Czy potrzebny nowy komentarz Prawa Harcerskiego...

Zablokowany
Em Jot
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Em Jot » 15 kwie 2008, 21:55

Pytanie zadałem trochę przewrotnie, aby wzbogacić liczbę wątków, w tej ożywionej dyskusji na forum dotyczącej nowego komentarza...

W odpowiedzi chciałbym sie odnieść w ogóle do potrzeby tworzenia nowego komentarza.
Moim zdaniem nowy komentarz nie był konieczny. Takie zdanie wynika z wciąż trwającego zauroczenia komentarzem napisanym przez hm Stefana Mirowskiego, który dla mnie był słowami rozwiewającymi wątpliwości jakie się pojawiały w związku z interpretacja PH.

Skąd więc ta dyskusja?

Być może w epoce przed Zjazdem Programowym, za małą rolę przykładano do promowania dotychczasowego komentarza. A Prawo powinno być odbierane także z tym co zostało napisane w komentarzu. Jeżeli teraz nie postawimy na rozpowszechnienie komentarza do PiPH to sens jego istnienia pozostanie poważnie naruszony.

Posłużę się przykładem, na pewno nie częstym ale mogącym się zdarzyć: do drużynowego zgłasza się ateista, chce złożyć Przyrzeczenie. Drużynowy nie wie co zrobić bo w rocie jest jak wół napisane "służyć Bogu".Co zrobi jeżeli będzie miał taką sytuację a będzie musiał podjąć decyzję.Jeżeli by znał komentarz nie byłoby sprawy. A tak?

Sytuacja powyższa jest mocno hipotetyczna ale może sie zdarzyć.

Jaki komentarz:

-podobny do obecnego
-bardziej rozpowszechniona jego znajomość
-komentarz zarówno do Przyrzeczenia jak i Prawa Harcerskiego
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2008, 21:56 przez Em Jot, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Marcin Jarecki
Hufiec Przysucha
Chorągiew Mazowiecka

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 16 kwie 2008, 11:44

Marcinie zgadzam się z Tobą. Nie widzę powodu, aby tworzyć nowy komentarz do PiPH. Ale cóż, uchwała zjazdu. Bardzo podba mi się komentarz hm. Mirowskiego.
Co do zbyt małego rozpowszechnienia, to każdy człowiek może wejść w google i wpisać "komentarz do prawa harcerskiego".
A druzynowi, to chyba w standardach kursu mają zajęcia o PiPH. Czyż nie?
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 kwie 2008, 12:11

Jest już sporo komentarzy. I uważam że jeśli jest ktoś kto potrafi właściwie opisać nasze Prawo to dlaczego nie ? To nie wyklucza korzystania z dotychczas istniejęcych komentarzy. Od przybytku głowa nie boli. A co do zajęć z Prawa i Przyrzeczenia to lepiej nic nie pisz bo o nich świadczy świadomość drużynowych i umiejętnośc pracy z prawem. A ta jaka jest wiemy wszyscy.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 17 kwie 2008, 19:30

Masz racje tyle tylko, że mamy do tej pory obowiązujący komentarz, w dodatku napisany przez niekwestionowany autorytet harcerski jakim był druh Stefan. A teraz do pisania komentarzy zabiera sie bardzo wiele osób, które niekoniecznie są aurtorytetami.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 17 kwie 2008, 19:36

Grzegorz... a co to znaczy obowiązujący komentarz ??? A jeśli mi jest wygodniej pracować z nieobowiązującym to co ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 kwie 2008, 10:07

Stary Wedrowiec pisze:
Em Jot pisze:Posłużę się przykładem, na pewno nie częstym ale mogącym się zdarzyć: do drużynowego zgłasza się ateista, chce złożyć Przyrzeczenie. Drużynowy nie wie co zrobić bo w rocie jest jak wół napisane "służyć Bogu".Co zrobi jeżeli będzie miał taką sytuację a będzie musiał podjąć decyzję.Jeżeli by znał komentarz nie byłoby sprawy. A tak?
Jeśli instruktor nie wie co w takiej sytuacji zrobić to instruktorzy go wychowujący ponieśli klęskę.

Słowo bóg ma bardzo wiele znaczeń dla każdej osoby może oznaczać coś zupełnie innego... To powinna zrozumieć osoba wcześniej nim zlorzy przyrzeczenie...
Pod warunkiem że chodzi o osobę "niewierzacą-poszukującą".
Bo w przypadku ateisty sprawa jest prosta.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Em Jot
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Em Jot » 21 kwie 2008, 11:37

Stary Wedrowiec pisze:Jeśli instruktor nie wie co w takiej sytuacji zrobić to instruktorzy go wychowujący ponieśli klęskę.
Zgadzam się.Dotkliwą klęskę.
phm. Marcin Jarecki
Hufiec Przysucha
Chorągiew Mazowiecka

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 11 maja 2008, 22:36

Posprzątałem z trudem w wątku. Mimo wszystko pytanie jest dość istotne przy tworzeniu komentarza, więc jeśli moderatorzy pozwolą warto chyba podtrzymać dyskusję?
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 11 maja 2008, 22:42

Ja też mam taką nadzieję, bo jest to ważne, a dwa to się dopiero rozkręcamy. Ale zrobiłem zamieszanie;P
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

Maja28
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maja28 » 12 maja 2008, 19:27

"Stary" komentarz dopiero teraz stał się baardziej znany kiedy mówi się o nowym.
Byłam już na kilku zbiórkach omawiających Prawo i tylko na jednej (mojej ;) był wykorzystany komentarz.
Znalazłam przyjemną stronkę z różnymi komentarzami:
http://dziewietnastakldh.republika.pl/prawo.htm
Po przeczytaniu stwierdziłam, że nie jestem taka pewna do tego czy jest potrzebny nowy.
Te całkowicie wystarczają. Jak na moje potrzeby ;)
sam. Maja
Hufiec Bytom

Papaj
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Papaj » 30 cze 2008, 18:28

Moim zdaniem nowy komentarz do prawa harcerskiego nie jest JESZCZE potrzebny.
Komentarz druha Stefana Mirowskiego jest moim zdaniem "na czasie", odnosi się wprost do pytań i wątpliwości które napotykają ludzie myślący nad Prawem i Przyrzeczeniem.
Komentarz ten jest trafnym doszczegółowieniem ich tekstów. Jeśliby Prawo i Przyrzeczenie uznać za drogę do ideału to ten komentarz możnaby uznać za czytelny kodeks drogowy.

Dh Mirowski bardzo trafnie ujął słowo Bóg w Przyrzeczeniu- jako wartości, w których rośniemy, wychowujemy się i... jesteśmy, które przynajmniej u nas w kraju stanowią również częściowo podstawę prawną Państwa.

Moim zdaniem problemem jest zbyt mała świadomość harcerzy i wędrowników nt. komentarzy Prawa i Przyrzeczenia... to stwierdzenie nie jest konstruktywne...
Ja w najbliższym czasie zapoznam z oficjalnym komentarzem moich harcerzy jak i przypomnę go drużynowym z hufca :)

Myślę, że komuś po lekturze wszystkich komentarzy do Prawa i Przyrzeczenia(np. zamieszczonych na stronie z posta Maji) ciężko będzie wymyślić coś "lepszego", ale rzeczywiście trzeba sobie stawiać wyzwania i szukać... :)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2008, 18:33 przez Papaj, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Komentarz do Prawa Harcerskiego”