Musztra

Wydział Programowy
JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 24 gru 2003, 08:24

A skad wiedziales ??? :D
TErminowo to tak wypada bo pokrywea sie z impreza organizowana przez gmine... zawsze jest w granicach 10-16.07 wiec jesli chcesz to juz teraz musiasz napiasc do hm Bogdanskiej-Pawlowskiej do Ch Warminsko-mazurskiej
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

Martyna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Martyna » 25 gru 2003, 17:59

u mnie w szczepie z musztrą jest jako-tako ogólnie może być. największe cyrki są po komendzie STÓJ OD CZOŁA. są różne wersje jak tą komende zakończyś, jedni mówią że powinni wszyscy po 3 krokach stanąć a inni że tylko pierwsza (osoba/czwórka/para/trójka i co tam jeszcze chcecie) a inni dochadzą. zawsze robi się taka gąsienica. i jak to jest i jak to powinno być??
58. ŁWDH "Rzeka"
Szczep 58. ŁWDH

Komand

Post autor: Komand » 25 gru 2003, 18:33

a moim zdaniem dobry pomysł:)
każda drużyna która ma strone może tu wrzucić link;)

--
dh.Mateusz
przyboczny 4.D.H. "Sokoły"
Hufiec Ziemi Tyskiej

mleco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mleco » 25 gru 2003, 19:16

STÓJ OD CZOŁA
-
mnie zawsze uczyli, że najpierw pierwsi stają, a potem reszta dochodzi
pozdrówka
ćwik Marcin Nowak
Hufiec Jastrzębie Zdrój

Kinka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kinka » 26 gru 2003, 18:03

Ja byłam uczona, że pierwsza dwójka staje po zrobieniu dwóch kroków, a "reszta" za nią.
"Poinformowany jest ten, który wie, gdzie znaleźć to, czego nie wie" :)

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 27 gru 2003, 00:35

Komand napisał:
Stój od czoła???
Pierwszy raz słyszę tę komende.
To nie swaidczy dobrze o tobie skoro nie znasz takiej komendy... A robiles moze kurs zastepowych lub druzynowych??? Jesli nie to lepiej zrob, tam czasem o takich komendach powiedza pare słow :D
pwd. Tomasz Gutowski HR

agace
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: agace » 27 gru 2003, 11:17

mnie uczyli, że po STÓJ OD CZOŁA dostawia sie prawą nogę do lewej. jesli komedna była wypowiedziana na prawą, to robi sie krok na lewa i dostawia prawa. A jesli na lewato prawa lewa i sie dostawia. zamotalam chyba :)

moj zasteo mial dlugo problemy ze zwrotami: gdzie prawa i gdzie lewa. Trzeba im bylo pisac na dloniach PRAWA i LEWA :) teraz jest to rytualem niemalze :)
"zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną" (k.wierzyński)

pwd. Agnieszka Ciesiołkiewicz
48 LDH "Araukanie"

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 28 gru 2003, 01:07

W musztrze harcerskiej nie ma takiej komendy. Jest to też taka "półkomenda" - nie jest typy zapowiedź-HASŁO, czyli nie można wymagać aby była wykonywana równo, bo nie wiadmo kidy zacząć ją wykonywać. Wydaje się ją np. biegnącej lub rozciągniętej kolumnie. Po komendzie pierwsza dwójka się zatrzymuje, a kolejne dochodzą/dobiegają i też się zatrzymują.

Komenda nie ma sensu dla kolumny zwartej i idącej równym krokiem.

Podobnymi komendami są np. "stawaj w lewo/prawo". Pierwsza dwójka się zatrzymuje i robi odpowiedni zwrot, i tak samo robią kolejne po dojściu na odpowiednią odległość.
Tomasz Rojek

Komand

Post autor: Komand » 29 gru 2003, 17:24

a moim zdaniem dobry pomysł:)
każda drużyna która ma strone może tu wrzucić link;)

--
dh.Mateusz
przyboczny 4.D.H. "Sokoły"
Hufiec Ziemi Tyskiej

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 03 sty 2004, 00:48

A uczyli cie zasad ogniska obrzedowego??? Pewnie tak, a tego tez nie ma w regulaminie...
pwd. Tomasz Gutowski HR

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 04 sty 2004, 02:26

Warto jednak zauważyć, że jest regulamin musztry, w którym nie ma tej komendy. Natomiast nie ma regulaminu obrzędowości, w którym byłyby lub nie zasady ogniska obrzędowego.

Nie jest dobrze uczyć na kursach komend nie zawartych w regulaminie, a jeśli już, to trzeba wyraźnie zaznaczać, że jest to nieoficjalna komenda. Nie powinno się też w danym środowisku używać komend, przed ustaleniem jednolitego sposobu jej wykonywania.
Tomasz Rojek

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 04 sty 2004, 12:50

Czyli rozumiem ze jesdtes za komendami bacznosc! spocznij! w prawo/ lewo zwrot itp. ??? To moze czas udoskonalic regulamin musztry o kilka komend??? np. frontuj! a gdzie tak slynne grunwaldzkie szyki ósemkowe i szesnastkowe ???
pwd. Tomasz Gutowski HR

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 04 sty 2004, 13:40

No teraz to trszkę okroiłeś obecny reg. ;) A do czego w normalnej pracy drużyny jest potrzeba komenda "frontuj"?
Nie jestem przeciwnikem uczenia w środowiskach komend spoza regulaminu, ale jestem przeciwnikiem tego, eby ludzie z takich środowisk wydawali je innym środowiskom. Prosta zasada: wydajemy tylko komendy z reulaminu lub takie, które wszyscy znają.
Tomasz Rojek

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 sty 2004, 07:54

Wow "Frontuj" niezłe a do czego to ? :)
Jeżeli chcemy by wszyscy się do nas odwrócili (a nie są w szyku)wydajemy komendę baczność, jeżeli zespół porusza się w kolumnie bez kroku równego, przydaje się komenda np. "stój od czoła, stawaj w lewo", jak komuś się nie widzi zawsze może wydać komendę "równy krok" teoretycznie po trzech krokach powinien być wyrównany, następnie zapowiedź (np. drużyna) po uzyskaniu przybicia, "stój" komenda "stój od czoła", jak wynika z powyższego, skraca znacznie zatrzymanie zespołu w przypadku gdy zespół ten porusza się krokiem nierównym, a tak bywa podczas wędrówki nie ? :) no to .....frontuj, a może równaj w prawo ? :) Pomijam regulaminy środowiskowe, znałem kiedyś drużynę która potrafiła wykonać cały podstawowy zestaw musztry bez jednego słowa (z wykorzystaniem gestów), a u zuchów powszechnym było przez pewien czas meldowanie bez słów (zdarzyło mi się parę razy i trza się było szybciutko uczyć gdy podczas apelu porannego drużynowa zuchów zaczynała podskakiwać i machać łapkami) MUSZTRA TO NAPRAWDę ŚWIETNA ZABAWA, a a jeżeli podczas wspólnej imprezy Kompania Reprezentacyjna Wojska gubi krok a Harcerze nie, to wierzcie mi wspominają to latami.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 16 sty 2004, 12:06

No masz racje ze musztra to swietna zabawa :D ale pod warunkiem ze twoja druzyna tez tak uwaza... u mnie chyba sie wszyscy juz przyzwyczaili ze musztra jest zawsze...

Kiedys jak przejmowalem druzyne to z musztra bylo okropnie... Ale kiedy zobaczyli an jednym wyjezdzie ze ja nie zartuje to musieli przelamac swoja niechec... Zrobilem to szybciej niz mogloby sie zdawac... Kilka podejsc pod stroma gorke i wszyscy zmiekli... :D ja tez :P
pwd. Tomasz Gutowski HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”