie ....nośne.
Tekst zaproponowany do takich nie należy. A szkoda....
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2008, 21:35 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 20 wrz 2008, 08:54

W ostatnim punkcie jest ciekawy zapis "wie, jak szkodliwe dla zdrowia jest picie alkoholu, palenie papierosów i próbowanie narkotyków".

Analizując logicznie ten zapis - wynika z niego że chodzi nam o to, aby harcerz miał wiedzę na temat:

1. Szkodliwości picia alkoholu.
2. Szkodliwości palenia papierosów i próbowania narkotyków (naraz, a nie każdego z osobna)

Dodatkowo sam wyraz "próbowanie" jest chyba niewłaściwy. Narkotyki są w każdej szkole, na każdej dyskotece i na każdym osiedlu. Młodzież ich nie próbuje. Młodzież je zażywa.

Większość punktów prawa harcerskiego zapisanych jest w formie jednego zdania. Jeśli zakładamy, że harcerze prawa nie rozumieją i trzeba je wyjaśnić (skomentować), to nie piszmy jednego zdania tłumaczącego to pierwsze. Napiszmy więcej. Nie dwa, nie trzy, tylko całą stronę. Jak coś tłumaczyć to porządnie, a nie jak w przypadku punktu drugiego.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2008, 08:55 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 20 wrz 2008, 10:41

Mnie się podoba, choć IMHO niczego nowego nie wnosi. Nawet w stosunku do wcześniejszych jest "spłaszczony". Rozumiem jednak, że można te komentarze stosować stopniowo. Początkującego harcerzowi dać ten, a wędrownikowi dać Mauersberga, czy Mirowskiego. W tym sensie widzę jego potrzebę.

Mariusz, zupełnie nie masz racji. Bez problemu można zdanie tłumaczyć innym zdaniem odnoszącym postulat ogólny do realiów lub tłumaczący z polskiego na nasze -> przykład "Mały Katechizm" Lutra.

Odnośnie używek jest to wyliczanka, a nie zestawienie. W ogóle nie ma mowy o tym, że narkotyki i nikotyna muszą być łączne. Spójnik "i" nie zawsze oznacza jednoczesność

"Próbowanie" zdecydowanie tak. Jest to zaostrzenie wymagań. Oczywiście, że młodzi nie próbują, tylko używają, ale wielu z nich tłumaczy to właśnie próbowaniem. Użycie słowa "próbować" jest dostosowaniem treści komentarza do logiki i argumentacji dzieciaków.
Rzecz nie w tym, żeby nie używać, ale nawet nie próbować.

Na koniec: słyszałeś o lapidarności? Sztuką nie jest zagadanie rozmówcy i pisanie mu na stronę co powinien myśleć. Sztuką jest powiedzenie w jednym zdaniu lub w jednym słowie tak wiele, żeby miał cały dzień na myślenie.

Filip Macedoński do Spartan: Jeśli wkroczę do Lakonii, zrównam ją z ziemią.
Spartanie do Filipa: Jeśli.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2008, 10:42 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 20 wrz 2008, 13:13

Jeśli zakładasz, że racja jest jedna i to oczywiście Ty ją masz, to jasne wtedy, że ja jej nie mam. Mój wpis jest skierowany do Kasi Krawczyk, która ten post zamieściła. Nie jest wstępem do polemiki z Tobą.

Mówimy o prawie harcerskim i jego wyjaśnieniu, więc nie piszmy o katechizmie.

Jeśli potrzebujemy tłumaczyć jedno zdanie innym zdaniem i oba zawierają ten sam przekaz to znaczy, że to pierwsze nie jest zrozumiałe i trzeba je na stałe zastąpić tym drugim :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 20 wrz 2008, 18:08

Macku P zgadzam sie w Toba we wszystkim oprocz tego probowania - tzn. zgadzam sie tu i z toba i Mariuszem - mysle ze najlepszym zwrotem byloby: nie probuje i nie zazywa narkotykow. (no bo rzeczywiscie tak jak mowisz dzieciaki zazywaja bo sprobowaly - ale jak jest napisane ze "nie probuje" - a ktos juz jest po tym etamie i teraz zazywa - to takjakby go ot niedotyczylo)
mnie martwi jednak to ze w komentarzu jest napisane wie, jak szkodliwe dla zdrowia jest picie alkoholu, palenie papierosów i próbowanie narkotyków" - ale przeciez znac roznice meidzy dobrem a zlem a wybierac dobro ponad zlo to nie zawsze to samo - wiec moze jakies zdanie by sie przydalo o tym ze jednak tych rzeczy nie nalezy robic.
pwd. Dominik Siwinski HO
pelnomocnik komendanta hufca ds. zagranicznych
Hufiec ZHP Konin im Szarych Szeregow
Assistant Scout Leader, 24th Northampton Abington Church Scout Group

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 20 wrz 2008, 21:30

mariuszm pisze:Mówimy o prawie harcerskim i jego wyjaśnieniu, więc nie piszmy o katechizmie.
W którym mówimy o Dekalogu i jego wyjaśnieniu. Więc czemu nie? Tylko dlatego, żę to katechizm? To taki sam dokument jak każdy inny. Co więcej, jeśli PH jest wzorowane na Dekalogu (a jest), to jest objaśnienie siłą rzeczy jest swoistym katechizmem. Unikanie jakiegoś określenia tylko dlatego, że ma rodowód religijny jest... hm.. trochę dziwne.

Poza tym, każdy, kto chce cokolwiek objaśniać i interpretować powinin sięgnąć do MK Lutra nie po to, żeby się ewangelizować, ale po to, żeby zobaczyć, jak można skomplikowane sprawy omawiać w krótki i jasny sposób. Naprawdę, pouczające.
Jeśli potrzebujemy tłumaczyć jedno zdanie innym zdaniem i oba zawierają ten sam przekaz to znaczy, że to pierwsze nie jest zrozumiałe i trzeba je na stałe zastąpić tym drugim :-)
No niezupełnie. Pierwsze zdanie może mieć formę ogólną i ponadczasowy charakter, a drugie może odnosić pierwsze do konkretnych realiów. Zupełnie inny sens miało "na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy" przed wojną, inny w czasie wojny, inny w PRLu, a inny teraz. Nikt przecież nie wymagałby od "Rudego", żeby mówił Niemcom prawdę, ani od harcerza w latach 80-tych, żeby położył maturę mówiąc prawdę o Katyniu. Jednocześnie zupełnie inne znaczenie będzie miał punkt dotyczący oszczędności i ofiarności w środowiskach bardziej zamożnych, a inny w środowiskach biednych itp itd. Każde uogólnienie wymaga interpretacji.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

pektusa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pektusa » 05 mar 2009, 14:17

szkoda ze nigdy nie mialam mozliwosci zostac harcerzem, ciekawe to jest jak dla mnie.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 mar 2009, 15:11

Nigdy nie jest za późno :)
hm. Janusz Sikorski HR