Ruch Programowo-Metodyczny "21"

Wydział Programowy
mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 10 mar 2010, 13:03

Niedawno otrzymałem informację o nowo powstającym ruchu metodyczno programowym "21" - http://rpm21.socjum.pl/

Na stronie ruchu dostępna jest deklaracja ideowa, zasady działania.. tak sobie czytam te dokumenty i zastanawia mnie o co właściwie chodzi, czym "21" ma się odróżniać od dotychczasowych działań podejmowanych w ramach ZHP, co "21" zamierza osiągnąć :)

Od razu zaznaczam, że nie zamierzam krytykować i być "anty". Pytam aby zrozumieć :) Być może poziom języka tych dokumentów jest zbyt ogólny aby wyobrazić sobie realne działania ruchu.

Jakieś sugestie?
Ostatnio zmieniony 10 mar 2010, 13:04 przez mgr_scout, łącznie zmieniany 1 raz.
Wydział Badań i Analiz GK ZHP .. a niedługo będą zmiany ;)

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 mar 2010, 14:22

Z tego co wiem "21" ma być RPM-em regionalnym, chorągwianym, wielkopolskim.

A co do sensu wszelakich RPM-ów polecam artykuł w najnowszym HR-e:

http://www.hr.bci.pl/articles.php?article_id=256
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 10 mar 2010, 17:42

mgr_scout pisze:Niedawno otrzymałem informację o nowo powstającym ruchu metodyczno programowym "21" - http://rpm21.socjum.pl/

Na stronie ruchu dostępna jest deklaracja ideowa, zasady działania.. tak sobie czytam te dokumenty i zastanawia mnie o co właściwie chodzi, czym "21" ma się odróżniać od dotychczasowych działań podejmowanych w ramach ZHP, co "21" zamierza osiągnąć :)
"21"ma się odróżniać tym, że działania będą podejmowane głównie na szczeblu chorągwi i na skalę chorągwi. Tak jak napisał wyżej Czesław, jest to regionalny RPM wielkopolski. Co oczywiście nie wyklucza udziału instruktorów z innych regionów.

mgr_scout pisze:Od razu zaznaczam, że nie zamierzam krytykować i być "anty". Pytam aby zrozumieć :) Być może poziom języka tych dokumentów jest zbyt ogólny aby wyobrazić sobie realne działania ruchu.

Jakieś sugestie?
Program realnych działań RPM "21" zostanie ogłoszony w najbliższej przyszłości :-)

Natomiast język deklaracji wcale nie jest ogólny... Odwołuje się do tego, co już w ZHP zostało jakiś czas temu sformułowane. Kiedyś było takie hasło "Nowoczesny program, tradycyjne wartości". Tyle że w praktyce często jest nierealizowane. W praktyce mamy wręcz "tradycyjny program, brak wartości" - program np. polegający na machaniu chorągiewkami sygnałów Morse'a i tworzeniu szpalerów przed pomnikami, a wartości traktowane jako ozdobnik. Druga część deklaracji odwołuje się do tych zapisów z "Podstaw wychowawczych ZHP", które są również w znacznym stopniu nierealizowane w praktyce, np. wychowawcza rola Związku, pomocniczość wszystkich struktur wobec drużynowego, demokratyczne zarządzanie Związkiem.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2010, 17:48 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 15 mar 2010, 12:09

Dziękuję za słowa wyjaśnienia.

Prawdę mówiąc to w dokumentach, ani w działaniach Filipa nie widać, że ma to być ruch działający na szczeblu chorągwi - ale to w sumie banał i rozumiem chęć propagowania ruchu :)

Pozostanę jednak przy stwierdzeniu, iż deklaracja jest napisana językiem bardzo ogólnym. Czytałem kilkakrotnie deklarację i nie znalazłem w niej nic co by pozwoliło mi na wizualizację działań "21". Tym bardziej nie zachęciło do jej podpisania i włączenia się do "21". Zawsze byłem i jestem za wspieraniem oraz włączaniem się w tego typu działania, jednak nie znajduję tu niczego co by mnie zachęciło do uczestnictwa. Niemniej jednak kibicuję i życzę powodzenia :)

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 15 mar 2010, 15:58

Zmieniasz chorągiew ? ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 15 mar 2010, 16:42

Magistrze,
ad 1.
chyba przeoczyłeś pierwszy punkt Zasad działania RPM 21:
1. „21” jest regionalnym ruchem programowo-metodycznym działającym w Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
ad 2.
Jeżeli uważasz dotychczasowe dokumenty RPM 21 za zbyt ogólne i niewiele mówiące, to oczywiście jest to ważny sygnał "od targetu" ;-) i na pewno weźmiemy to pod uwagę.
Myślę jednak że duże zainteresowanie naszym RPM-em które już jest, świadczy że instruktorzy odnajdują w dokumentach Ruchu problemy które ich dotyczą.

W dniu 21 marca 2010 w Poznaniu odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne organizowane przez RPM 21, w którym będzie można też uczestniczyć na odległość (drogą internetową). Tam pojawią się szczegółowe propozycje działań RPM 21. Mam nadzieję że konkrety co do miejsca, godziny i sposobu uczestnictwa via net będę mógł podać już dziś. Z góry zapraszam!

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 16 mar 2010, 15:35

Uuuu cóż za haniebne przeoczenie z mej strony :( choć dałoby się z tego wykręcić :P

21.03 niestety nie będę mógł uczestniczyć w spotkaniu, nawet via net, ale chętnie zaczekam na szczegóły :)

Czesławie, tak zmieniam chorągiew, ale nie na wielkopolską ;)

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 mar 2010, 16:51

Może na krakowską ? ;) ;) ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 16:54

Ja zgadzam się z Brumerem (on tu się tytułuje mgr_scout).

Bardzo, bardzo szanuję inicjatorów Ruchu. Bardzo szanuje zdanie osób, które się tu czy w innych miejscach wypowiadają o tym Ruchu (Ryszarda, Filipa, Grzegorza).

Ale dokumenty programowe nie mówią o niczym nowym. Opisują to jakie powinno być harcerstwo. W dodatku opisują to słowami, które generalnie opisują nasz ruch. Nie znalazłem żadnej nowej myśli. Ten ruch nie powstał z powodu chęci wdrożenia jakiejś nowej idei do ZHP, a ze sprzeciwu wobec tego, że nie do końca jest tak, jak być powinno.

Moim zdaniem (podtrzymuje to co napisałem na blogu http://zhp24.net/index.php/2010/01/part ... ganizacji/) taki ruch, to jednak rodzaj partii. Rozumiem, ze w obecnej sytuacji prawnej, nie ma innego instrumentu by zamanifestować swój sprzeciw. Tworzy się taka wewnętrzną organizację, którą nazywa się Ruch Programowo - Metodyczny. Tylko, ze ten Ruch ani nie jest programowy a już na pewno nie metodyczny. Naciąga się formułę.

Żeby nie było głupich dyskusji. Chłopaki - jestem z Wami. Popieram to co robicie. Ale forma mi się nie podoba. RPM nie powinny być partiami. Nie powinny powstawać ze sprzeciwu wobec czegoś. RPM to powinno być laboratorium nowego. Nowych programów, nowych metodyk, nowych rozwiązań.

Jeżeli chcecie coś zmienić w swojej chorągwi - to po prostu to zmieńcie. A nie spalajcie energii na budowanie struktury, która dokona zmiany. Szkoda Waszej energii.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 mar 2010, 18:34

Cóż ...
Powtórzę za wspomnianym już artykułem:

"... przejrzystość, czytelność i jednoznaczność relacji ..."
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 16 mar 2010, 18:45

Rafale (a także Magistrze i inni)
Primo: ogromnie cieszy nas Twoje poparcie
Secundo: Twoje poglądy na RPMy są znane, zapraszam natomiast do lektury tego tekstu:
[...] pytając o sensowność RPM-ów, stawiamy pytanie które jest odwiecznym dylematem wszystkich środowisk opozycyjnych i reformatorskich w różnych systemach: działać nieformalnie czy powoływać formalną strukturę. Pisał o tym Jacek Kuroń w "Gwiezdnym czasie" opisując początki KOR, ROPCiO, KPN i WZZ i ówczesne dylematy przy powoływaniu tych struktur. Skutecznie można działać na oba sposoby, oba mają też zalety i wady. Środowiska działające na oba sposoby mogą ulec wypaczeniu i zatracić pierwotny cel i ideały.

Kluczowym argumentem za działaniem w formie sformalizowanej jest przejrzystość, czytelność i jednoznaczność relacji. W RPM-ie zasady są jasne: akceptujesz jego idee i regulamin - możesz przystąpić. Jest zarząd, jest przewodniczący wyłaniany w określony sposób. Nieformalne grupy, ruchy, koalicje osób i środowisk mogą być fenomenalną rzeczą, mogą zapewnić wszystko to co sformalizowany RPM. Ale również mogą się przerodzić w towarzystwo wzajemnej adoracji, zamknięte na outsiderów, przekonane o własnej nieomylności, z nieprzejrzystą wewnętrzną hierarchią opartą o kryteria towarzyskie, a nie merytoryczne. Z dziejów harcerstwa znamy niestety także podobne przykłady. Dlatego właśnie bardziej przejrzystym sposobem na zmienianie oblicza organizacji jest powoływanie RPM-ów.
Więcej tu:

Formuła RPM-u a nie jakaś inna była pomysłem grona założycieli - instruktorów pragnących zmian w chorągwi, i została przyjęta już po Twoim artykule w zhp24. Najwyraźniej większość założycieli RPM21 nie dała się przekonać Twoim zastrzeżeniom do RPM-ów (a sądzę że czytali Twój artykuł). Oczywiście przyszłość zweryfikuje te założenia.

RPM 21 rzeczywiście powstał "ze sprzeciwu wobec tego, że nie do końca jest tak, jak być powinno." Ale także by w pewnym stopniu wypracować to jak być powinno. Nie chcemy np. udziału w uroczystościach patriotycznych polegającego na tym tylko że harcerze tworzą szpaler pod pomnikiem - chcemy innej formuły wychowania patriotycznego, chcemy ciągłego poszukiwania takich form które trafiają w potrzeby pokolenia nastolatków 2010. Nie wydaje mi się aby istniały tu gotowe recepty, to trzeba dopiero wypracowywać w działaniu i na podstawie wiedzy o współczesnej młodzieży. Zapewne powinny to robić (mieć zrobione) struktury chorągwi (np. referaty metodyczne), ale jakoś nie robią. Wielu instruktorów nie znalazło w nich sprzyjającego klimatu do działania. Stąd RPM.

Mam nadzieję, że za jakiś czas RPM 21 przestanie być potrzebny. Na razie jednak wydaje się być potrzebny, skoro jest zainteresowanie.

I jeszcze jedno: RPM 21 nie jest skierowany przeciw komuś - sama nazwa na to wskazuje. Nie nazwaliśmy się "Frondą", "Rebelią", "Jasną Stroną Mocy" itd. 21 - jak XXI wiek, to szukanie fomuły harcerstwa-skautingu XXI wieku. Dlatego też i język deklaracji jest oględny - to nie jest manifest rewolucyjny.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2010, 18:46 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 20:35

Lucumon pisze:Kluczowym argumentem za działaniem w formie sformalizowanej jest przejrzystość, czytelność i jednoznaczność relacji. W RPM-ie zasady są jasne: akceptujesz jego idee i regulamin - możesz przystąpić. Jest zarząd, jest przewodniczący wyłaniany w określony sposób. Nieformalne grupy, ruchy, koalicje osób i środowisk mogą być fenomenalną rzeczą, mogą zapewnić wszystko to co sformalizowany RPM. Ale również mogą się przerodzić w towarzystwo wzajemnej adoracji, zamknięte na outsiderów, przekonane o własnej nieomylności, z nieprzejrzystą wewnętrzną hierarchią opartą o kryteria towarzyskie, a nie merytoryczne. Z dziejów harcerstwa znamy niestety także podobne przykłady. Dlatego właśnie bardziej przejrzystym sposobem na zmienianie oblicza organizacji jest powoływanie RPM-ów.
Ale ten argument jest obustronny. Partia polityczna też ma zarząd i przewodniczącego wyłanianego w określony sposób. Członek partii zna jej regulamin i akceptuje jej idee. To nie te zasady decydują o tym, czy jakiś ruch jest podobny do partii czy nie.

I RPM - podobnie jak nieformalne grupy i ruchy - również może stać się towarzystwem wzajemnej adoracji, zamkniętym na outsiderów, przekonanym o własnej nieomylności. Przecież sama formuła nie chroni przed takimi postawami...

Dalej uważam, że RPM powinny skupić się na poszukiwaniu nowego, poprzez promowanie nowych idei, nowych rozwiązań, a nie skupiać się na walce o wpływy czy władzę. Powinien uciekać do przodu anie być opozycją. I w ogóle zająć sie czym innym. Szukaniem pomysłów na pracę z harcerzami czy usprawnianiem metodyk - a nie "oczyszczaniem", "odnową". Ten czas, mamy za sobą. Komuna się skończyła.

Życzę RPM 21 powodzenia. Choć nadal uważam, że formuła traktowania ruchu jak partii politycznej, jest zupełnie nie trafiona.

Rafał

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 16 mar 2010, 21:19

Rafal pisze:Ale ten argument jest obustronny. Partia polityczna też ma zarząd i przewodniczącego wyłanianego w określony sposób. Członek partii zna jej regulamin i akceptuje jej idee. To nie te zasady decydują o tym, czy jakiś ruch jest podobny do partii czy nie.
[...]
Ten czas, mamy za sobą. Komuna się skończyła.
Właśnie oznaką dojrzałej demokracji są partie polityczne, a nie "drużyny Lecha" czy ruchy komitetów obywatelskich jak to było podczas obalania komuny...

Rafal pisze:Dalej uważam, że RPM powinny skupić się na poszukiwaniu nowego, poprzez promowanie nowych idei, nowych rozwiązań, a nie skupiać się na walce o wpływy czy władzę. Powinien uciekać do przodu anie być opozycją. I w ogóle zająć sie czym innym. Szukaniem pomysłów na pracę z harcerzami czy usprawnianiem metodyk - a nie "oczyszczaniem", "odnową".
Jeśli konsekwentnie trzymać się Twojej linii argumentacji, to należałoby powiedzieć że i szukaniem pomysłów na pracę z harcerzami czy usprawnianiem metodyk RPM-y nie powinny się zajmować. Bo od tego są: wydziały metodyczne GK, referaty w chorągwiach, namiestnictwa w hufcach, konferencje instruktorskie, szkoły instruktorskie. Niech ludzie mający nowe pomysły na usprawnienie metodyk tam wchodzą i realizują swe pomysły... Wiemy dobrze że tak powinno być, ale jakoś nie działa...
RPM-y są narzędziem zwalczania problemów, z którymi nie radzi sobie (albo sama je generuje) oficjalna struktura ZHP. Chciałbym bardzo żeby pewnego pięknego dnia RPM-y nie były w ogóle potrzebne. Ale na razie są potrzebne (niestety).
Rafal pisze:Życzę RPM 21 powodzenia. Choć nadal uważam, że formuła traktowania ruchu jak partii politycznej, jest zupełnie nie trafiona.
Rafał
Dziękuję za życzenia. Myślę jednak że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski z jednego konkretnego przykładu...

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 16 mar 2010, 22:16

Lucumon pisze:Właśnie oznaką dojrzałej demokracji są partie polityczne, a nie "drużyny Lecha" czy ruchy komitetów obywatelskich jak to było podczas obalania komuny...
Czyli zgadzasz się z tezą, że RPMy czasem przybierają postać odpowiadającą partiom politycznym w dojrzałej demokracji? Tylko o to mi chodzi.
Lucumon pisze:Niech ludzie mający nowe pomysły na usprawnienie metodyk tam wchodzą i realizują swe pomysły... Wiemy dobrze że tak powinno być, ale jakoś nie działa...
RPM-y są narzędziem zwalczania problemów, z którymi nie radzi sobie (albo sama je generuje) oficjalna struktura ZHP. Chciałbym bardzo żeby pewnego pięknego dnia RPM-y nie były w ogóle potrzebne. Ale na razie są potrzebne (niestety).
To taka polska cecha. Nie podoba mi się co prawi wojewoda, to skrzyknę sobie partię i będę się rządził swoimi prawami... Ukraińcy to nazywają "kozacka demokracja". Dla mnie to najczystsza forma romantyzmu polskiego.

Po co mają byc RPM? Idealnym przykładem jest nieistniejący już RPM Wędrownictwo. Testowali nowy sposób pracy z wędrownikami. W porozumieniu z odpowiednimi wydziałami i nawet z ich inspiracji. Chodziło o to, by sprawdzić czy nowa metoda pracy z wędrownikami ma sens. W proces byli zaangażowani tak instruktorzy ruchu jak i wydziałów. Poszukiwali nowego. Uważam, że jak masz coś do zaoferowania związkowi, to powinieneś to robić w oficjalnej strukturze ZHP. Niezgoda na otaczającą rzeczywistość jest potrzebna. Ale ujście tej niezgody jest w ZHP. Chcesz coś zmienić - to zmień! Wybierz innego komendanta, przekonaj delegatów do siebie. Otwarcie. A nie politykierstwem.

Ostatnie cytowane Twoje zdanie, znowu potwierdza tezę, że uważasz, że dziś RPM to takie partie wewnątrz ZHP. Czyli miałem rację?

Lucumon pisze:Dziękuję za życzenia. Myślę jednak że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski z jednego konkretnego przykładu...
Jednego? A CAŁYM ŻYCIEM czym był? A KPW co takiego nowego wnosi do programu lub metodyki? RPM 21 to już trzeci ruch - partia jaki znam.

Jeszcze raz. Popieram tę ideę. Ale forma już się wyczerpała. Czas powstań minął. Nadszedł czas zwykłej pracy.

Rafał

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 mar 2010, 22:19

Rafal pisze:... Dalej uważam, że RPM powinny skupić się na poszukiwaniu nowego, poprzez promowanie nowych idei, nowych rozwiązań, a nie skupiać się na walce o wpływy czy władzę. Powinien uciekać do przodu anie być opozycją. I w ogóle zająć sie czym innym. Szukaniem pomysłów na pracę z harcerzami czy usprawnianiem metodyk - a nie "oczyszczaniem", "odnową". Ten czas, mamy za sobą. Komuna się skończyła...

Rafał
A co tu ma komuna do rzeczy ? Mamy zaśmiecone metodyki, metodę, standardy, instrumenty...

Generalnie czego się dotknąć to nie działa. I nie należy oczyszczać ? Szukać czystego rdzenia, źródła w stercie śmieci ? Oczyszczaniem tego co jest również może sie zajmować RPM. Podobnie z całą resztą spraw. To, że mamy zadekretowane na papierze jako organizacja to czy tamto niestety nie znaczy, że tak jest i tak to działa. Jestem sobie w stanie wyobrazic RPM, który po prostu wdrażać będzie to, co jest opisane w sposób taki jak ma to działać. Programowo i metodycznie.
A to, że w ZHP niewiele rzeczy działa jak powinno ? Przykład żenady mieliśmy na zjeździe. Wystarczyło popatrzeć na manipulacje z projektami statutu. Ot tak, bezczelnie, prosto w oczy. A, że dokumenty nakazują inaczej ? A kogo to ?

Hmm... może właśnie RPM-y działające porządnie, po harcersku, czysto i zgodnie z zasadami, co byłoby nową jakością w ZHP, są jakimś pomysłem ? Nie wiem. Pożyjemy, zobaczymy...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”