Sens szyfrów

Wydział Programowy
ODPOWIEDZ
wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 sie 2009, 21:24

Przyjęło się uczyć w moim środowisku następujących, nazwijmy to ogólnie, technik harcerskich: historia harcerstwa, samarytanka, symbolika, struktura, szyfry, terenoznawstwo, węzły.
W większości nich widzę sens - historia, symbolika, struktura pozwalają być świadomym członkiem organizacji, terenoznawstwo zostaje wykorzystane w praktyce na każdej wycieczce i nie tylko, zaś samarytanki (pierwszej pomocy) powinni zdecydowanie nauczyć się wszyscy.
Węzły w moim środowisku nauczane są w dosyć dziwny sposób - dużo teorii i wiązania węzłów na kawałku sznurka, bardzo mało w praktyce, jednak jestem w stanie uwierzyć, że można je w praktyce wykorzystać.
Do tej chwili zastanowienia nad sensownością tego wszystkiego sprowadziła mnie jednak jedna z druhen (druga klasa gimnazjum), która zapytała mnie, po co uczą się szyfrów. Odpowiedziałem, że szyfry harcerskie są w dzisiejszych czasach bardzo proste do złamania, przez co nie można ich wykorzystać w praktyce, jednak pozwalają zrozumieć jak działają szyfry w ogóle, w tym również te wykorzystywane dzisiaj powszechnie - w bankowości elektronicznej etc.
Teraz, po kilku dniach ponownie zastanowiłem się i doszedłem do wniosku, że tak naprawdę szyfry są pewnie atrakcyjne dla harcerzy - mają w sobie "to coś", ale w wieku harcerzy starszych i wędrowników, kiedy zauważa się, że nie ma ich praktycznego zastosowania, stają się czymś zbędnym. W tych pionach raczej powinno się chyba mówić o kryptografii w ogóle, czyli na czym opiera się słabość tych szyfrów, jak szyfruje się teraz.
To takie moje rozważania, ale że ja młody harcerz jestem, to bardzo prosiłbym o zabranie głosu w moich rozważaniach innych, może naprowadzi mnie to na jakąś inną drogę, lub pozwoli upewnić się w tym co sobie wymyśliłem.

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 08 sie 2009, 16:31

Popularne "szyfry" to nic innego jak podstawy kryptografii i jak z wszystkim, czego się uczymy trzeba dostosowywać poziom trudności do zaawansowania i wieku odbiorcy. ostatnio prowadziłam zajęcia własnie z szyfrów dla "moich staruchów" i było spooro zabawy, a kilku osobom koparka opadła. Tylko nie można bez przerwy wałkować czekoladki i MOTYLECUDAKI- trzeba poznać lepiej temat.

Obecnie szyfry są nadal stosowane i kto wie czy nie na większą skalę w związku z rozwojem techniki- sieci komputerowe, szyfrowanie danych przez systemy bankowe czy banalne kody kreskowe. To wszystko są zakodowane informacje, które posiadając wiedzę i umiejętności ( w tym logicznego myślenia) można odczytać. I je poprzez "szyfry" rozwijamy.

W tej chwili pod ręką mam jedynie taką stronę: http://www.kryptografia.com/

ale jak będę miała chwilkę, to znajdę stronę z szyframi dla wędrowników opartych na bardziej zaawansowanej matematyce i ciągach liczbowych.

Przydatne narzędzie : http://www.bractwoignis.czuwaj.com/szyfrator/index.php ;)

A to przykładowy kurs... ciekawy zakres tematyczny ;)
http://www.compendium.pl/szkolenie/2983 ... yptografii

http://209.85.135.132/search?q=cache:Q8 ... =firefox-a
Ostatnio zmieniony 08 sie 2009, 16:38 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 sie 2009, 21:01

dzięki za kilka przydatnych stron, sam dla siebie czegoś podobnego szukałem a można też to wykorzystać w pracy z harcerzami. Na kurs niestety się nie wybiorę, ale przyznaję, że zakres ciekawy. Co do ostatniego linku, to jego lepsza wersja jest tutaj: http://www.dziembowski.net/Slides/ab.pdf a na stronie profesora można znaleźć jeszcze trochę o kryptografii: http://www.dziembowski.net/Slides/ i http://www.dziembowski.net/Dydaktyka - może się komuś przyda
Ostatnio zmieniony 08 sie 2009, 21:10 przez wyksztalcioch, łącznie zmieniany 1 raz.

matw
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: matw » 19 sty 2013, 00:36

Ze stron w tej tematyce to dorzucę jeszcze:
Szyfry harcerskie

:)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 19 sty 2013, 10:23

Szyfry typu GADERYPOLUKI to zabawa dla harcerzy, co nie zmienia to faktu, że podstawowy szyfr używany w Szarych Szeregach, o ile wierzyć mogę relacjom książkowym, do dziś jest w miarę trudny do złamania. Tylko wymaga tajnego hasła, w związku z czym nie nadaje się do stosowania w łączności komputerowej.

Natomiast samo szyfrowanie i deszyfrowanie - jako zajęcie atrakcyjne dla harcerzy - uczy jednocześnie więcej rzeczy (jak spostrzegawczość, myślenie twórcze, dokładna praca w warunkach stresowych) i w tym widzę główną siłę szyfrów w pracy harcerskiej.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

gosiaf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gosiaf » 09 lut 2013, 19:20

Niestety odchodzi się od podstawowych technik harcerskich. Wykorzystywane są te proste, oklepane. Szyfry według mnie mogą się współcześnie przydać np przy wymyślaniu trudnych haseł których coraz więcej potrzeba by np. uchronić się w internecie. Proste słowo możemy zamienić na ciąg liter i liczb który z pozoru byłby bardzo skomplikowany- a nam tak na prawdę łatwo go zapamiętać. No i chociażby SOS alfabetem Morse'a mimo ze już coraz mniej używany, jest rozpoznawalny na całym świecie i może się przydać.

agnes_rewis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnes_rewis » 18 lut 2013, 12:29

Z tego co zauważyłam, problem z odstępowaniem od podstawowych technik harcerskich to problem głównie drużynowych. Jeśli instruktor nie widzi potrzeby w uczeniu czegoś, to nie namówi do tego harcerzy. A bez technik osobiście nie wyobrażam sobie harcerstwa!

Sens szyfrów? ćwiczenie logicznego myślenia! Program w szkołach uczy myślenia schematami, ale zauważam od 2-3 lat, ze dzieci nie radzą sobie z logicznym ciągiem, z myśleniem o konsekwencjach itp.
Powiem jak zwykły człowiek, nie jak powinien pedagog mówić: jeśli nie chcemy, żeby rosły nam pokolenia "głupich" dzieci, które wiedzą gdzie leży Maroko, ale nie potrafią rozwiązać sudoku, musimy programem wspierać ich rozwój intelektualny- logika i zaradność!
'I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem'

phm. Agnieszka Sadowska HO
z-ca komendanta ds. programowych Hufca "Rodło" ZHP
drużynowa 103 ODHiHS ''Salmatis''

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Program”