"Zwitek Kory Brzozowej Woodcraftu" Ernest Thompson Seton

Wydział Programowy
Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 10 gru 2007, 20:58

Panowie, z całym szacunkiem, ale w swoim optymiźmie jesteście infantylnie naiwni. Wystarczy przebrnąć przez historię leśnej mądrości aby dojść do wniosku, ze nie są to idee dla tłumów.

Janusz, kropla drąży skałę od przeszło piętnastu lat bez efektu.

Termin Zwitek pochodzi z tłumaczenia czeskiego, bo z tego języka Wayseeker dokonał tłumaczenia i ten termin brzmi jak zdrobnienie .

"Ten "zwitek" pochodzi od przedwojennego nazewnictwa, m/in z działu imion puszczańkich w jednym z harcerskich periodyków."

Ale "Ten zwitek" nie ma nic wspólnego z książką. Czy tak? ;)
"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

http://www.puszczanstwo.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 10 gru 2007, 21:57

Nie, przedwojenni instruktorzy czytywali "zwitek" już w latach 1913-21....w oryginale, no i tak to sobie tłumaczyli, co miało swe odbicie w terminologii, niejako w Polsce utrwalonej zanim przyszło do przekładu o którym mówimy, co zresztą ujawnia się w licznych fragmentach różnie przekładanych, mniej lub bardziej udatnie. x Kazimierz Lutosławski w swym "Skautingu, jako systemie wychowania" , W-wa 1913, podaje cały szereg woodcrafterskich pozycji , Owena, Woodwarda i innych, nie mówiąc o Adamie CIOŁKOSZU, który Setona...... chłonął w latach 20 -stych.
Czytałeś "Harcerstwo oniemiałe" ? Dzięki za posądzenie o infantylność, mogłeś gorzej - w moim wieku np o zdziecinienie. Rafał, nie jesteś jedynym "guru" puszczaństwa:D

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2007, 22:07

Hmmm Rafi... jedni nazywaja to infantylną naiwnoscią a inni WIARĄ ;)

z Błękitnym...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 10 gru 2007, 22:11

OT: Rafał czy masz, a jeśli tak, to możesz mi przesłać na maila (jk@skalpel.net) "Karpatské hry" Miloslava Nevrlỳego w oryginale? Będę wdzięczny :)

Diký Tì velmi!
Ostatnio zmieniony 10 gru 2007, 22:19 przez kiubik, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 12 gru 2007, 10:52

kiubik pisze:OT: Rafał czy masz, a jeśli tak, to możesz mi przesłać na maila (jk@skalpel.net) "Karpatské hry" Miloslava Nevrlỳego w oryginale? Będę wdzięczny :)

Diký Tì velmi!
Odp. na priv.
"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 12 gru 2007, 11:15

StaryWilk pisze:Nie, przedwojenni instruktorzy czytywali "zwitek" już w latach 1913-21....w oryginale,
Dlaczego tylko w tych latach? co się działo dalej?
StaryWilk pisze:no i tak to sobie tłumaczyli, co miało swe odbicie w terminologii, niejako w Polsce utrwalonej zanim przyszło do przekładu o którym mówimy, co zresztą ujawnia się w licznych fragmentach różnie przekładanych, mniej lub bardziej udatnie. x Kazimierz Lutosławski w swym "Skautingu, jako systemie wychowania" , W-wa 1913, podaje cały szereg woodcrafterskich pozycji
Czy miałeś kiedyś dostęp do takiego Zwitka? Poproszę o kopię bibliografii "Skautingu..." Lutosławskiego.
Przypominam sobie, ze Milan nie miał pojęcia o przedwojennych tłumaczeniach Zwitka.
Raz jeszcze pragnę zaznaczyć, że z tłumaczenia słowa Svitek pochodzi z czeskiego.
Kiedyś rozmawiałem z R. Bokackim. Twierdził, że miał w swoich zbiorach fragmenty Zwitka wydane przez jakieś środowisko KIHAM ale pozostała mu jedynie bibliografia z tej książki. (już kiedyś wspominałem Ci Piotrze o tej sprawie)
StaryWilk pisze:, Owena, Woodwarda i innych, nie mówiąc o Adamie CIOŁKOSZU, który Setona...... chłonął w latach 20 -stych.
Owen Jones i Marcus Woodward są autorami kapitalnej książki przyrodniczej pod tytułem Woodcraft, ale nie była to sensu stricto książka o metodyce puszczańskiej.
StaryWilk pisze:Czytałeś "Harcerstwo oniemiałe" ? Dzięki za posądzenie o infantylność, mogłeś gorzej - w moim wieku np o zdziecinienie. Rafał, nie jesteś jedynym "guru" puszczaństwa:D
Tak, czytałem.
Daleki jestem od kreowania się na jakiegoś kierownika tego tematu. Jestem zaledwie skromnym adeptem leśnej mądrości.
Panowie! Możemy spać spokojnie. Wzrosty frekfencji w puszczańskich kręgach nam nie grozi. Dziwie się jednak, że jako instruktorzy nie wyciągacie wniosków z doświadczeń.
Czuję sukces na polu harcerskich kółek przyjaźni posko-unijnych (granty dofinansowania! :) niż wzrost zainteresowania leśną mądrością.

Jeśli ta dyskusja ma wzbudzić zainteresowanie przyszłej klienteli Zwoju kory brzozowej to z przyjemnością będę bił w ten dzwon.

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 12 gru 2007, 11:18

sikor pisze:Hmmm Rafi... jedni nazywaja to infantylną naiwnoscią a inni WIARĄ ;)

z Błękitnym...
Miły Druhu! :) Z łatwością udowadniam Ci, ze nie Wierzysz w to co piszesz!
Miesiąc temu prosiłem na łamach listy i forum o przygotowanie pomysłów na puszczański zlot. Do tej pory nie wpłynęła ani jedna propozycja. Z twojej strony również! ;D
Czuj - Dym! :)

PH 122 Skawina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PH 122 Skawina » 16 gru 2007, 22:27

Pozdrowienia dla Rafała. Może mnie jeszcze pamiętasz - Poczta Harcerska 122 Skawina, mieliśmy okazję nawet się spotkać kilka razy. Z tego co wiem to woodcraft jest w zainteresowaniu także Poczty Harcerskiej 136 Krotoszyn.

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 18 gru 2007, 12:56

Czołem Marku! Oczywiście, że pamiętam! Pozdrawiam Cię!
Druha z Krotoszyna znam z korespondencji.

azazello666
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: azazello666 » 23 sty 2008, 20:11

oo. coś z rodzaju leśnego wampum...
dh.sam. FiFFi
drużynowa 17 DH "Teoria Spokoju"

podniesiona na duchu jak świeżo usypany nagrobek...

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 24 sty 2008, 15:19

Mniej więcej. Lecz na odwrót, to Zwój był wzorem dla LW. :D

Sikor, leśny harcerzu (o ile sobie dobrze przypominam). Czy macie jakieś pomysły na puszczański spęd? :)
Ostatnio zmieniony 24 sty 2008, 15:21 przez Rafał Łoziński, łącznie zmieniany 1 raz.

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 24 sty 2008, 20:28

odpowiem za Sikora: nawet nie mieliśmy kiedy nad tym porządnie pomyśleć :(

Ale sytuacja powoli zostaje opanowana, do dwóch tygodni powinniśmy mieć konkretne pomysły i wrzucić je na woodcraft.pl :)
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 07 lut 2008, 11:08

endrea pisze:do dwóch tygodni powinniśmy mieć konkretne pomysły i wrzucić je na woodcraft.pl :)
Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 07 lut 2008, 20:21

oj Rafi, jak zwykle terminowy :).
Pomysły są teraz tylko je wrzucimy na woodcraft ;)
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

Rafał Łoziński
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafał Łoziński » 12 lut 2008, 09:59

Ja się staram i nie rzucam słów na wiatr :) Odwracasz kota ogonem.

Wziąłem się za tłumaczenie Notatnika koralowych czynów. Jest to Zwój dla skrzatów. Wraz z pozostałymi częściami będzie stanowił świetny zbiór puszczańskich sprawności.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”